Moralność Pani Dulskiej

Gabrieli Zapolskiej (właściwe nazwisko Maria Gabriela Stefania Janowska).

Niewiele komedii osiągnęło tak wielki sukces! Od czasu premiery w Krakowie w 1906 roku utwór został zrealizowany w Polsce ponad 160 razy! i przetłumaczony na 19 języków .

Co leży u podstaw stałej, ogromnej popularności Moralności pani Dulskiej na przestrzeni ponad 100 lat????

Mogłoby się wydawać , iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. „Moralność pani Dulskiej” to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę.

Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych polskich komedii, dziś można powiedzieć, klasycznych. I nie jest to frazes.

Czy dziś wśród nas nie ma Dulskich? Śmiało „tragifarsę kołtuńską” z początku ubiegłego wieku można nazwać sztuka współczesną. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”.

Zapolska demaskowała obłudę moralną, chciwość, rozkład życia rodzinnego. Dziś możemy mówić o patologiach społecznych, o psychicznej przemocy w rodzinie i hipokryzji. Mijają lata a zakłamana moralność niezmienna pozostaje, pełna pogardy dla słabszych i biedniejszych.

W gorzowskim teatrze spotkamy Dulską 100 lat później. Zmienia się jedynie otoczenie i kostium – akcja sztuki przenosi się do Gorzowa i mówi o nas tu i teraz . Zapraszamy na pełen doskonałego dowcipu, dynamiczny spektakl.

Źródło zdjęcia:

Obsada

Marzena Wieczorek

Cezary Żołyński

Jan Mierzyński

Kamila Pietrzak–Polakiewicz

Joanna Ginda

Joanna Rossa

Marta Karmowska

Anna Łaniewska

Lubuski Teatr w Zielonej Górze - Duża Scena - Adres i dojazd

http://teatr.zgora.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.