Karol Rathaus Ensemble/koncert kameralny - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Karol Rathaus Ensemble/koncert kameralny

Styczeń 2022 to zdecydowanie miesiąc, w którym odkrywamy wspólnie z Państwem mało znanych polskich kompozytorów.

Tym razem, w niedzielę 23 stycznia o godz. 12.00 zaprezentujemy Państwu muzykę twórcy, który swój talent rozwijał poza naszymi granicami.

Muzyka polskich kompozytorów XX wieku, tworzących na emigracji pojawiała się do niedawna niezwykle rzadko. Przyczyną tego były oczywiście czasy "żelaznej kurtyny", podczas których starano się wszelkimi sposobami umniejszyć rangę i usunąć ze świadomości społecznej emigracyjnych twórców. Na szczęście coraz częściej możemy usłyszeć w salach koncertowych i na płytach kompozytorów tworzących poza Polską takich jak: Jerzy Fitelberg, Szymon Laks, Roman Maciejewski, Roman Palester, Aleksander Tansman, Mieczysław Wajnberg czy właśnie Karol Rathaus.

Koncert promuje płytę wydaną przez wytwórnię DUX: KAROL RATHAUS PIANO TRIOS.

PROGRAM: m.in.

Karol Rathaus - Trio na klarnet, skrzypce i fortepian op. 53

Karol Rathaus (1895 - 1954) urodzony w Tarnopolu, studia muzyczne odbył w Wiedniu i Berlinie (w tym kompozycję u Franza Schrekera). Już jako młody twórca, okrzyknięty został "nadzieją nowej muzyki", odnosił wiele sukcesów jako kompozytor muzyki koncertowe, scenicznej i filmowej. Niestety nie dane mu było rozwijać kariery w Europie, w nazistowskich Niemczech represje wobec obywateli pochodzenia żydowskiego zmusiły Rathausa do opuszczenia Niemiec. Początkowo udał się do Francji, następnie Anglii, by w końcu na stałe osiąść w Stanach Zjednoczonych. Stworzył podstawy Wydziału Muzyki Queens College w Nowym Jorku, gdzie pracował do śmierci. Jego twórczość wniosła znaczący wkład w kulturę muzyczną Stanów Zjednoczonych, jest autorem muzyki symfonicznej, kameralnej, scenicznej i filmowej.

Czas trwania: 60 minut

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne - Adres i dojazd

Morskie Oko 2

http://wtm.org.pl/

Kup bilet