Filtry:

Sortuj:

Więcej filtrów:

Więcej filtrów

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

plac Stanisława Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki to instytucja organizująca wystawy indywidualne, zbiorowe oraz problemowe prezentujące dzieła sztuki współczesnej artystów polskich, a także zagranicznych. Galeria mieści się w wybudowanym na potrzeby Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1900 roku pałacu przy placu Stanisława Małachowskiego 3 w Warszawie.
Podczas II wojny światowej, po wywiezieniu zbiorów, gmach stał się siedzibą w Domu Kultury Niemieckiej. Pomimo uszkodzeń w trakcie powstania warszawskiego, budynek nigdy nie został zniszczony.
Po 1945 roku Towarzystwo Zachęta nie kontynuowało działalności i po gruntownym remoncie w 1951 roku budynkowi przywrócono pierwotną funkcję wystawienniczą umieszczając w nim Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Jego głównym zadaniem należała promocja oraz dokumentacja historii sztuki współczesnej w kraju. W 1989 roku Biuro przekształcono w Państwową Galerię Sztuki Zachęta.
Dyrektorką Galerii od 2010 roku jest Hanna Wróblewska. Dzisiejszą misją Zachęty jest poszerzenie dostępności sztuki współczesnej dla odbiorców z różnych środowisk i grup społecznych.

Bilety i wejściówki do Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w najlepszych cenach kupić można za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl

Repertuar Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie