Średnia ocena

17 oddanych głosów

8,4 / 10

"Requiem" W. A. Mozart - 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie

30. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Warszawie

"Requiem" - Wolfgang Amadeus Mozart

Koncert, na który zawsze czeka publiczność Festiwalu Mozartowskiego. Od trzech dekad we wnętrzach warszawskich kościołów wracają te wspaniałe frazy…

Mozartowskie Requiem, to jedna z najbardziej owianych tajemnicą kompozycji w historii muzyki. Kompozytor nie znał nazwiska osoby zamawiającej dzieło, a był nią – jak już wiemy dzisiaj – muzyczny amator, hrabia Franz Walsegg, który zwykł zamawiać i przywłaszczać sobie cudze kompozycje. Z tego powodu przez wiele lat snuto rozliczne domysły na temat okoliczności tego zamówienia – jedną z najsłynniejszych interpretacji tego epizodu można odnaleźć w filmie Amadeusz Miloša Formana. Mozart, mimo zapłaty „z góry”, nie od razu przystąpił do pracy. Nie miał zresztą na to zbyt wiele czasu, bowiem równolegle tworzył opery: Czarodziejski flet i Łaskawość Tytusa. Gdy wreszcie zabrał się do komponowania mszy, podupadł na zdrowiu. Złożony chorobą, w ostatnich dniach swojego życia podyktował swojemu przyjacielowi, Franzowi Xaverowi Süssmayrowi kolejne frazy Requiem. Między jawą a gorączkową maligną komponował w przekonaniu, że będzie to msza żałobna za jego duszę. Umarł 4 grudnia 1791 roku, mając 35 lat, w trakcie dyktowania ósmego taktu przepięknej Lacrimosy. Süssmayr musiał sam dokończyć szkice przyjaciela. Oryginalne Mozartowskie frazy: Dies Irae, Confutatis czy Tuba mirum, podobnie jak Lacrimosa, dowodzą dzisiaj geniuszu kompozytora. Natomiast demoniczne Sanctus, melancholijne Benedictus i dotykające romantycznej nuty Agnus Dei to już dzieło Süssmayra. Tutaj kontynuator osiągnął  poziom godny swego mistrza.

Zwiastuny

Realizacja

Warszawska Opera Kameralna

Opinie naszych widzów (14)

 • 10,0/ 10

  Uczta dla duszy. Cudowny koncert.

  so.....@....pl / 26 czerwca 2021

 • 10,0/ 10

  Nie podobała mi się organizacja, Dzielenie uczestników przy wejściach było niedopuszczalne, można było pomyśleć o oznaczeniu stref wewnątrz i kierować do odpowiednich sektorów. Dobrze, że na zwróconą uwagę organizatorzy zareagowali i zaczęto wpuszczać wskazując odpowiedni sektor do zajęcia miejsca>

  ha.....@gm...il.com / 07 czerwca 2021

 • 10,0/ 10

  Ciekawe i odważne tempa w tak trudnej akustyce. Soliści znakomici, Orkiestrą bardzo dobra, Zespół Wokalny doskonały. Brawo, brawissimo. 🌹

  ma.....@au...af.pl / 06 czerwca 2021

 • 10,0/ 10

  Świetni soliści, orkiestra i zespół wokalny.

  kr.....@op...na.pl / 05 czerwca 2021

 • 10,0/ 10

  Koncert piękny. Jedyne co, to na płatnym koncercie nie powinno być przyjmowane zapraszanie osób "ile się zmieści", tylko tak, aby każdy gość miał miejsce siedzące i (względną) widoczność. Warunki były bardzo trudne... Ja przez godzinę stałam w kącie. Były też dzieci i osoby starsze. A dziewczyny chodzące między ławkami jak klawisze w więzeniu ciągle ochrzaniające turystów za robienie zdjęć i filmików oraz wgapiające się w ludzi, czy przypadkiem ktoś nie wyciąga telefonu niczym bomby z kieszeni, okropnie mnie rozpraszały. (rozumiem, że to ich praca i takie dostały zadanie, ale doświadczanie muzy było chwilami wręcz niemożliwe przez to ich nadmierne zaangażowanie).

  NA.....@GM...IL.COM / 07 lipca 2019

 • 10,0/ 10

  Koncert bardzo dobry. Kosciół z dobra akustyką. Minus- panowie kamerzysci stojacy na srodku i zasłaniajacy solistów.

  da.....@tl...en.pl / 06 lipca 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobre wykonanie w pięknym wnętrzu

  na.....@ic...ud.com / 04 lipca 2019

 • 10,0/ 10

  Cudne brzmienie instrumentów i wspaniałe poprowadzenie przez panią dyrygentkę.

  ma.....@....pl / 01 lipca 2018

 • 10,0/ 10

  Niesamowite przeżycie i Dyryget

  iw.....@gm...il.com / 30 czerwca 2018

 • 9,0/ 10

  Znakomite wykonanie. Kościół św. Józefa - miejsce spektaklu - piękny, z klimatem epoki (barok). Na mały minus - tłok, kiepska widoczność.

  md.....@gm...il.com / 29 czerwca 2019

 • 8,0/ 10

  Piękne dzieło i piękne wykonanie, ale muszę odjąć 2 punkty za jakość dźwięku - wszystko (oprócz solistów) było całkiem dobrze słychać, ale przez cały czas dawał o sobie znać dziwny szum, może to kwestia kompresji dźwięku?

  kr.....@gm...il.com / 05 czerwca 2021

 • 6,0/ 10

  Queuing was too long. Venue was airless. Stewards obscured our view.

  ba.....@bt...ld.com / 16 lipca 2019

 • 6,0/ 10

  Piękny spektakl, ale ja bym popracował nad muzyką chóru. Trochę za dużo mocy, a za mało krystalicznej barwy dźwięków.

  ma.....@gm...il.com / 06 lipca 2019

 • 3,0/ 10

  Okropny chaos, pośpiech, "wypłaszczona" linia muzyczna, brak głębi przezycia, Wszystko jakies slizgajace sie po powierzchni dopiero w drugiej częsci trochę powagi i czegoś w rodzaju "monumentalizmu". W latach poprzednich Requiem bylo zawsze głębokim przezyciem, pełnym wznioslosci, powagi i głębokiego wzruszenia. Tu tego zabrakło... (moze rowniez dlatego, ze słuchałam online choc napewno nie było to decydujące!) Te 4 punkty tylko dzięki drugiej czesci! Dodatkowo ten alt p. Dominiki strzelala oczami co chwilę na boki i kamerę, bardzo ją coś śmieszyło... kompletny brak klasy i kultury i sama sztuczność.. szczegolnie w porównaniu ze świetnym sopranem, skromnym i stosownie do chwili i utworu, zachowującym się! Brawo sopran. Klasa pod kazdym względem. I zbliżenia na twarz tenora bulwersujące, ze wzgledu na brylant w uchu i dyndający na jego końcu KRZYŻ! SZOK. Nie to miejsce i nie ta pora. To kompromitujące dla mnie. To był czynny kościół, gdzie odbywał się koncert, a tu taki brak szacunku.., delikatnie mówiąc..

  iw.....@ya...oo.pl / 05 czerwca 2021

Warszawska Opera Kameralna - Adres i dojazd

http://www.operakameralna.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.