Średnia ocena

4 oddane głosy

9,0 / 10

"MATKA" Stanisław Ignacy Witkiewicz

27 lutego 2021 19:00 (sobota)

28 lutego 2021 18:00 (niedziela)

PERFORMANCE | Basen Artystyczny WOK przy ul. Marii Konopnickiej 6

"Matka" na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza - inscenizowane czytanie utworu

Zapraszamy na wyjątkową realizację "Matki" Stanisława Ignacego Witkiewicza – otwarte czytanie sztuki w adaptacji i inscenizacji Jakuba Przebindowskiego z udziałem gwiazd: Alicji Węgorzewskiej, Krystyny Tkacz, Natalii Sikory, Rafała Zawieruchy, Marka Siudyma.

Janinę Węgorzewską grały dotąd największe aktorki – Ewa Lassek w spektaklu Jerzego Jarockiego, czy Halina Mikołajska w przedstawieniu Erwina Axera. Teraz dołącza do nich Alicja Węgorzewska, wybitna śpiewaczka operowa z wielkim talentem dramatycznym. Po niemal stu latach od powstania sztuki – od 1924 roku – Węgorzewską zagra Węgorzewska. Realizacja Jakuba Przebindowskiego pokaże bohaterkę dramatu w nowym wymiarze, świeżej, a jednocześnie dojrzałej interpretacji.

Syna Janiny Węgorzewskiej, Leona, gra w tej realizacji Rafał Zawierucha, rozchwytywany aktor filmowy, zauważony na świecie dzięki roli Romana Polańskiego w oscarowym Pewnego razu… w Hollywood Quentina Tarantino.

Gościnnie pojawi się też Kayah – jako Józefina baronówna Obrock. Weźmie udział w wieczorze dzięki projekcji wideo i będzie to jej teatralny debiut. Ta niezwykła obsada – bo na scenie pojawią się też Natalia Sikora, Martyna Kliszewska, Bogdan Kalus, Rafał Maserak – jest jednym z wyjątkowych elementów wydarzenia, które odbyło się w 135. rocznicę urodzin Witkacego. Autorem scenografii jest Witold Stefaniak, absolwent École Nationale Supérieure d’Art we Francji. A projekcje wideo, nawiązujące do słynnych zdjęć, obrazów, portretów Witkacego, zrealizował Hektor Werios.

Czas trwania: 90 minut

Obsada

Janina Węgorzewska – Alicja Węgorzewska

Leon Węgorzewski – Rafał Zawierucha

Zofia Plejtus – Natalia Sikora

Dorota – Krystyna Tkacz

Lucyna Beer – Martyna Kliszewska

Gościnnie na ekranie:

Apolinary Plejtus – Bogdan Kalus

Joachim Cielęciewicz – Marek Siudym

Hrabia I – Rafał Maserak

Hrabia II – Jakub Przebindowski

Józefina von Obrock – Kayah

Realizacja

Reżyseria i adaptacja – Jakub Przebindowski

Scenografia – Witold Stefaniak

Kostiumy – Justyna Petelicka

Multimedia – Hektor Werios

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Genialnie zagrany spektakl z pomysłową scenografią.

  ad.....@be...en.pl / 28 lutego 2021

 • 10,0/ 10

  Pani Alicja Węgorzewska cudowna jak zresztą wszyscy aktorzy. Nawet nie wiem, kiedy mineło te 90 minut. Interaktywnie, energetycznie, zachwyciła mnie również scenografia. Polecam zobaczyć na żywo!

  re.....@gm...il.com / 28 lutego 2021

 • 6,0/ 10

  Świetna Alicja Węgorzewska, widać że opera to też teatr, ale ogólnie to się trochę wynudziłam. Monologi Leona były długie i nużące - mimo że Rafał Zawierucha dał z siebie wszystko -ale jest to uwaga chyba bardziej do Witkacego. Bardzo podobała mi się oprawa multimedialna przedstawienia - zastosowano tę formę oszczędnie i z wyczuciem.

  re.....@gm...il.com / 28 lutego 2021

Warszawska Opera Kameralna - Adres i dojazd

http://www.operakameralna.pl/

Kup bilet