Rewolucja, której nie było. Spektakl Teatru 21 - zdjęcie Rewolucja, której nie było. Spektakl Teatru 21 - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów

10,0 / 10

Rewolucja, której nie było. Spektakl Teatru 21

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem Rewolucja, której nie było jest protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w sejmie 18 kwietnia i potrwał do 27 maja 2018 roku.

Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych. (Justyna Sobczyk, reżyserka)

Spektakl Rewolucja, której nie było nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w sejmie. Protest, który obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia — transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy Rewolucji, której nie było, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach — jest zgodne z ich potrzebą?

Rewolucja, której nie było to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr badający przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.

Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich (premiera: 7 grudnia 2018 r. w Teatrze SOHO).

czas trwania: 2 godziny (jedna przerwa)

Bilety:

normalny: 60 zł

ulgowy: 40 zł (uczniowie, studenci, osoby 65+)

Spektakl powstał w ramach projektu Niepełnosprawność i społeczeństwo realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21 ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Czas trwania: 120 minut

Obsada

aktorzy: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski

Realizacja

reżyseria: Justyna Sobczyk

dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna

scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk

ruch sceniczny: Justyna Wielgus

kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja

asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk

reżyseria światła: Sebastian Klim

muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter

produkcja: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Spektakl wspaniały potrzebny widzom i artystom. Młodzież grająca widzi cel w tym co robi.Dzięki grze mówią lepiej wyrażniej i staranniej A widz jest bardziej otwarty na osoby niepełnosprawne.GRATULUJE

  an.....@....pl / 27 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  Zawsze świetni ! Ten spektakl, najświetniejsi ze świetnych. Jestem admiratorką Teatru 21 ,w którym słyszę odpowiedź na wiele ważnych pytań.

  ag.....@ad...ra.pl / 24 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  Najlepszy spektakl Teatru 21 z udzial3m osob z zespołem Downa. Pokazuje stereotypy, kim sa i czego oczekuja od zycia i jak sa traktowani przez panstwo polskie.

  ba.....@gm...il.com / 24 stycznia 2020

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki - Adres i dojazd

plac Stanisława Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

https://zacheta.art.pl/pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.