Męczennicy - zdjęcie Męczennicy - zdjęcie Męczennicy - zdjęcie Męczennicy - zdjęcie Męczennicy - zdjęcie

Średnia ocena

18 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

7,9 / 10

Męczennicy

Europa żyje w strachu, po raz pierwszy od czasów totalitaryzmów. Czego się boimy? Innego, który przyjdzie i zniszczy nasze wartości, styl życia i bezpieczeństwo. Radykalnych ruchów religijnych, które chcą kontrolować życie jednostek i całych społeczeństw. Kryzysu ekonomicznego, który uderza w rodziny i całe wspólnoty, podważając poczucie stabilności. Odpowiedzią na lęki jest zwrot w stronę zasad wiary. To one mają zapewnić stały fundament, na którym można budować życie wśród ruchomych piasków. Oddzielić dobre od złego, moralne od niemoralnego.

Co jednak, gdy wiara zamienia się w dogmatyzm? Kiedy staje się mieczem, który przecina człowieka, rodzinę, wspólnotę? Kiedy idealistyczne pobudki prowadzą do religijnego fanatyzmu?

„Nie bój się” – mówi Lidka, bohaterka spektaklu Grzegorza Jarzyny. Uczennica gimnazjum szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie o swoje lęki, o to kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko.

Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu strachu i fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

______________________________________________________________________________________________

Cena biletu normalnego na dany spektakl będzie rosnąć wraz z liczbą sprzedanych już miejsc na widowni. Najważniejsze dla widzów i widzek jest to, że im wcześniej zdecydujemy się na zakup, tym taniej możemy kupić bilety. Cena wyjściowa biletu w pierwszym dniu sprzedaży wynosić będzie 40 złotych, w zależności od frekwencji cena ta może maksymalnie wynieść 150 złotych.

Na scenie występują między innymi Justyna Wasilewska jako Lidka, Piotr Głowacki jako Nauczyciel wf, Cezary Kosiński jako Ojciec, Natalia Kalita jako Zosia (dublura), Marta Malikowska jako Nauczycielka biologii (dublura), Jan Dravnel jako Franek.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: http://trwarszawa.pl

Zwiastuny

Obsada

Piotr Głowacki - zdjęcie

Piotr Głowacki
Nauczyciel wf

Natalia Kalita - zdjęcie

Natalia Kalita
Zosia (dublura)

Marta Malikowska - zdjęcie

Marta Malikowska
Nauczycielka biologii (dublura)

Tomasz Tyndyk - zdjęcie

Tomasz Tyndyk
Dyrektor szkoły

Realizacja

Reżyseria, adaptacja oraz opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna

Przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek

Scenografia: Monika Pormale

Kostiumy: Anna Nykowska

Wideo: Robert Mleczko

Światła: Felice Ross

Muzyka: Michał Lis, Piotr Lis

Opracowanie muzyczne spektaklu: Piotr Domiński

Dramaturgia: Roman Pawłowski

Asystent reżysera: Paweł Kulka

Konsultacja cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Rewelacja! Przedstawienie to piękna całość.

  ma.....@ya...oo.ca / 28 listopada 2021

 • 9,0/ 10

  Bardzo efektywne, wyważone, użycie środków audiowizualnych, Dobry spektakl, pozostawiający widza z otwartą przestrzenią do własnych przemyśleń, refleksji, do których bardzo pobudza..

  sl.....@ho...ki.eu / 20 stycznia 2018

 • 7,0/ 10

  Witam, Może warto by usunąć różne dłużyzny ze spektaklu (np. za długa scena końcowa i scena "nauczania" przez główną bohaterkę. Jako, że nie jestem pruderyjny, mam odwagę dodać, że jakaś dodatkowa nagość dodałaby smaku całości. Pozdrawiam, Widz Krzysztof

  k......@on...et.pl / 23 stycznia 2018

TR Warszawa - Adres i dojazd

ul. Marszałkowska 8, Warszawa

http://www.trwarszawa.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.