Średnia ocena

3 oddane głosy

8,0 / 10

"KWARTET" Ronald Harwood

Basen Artystyczny WOK przy ul. Marii Konopnickiej 6

"Kwartet" to absolutny przebój scen teatralnych, mistrzowsko napisany przez Ronalda Horowitza (tak bowiem brzmi prawdziwe nazwisko Ronalda Harwooda), dramatopisarza urodzonego w Kapsztadzie, a Londyńczyka z wyboru, absolwenta słynnej Royal Academy of Dramatic Arts oraz laureata Oskara (2003 r.) za Najlepszy scenariusz adaptowany do filmu Romana Polańskiego pt. "Pianista".

Harwood, błyskotliwy obserwator rzeczywistości, zbierał materiał do sztuki, pracując jako maszynista teatralny i garderobiany, co po latach zaowocowało powstaniem Kwartetu – wnikliwej analizy psychologicznej i społecznej, która stała się prawdziwym hitem scen na całym świecie.

Kwartet nawiązuje do słynnego fragmentu z opery Rigoletto Giuseppe Verdiego, ale to przede wszystkim studium czworga emerytowanych śpiewaków, prawdziwych weteranów sceny operowej – spektakl, w którym zderzone jest nieuchronne przemijanie z wciąż żywą w bohaterach żądzą przygód, wręcz zachłannością na życie i jego uroki. „To opowieść o przetrwaniu. O przetrwaniu z godnością” – mówi sam autor Kwartetu.

Za jego sprawą przeniesiemy się do Beecham House, luksusowego domu spokojnej starości dla muzyków. To tam co roku jego mieszkańcy w urodziny Giuseppe Verdiego przygotowują uroczysty koncert. Tym razem jest to wieczór szczególny, bowiem z powodów finansowych ośrodkowi grozi likwidacja, więc pensjonariusze postanawiają pomóc go uratować. Śpiewacy zapraszają do udziału w koncercie Jean – wielką operową diwę, ekscentryczną artystkę o niezwykle trudnym charakterze. Jakby tego było mało, była niegdyś żoną jednego z rezydentów, co powoduje dodatkowe komplikacje. Sceny zabawne płynnie przeplatają się z refleksją nad odchodzeniem w smugę cienia.

Czas trwania: 120 minut

Obsada

Jean Horton: Olga Bończyk

Cecily Robson: Alicja Węgorzewska

Reginald Paget: Ryszard Minkiewicz

Wilfred Bond: Maciej Miecznikowski

Realizacja

Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz

Asystent reżysera: Jacek Ornafa

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Kostiumy: Natasha Pavluchenko

Światło: Bogumił Palewicz

Akompaniament – Aleksander Teliga Jr.

Wybór materiałów archiwalnych: Jerzy Snakowski

Warszawska Opera Kameralna - Adres i dojazd

http://www.operakameralna.pl/

Kup bilet