Warszawska Opera Kameralna

Warszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii. Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego, Joannę i Jana Kulmów, Zofię Wierchowicz, Andrzeja Sadowskiego i Juliusza Borzyma. Pierwszą premierą sceniczną tego Zespołu była La serva padrona G. B. Pergolesiego, wykonana 4 września 1961 r. Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilka powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok.

Od 15 października 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we własnym teatrze mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy

Warszawska Opera Kameralna jest organizatorem wielu festiwali, m. in. Festiwalu Mozartowskiego, Festiwalu Oper Barokowych, Festiwalu Claudia Monteverdiego, Festiwalu Gioacchina Rossiniego czy Festiwalu Polskich Oper Współczesnych.

Świat według Telemanna

Koncert

W programie:
Georg Phiilipp Tellemann
Uwertura Le Bizarre TWV 55:G2 na orkiestrę
Koncert skrzypcowy A-dur Die Relinge TWV 51:A4 na skrzypce solo, troje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i klawesyn
Uwertura Les Nations TWV 55:B5 na orkiestrę

Szczegóły spektaklu

Koncert Karnawałowy

Koncert

Program: arie, duety z oper i operetek, m.in.: G. Bizeta, F. Lehara, I. Kalmana oraz muzyka filmowa z „Królewny Śnieżki”

Szczegóły spektaklu

Franz Schubert „Winterreise”. Recitale Mistrzów. Jarosław Bręk.

Koncert

Koncert z cyklu „Recitale Mistrzów”.
Franz Schubert „Winterreise”

„Winterreise” to fascynujący i niezmiernie rzadko wykonywany w Polce cykl 24 pieśni Franza Schuberta:

1. Gute Nacht
2. Die Wetterfahne
3. Gefror’ne Thränen
4. Erstarrung
5. Der Lindenbaum
6. Wasserfluth
7. Auf dem Flusse
8. Rückblick
9. Irrlicht
10. Rast
11. Frühlingstraum
12. Einsamkeit
13. Die Post
14. Der greise Kopf
15. Die Krähe
16. Letzte Hoffnung
17. Im Dorfe
18. Der stürmische Morgen
19. Täuschung
20. Der Wegweiser
21. Das Wirtshaus
22. Muth!
23. Die Nebensonnen
24. Der Leiermann

Szczegóły spektaklu

Uprowadzenie z Seraju (Die Entführung aus dem Serail) - Wolfgang Amadeusz Mozart

Opera

Spektakl wyreżyserował Jirij Aleksandrow, na co dzień szef Opery Kameralnej w Sankt Petersburgu, artysta, który ma na koncie ponad 200 realizacji na całym świecie w tym w słynnej La Scali i nowojorskiej Metropolitan Opera. Za wielobarwne, zapierające dech w piersiach dekoracje i kostiumy odpowiada Paweł Dobrzycki, który zdradził, że część strojów i materiały do ich przygotowania przyjechały prosto z słynnej manufaktury w Stambule, tej która zaopatrywała plany takich kinowych hitów jak „Piraci z Karaibów” czy „Troja”. Śpiewakami oraz orkiestrą instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense dyryguje Marcin Sompoliński. Na pierwsze cztery spektakle bilety dawno zostały wyprzedane i jak zapewnia dyrektor artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej, pani Alicja Węgorzewska-Whiskerd, spektakl wróci na tę scenę w lipcu, w czasie Festiwalu Mozartowskiego. Jesienią zobaczą go melomani w Sankt Petersburgu.

A co o tej operze mówił Maestro Amadeusz?

Powiedziałbym, że w operze poezja musi być całkowicie posłuszną córką muzyki – pisał 13 października 1781 roku w liście do ojca Leopolda, Wolfganga Amadeusz Mozart. To wówczas intensywnie pracował nad swym nowym dziełem – „Uprowadzeniem z seraju”, na podstawie libretta dostarczonego mu przez urodzonego we Wrocławiu poetę, Gottlieba Stephanie, jednego z ojców singspielu.

Wolfgang Amadeus Mozart Die Entführung aus dem Serail
Uprowadzenie z seraju KV 384
Opera w trzech aktach, oryginalna niemiecka wersja językowa z dialogami w języku polskim
Libretto: Gottlieb Stephanie der Jüngere według Christopha Friedricha Bretznera

Szczegóły spektaklu

Polska muzyka romantyczna XIX wieku

Koncert

Program: Juliusz Zarębski „Kwintet fortepianowy g-moll” oraz romantyczne utwory na kwartet smyczkowy.

Szczegóły spektaklu

Arie operowe, duety i utwory kameralne W.A. Mozarta

Koncert

Najpiękniejsze arie operowe, duety i utwory kameralne W.A. Mozarta.

Szczegóły spektaklu