Męczennicy - zdjęcie Męczennicy - zdjęcie Męczennicy - zdjęcie Męczennicy - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów

7.7 / 10

Męczennicy

Europa żyje w strachu, po raz pierwszy od czasów totalitaryzmów. Czego się boimy? Innego, który przyjdzie i zniszczy nasze wartości, styl życia i bezpieczeństwo. Radykalnych ruchów religijnych, które chcą kontrolować życie jednostek i całych społeczeństw. Kryzysu ekonomicznego, który uderza w rodziny i całe wspólnoty, podważając poczucie stabilności. Odpowiedzią na lęki jest zwrot w stronę zasad wiary. To one mają zapewnić stały fundament, na którym można budować życie wśród ruchomych piasków. Oddzielić dobre od złego, moralne od niemoralnego.

Co jednak, gdy wiara zamienia się w dogmatyzm? Kiedy staje się mieczem, który przecina człowieka, rodzinę, wspólnotę? Kiedy idealistyczne pobudki prowadzą do religijnego fanatyzmu?

„Nie bój się” – mówi Lidka, bohaterka spektaklu Grzegorza Jarzyny. Uczennica gimnazjum szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie o swoje lęki, o to kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko.

Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu strachu i fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: http://trwarszawa.pl

Zwiastuny

Obsada

Piotr Głowacki - zdjęcie

Piotr Głowacki
Nauczyciel wf

Natalia Kalita - zdjęcie

Natalia Kalita
Zosia (dublura)

Marta Malikowska - zdjęcie

Marta Malikowska
Nauczycielka biologii (dublura)

Tomasz Tyndyk - zdjęcie

Tomasz Tyndyk
Dyrektor szkoły

Realizacja

Reżyseria, adaptacja oraz opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna

Przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek

Scenografia: Monika Pormale

Kostiumy: Anna Nykowska

Wideo: Robert Mleczko

Światła: Felice Ross

Muzyka: Michał Lis, Piotr Lis

Opracowanie muzyczne spektaklu: Piotr Domiński

Dramaturgia: Roman Pawłowski

Asystent reżysera: Paweł Kulka

Konsultacja cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś

Opinie naszych widzów (2)

  • 9.0/ 10

    Bardzo efektywne, wyważone, użycie środków audiowizualnych, Dobry spektakl, pozostawiający widza z otwartą przestrzenią do własnych przemyśleń, refleksji, do których bardzo pobudza..

    sl.....@ho...ki.eu / 20 January 2018

  • 7.0/ 10

    Witam, Może warto by usunąć różne dłużyzny ze spektaklu (np. za długa scena końcowa i scena "nauczania" przez główną bohaterkę. Jako, że nie jestem pruderyjny, mam odwagę dodać, że jakaś dodatkowa nagość dodałaby smaku całości. Pozdrawiam, Widz Krzysztof

    k......@on...et.pl / 23 January 2018

TR Warszawa

Poszukiwanie nowego języka teatralnego wyrażającego ducha współczesności, a jednocześnie odnajdywanie rezonujących w tej współczesności ponadczasowych i uniwersalnych tematów oraz archetypów ludzkich postaw i zachowań, ukształtowało odrębną stylistykę TR Warszawa, który od 1998 r. pozostaje pod artystyczną dyrekcją Grzegorza Jarzyny. Scena przy Marszałkowskiej 8 należy do grona najciekawszych teatrów w Polsce i jest jedną z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych marek na międzynarodowej scenie teatralnej. Nie tylko wyznacza kierunki ekspresji artystycznej, ale jest też kuźnią talentów, z której wywodzi się wielu wybitnych aktorów i twórców teatralnych średniego i młodego pokolenia. TR Warszawa w swoich działaniach jest otwarty na eksperyment i artystyczne ryzyko. Konfrontuje widzów ze zjawiskami, które niesie zmieniająca się rzeczywistość po to, by dać narzędzia do ich interpretacji, zanim jeszcze staną się przedmiotem społecznego dyskursu. Oddaje dynamikę i napięcia współczesnego społeczeństwa, często antycypując nadchodzące zmiany czy trendy.

TR Warszawa jako pierwszy w Polsce stworzył w teatrze przestrzeń dla otwartych prób czytanych nowej dramaturgii, koncertów, odczytów, wystaw, debat, przeglądów filmowych, akcji artystycznych i edukacji muzycznej, stając się wzorem teatru otwartego, którego aktywność wykracza daleko poza działalność tradycyjnego teatru repertuarowego i poszerza artystyczny czy społeczny kontekst wystawianych przedstawień.

Adres i dojazd

http://www.trwarszawa.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.8
Średnia ocena

24.08 / 20:00

25.08 / 20:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.5
Średnia ocena
Poruszająca historia, inteligentna, ze smakiem
- Jakub

26.07 / 19:00

27.07 / 19:00

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

6.2
Średnia ocena

14.09 / 19:00

15.09 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat
9.8
Średnia ocena
Portret współczesnych Polaków i ich zmagań z historią, współczesnością i przyszłością. Każdy znajdzie tu siebie
- Bernard

18.10 / 19:00

19.10 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
-,-
Średnia ocena

20.10 / 17:00

20.10 / 20:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet