teraz każdy z was jest rzeczpospolitą - zdjęcie teraz każdy z was jest rzeczpospolitą - zdjęcie teraz każdy z was jest rzeczpospolitą - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

6,0 / 10

teraz każdy z was jest rzeczpospolitą

Spektakl, inspirowany wątkami z opowiadania oraz filmu Andrzeja Żuławskiego Diabeł, zderza perspektywę indywidualną i globalną ważnych wydarzeń historycznych. Twórcy poszukują odpowiedzi na pytanie o fatalizm polskiej historii, o to, czy naszymi dziejami rządzą siły anielskie czy szatańskie?

Pracujemy nad opowieścią o drugim rozbiorze Polski, ale także o współczesności - mówi reżyser, Maciej Podstawny. - To jest taki nasz krzyk, każde pokolenie ma swój krzyk: dlaczego tego kraju nie da się dobrze urządzić?! Na scenie oglądamy wydarzenia z 1793 roku. To był bardzo ważny rok. Wtedy całkowicie upadła polska państwowość, ale ten rok był także ważny dla świata: Wielka Rewolucja Francuska, zaćmienie słońca, ścięcie Ludwika XVI. Opowiadamy historię z punktu widzenia grupy cyrkowej, przemierzającej Wielkopolskę napadniętą przez Prusy.

Aneksja ziem polskich będąca II rozbiorem Polski rozpoczęła się już w styczniu 1793 roku. W tej atmosferze historycznych zawirowań i narastającej anarchii żyją ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z brzemiennych w skutki zdarzeń, których są świadkami. Wśród nich są również aktorzy wędrownego teatrzyku Wiktora Ryksa - kobieta-słoń, człowiek z dwiema głowami, człowiek-dziwoląg. Co wieczór dają swoje dziwaczne przedstawienie. Członkowie trupy wędrują i obserwują upadający kraj. Z czasem rozkład i zamęt zaczyna dotykać ich samych. Co stanie się z aktorami w upadającym państwie? Jaki świat niszczeje dokoła nich? Kim jest w ich gronie królobójca? I wreszcie, kto tak naprawdę jest RZECZPOSPOLITĄ? Twórcy poszukują odpowiedzi na te pytania.

Na scenie występują między innymi Dariusz Skowroński jako Wiktor Ryks – właściciel teatrzyku, Elżbieta Golińska jako Królowa – niby żona Ryksa i gwiazda, Jolanta Solarz-Szwed jako Kobieta Słonica – dziewczyna ze słoniowatą nogą, Rafał Kosowski jako Syjamski brat – mężczyzna z dwiema głowami, Mariusz Bąkowski jako Dziwoląg – hermafrodyta, Irena Sierakowska jako Zakonnica – ktoś na kształt przyjaciela.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Obsada

Dariusz Skowroński
Wiktor Ryks – właściciel teatrzyku

Elżbieta Golińska - zdjęcie

Elżbieta Golińska
Królowa – niby żona Ryksa i gwiazda

Jolanta Solarz-Szwed - zdjęcie

Jolanta Solarz-Szwed
Kobieta Słonica – dziewczyna ze słoniowatą nogą

Rafał Kosowski
Syjamski brat – mężczyzna z dwiema głowami

Mariusz Bąkowski - zdjęcie

Mariusz Bąkowski
Dziwoląg – hermafrodyta

Irena Sierakowska - zdjęcie

Irena Sierakowska
Zakonnica – ktoś na kształt przyjaciela

Tadeusz Ratuszniak - zdjęcie

Tadeusz Ratuszniak
Kaznodzieja – ani nie diabeł ani nie anioł

Wojciech Świeściak - zdjęcie

Wojciech Świeściak
Jakub – niedoszły królobójca

Realizacja

reżyseria: Maciej Podstawny

dramaturgia: Seb Majewski

scenografia: Martyna Chojnacka

kostiumy i rekwizyty: Karolina Mazur

muzyka: Kondensator Przepływu [Qba Janicki, Bartłomiej Chmara]

ruch sceniczny: Dorota Furmaniuk

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego - Adres i dojazd

ul. Rzeźnicza 12
50-132 Wrocław

https://www.wteatrw.pl/pl/

Kup bilet