Halka - zdjęcie

Halka

Warszawska perła rodem z Wilna;

Halka wileńska Stanisława Moniuszki to w katalogu spektakli Warszawskiej Opery Kameralnej nie tylko pozycja szczególna, ale wręcz kamień milowy w historii instytucji. To właśnie WOK dokonał wpisanego w operowe annały wykonania szczególnej wersji tzw. wileńskiej tego dzieła, zarówno wystawiając je (nie tylko w kraju), ale również uwieczniając w formie płyty.

Moniuszkowska Halka znana jest głównie z wersji warszawskiej, rozbudowanej do czterech aktów z ariami i baletami. Ta wersja została przygotowana specjalnie dla Warszawskiej Opery w roku 1857 i z wielkim powodzeniem wykonywana jest do dzisiaj. Halka wileńska z roku 1848 była pierwotną formą tej opery, miała budowę dwuaktową, zwartą i prężną dramaturgię oraz pozbawiona była większości znanych dziś arii i baletów. Zachował się do naszych czasów jedynie zapis wersji z akompaniamentem fortepianu, żadne ślady partytury lub głosów orkiestrowych nie zachowały się do naszych czasów.

Halkę wileńską opracował w roku 1983 na zlecenie Stefana Sutkowskiego Jerzy Dobrzański, a reżyserował ją Kazimierz Dejmek. W roku 2019, Halka wileńska wraca na scenę Warszawskiej Opery Kameralnej jako wznowienie poprzedniej inscenizacji, jednakże z nową wersją muzyczną. Została ona przygotowana specjalnie na Festiwal Moniuszkowski i oparta została na oryginalnym zapisie z roku 1848 oraz na pierwodrukach wersji warszawskiej. Jest to zatem muzyczna rekonstrukcja dzieła, sporządzona z szacunkiem dla stylu kompozytora i zawierająca w całości materię muzyczną skomponowaną przez Moniuszkę. Dzieło jest w całości wiernym odbiciem zachowanej wersji z roku 1848. Halka wileńska powraca w inscenizacji Kazimierza Dejmka w nowym opracowaniu materiałów muzycznych, w nowej wersji partytury orkiestrowej. Dzieło zabrzmi w wykonaniu znakomitych solistów współpracujących z Warszawską Operą Kameralną oraz z towarzyszeniem orkiestry instrumentów historycznych MACV. Bezspornie powrót tego dzieła na operowy afisz w ikonicznym odczytaniu legendy polskiego teatru.

Obsada

Halka – Natalia Rubiś

Jontek – Kamil Zdebel

Janusz – Arkadiusz Anyszka

Cześnik – Jarosław Bręk

Zofia – Anna Wolfinger

Marszałek Dworu – Dariusz Górski

Góral – Robert Mojsa

ZESPÓŁ WOKALNY WARSZAWSKIEJ OPERY KAMERALNEJ

VOCAL ENSEMBLE OF WARSAW CHAMBER OPERA

Realizacja

Libretto – Włodzimierz Wolski

REŻYSERIA / DIRECTING – Kazimierz Dejmek

KIEROWNICTWO MUZYCZNE, DYRYGENT / MUSIC DIRECTOR, CONDUCTOR – Marcin Sompoliński

SCENOGRAFIA / SET DESIGNER – Jan Polewka

WZNOWIENIE / RENEWAL – Renata Tokarska-Nikodem

Kierownik / Director: Krzysztof Kusiel-Moroz

ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH WARSZAWSKIEJ OPERY KAMERALNEJ

ANCIENT INSTRUMENTS ENSEMBLE OF WARSAW CHAMBER OPERA

MUSICAE ANTIQUAE COLLEGIUM VARSOVIENSE

KOSTIUMY / COSTUMES – Maria Balcerek

CHOREOGRAFIA / CHOREOGRAPHY – Elżbieta Lejman-Krzysztyniak

REKONSTRUKCJA I OPRACOWANIE PARTYTURY / RE-CREATION AND DEVELOPMENT OF THE SCORE – Maciej Prochaska

Warszawska Opera Kameralna - Adres i dojazd

http://www.operakameralna.pl/

Kup bilet