Jezioro - zdjęcie Jezioro - zdjęcie Jezioro - zdjęcie Jezioro - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

7,8 / 10

Jezioro

Amerykańsko-litewska reżyserka realizuje w TR Warszawa polską prapremierę sztuki wybitnego rosyjskiego dramatopisarza i scenarzysty Michaiła Durnienkowa. Akcja rozgrywa się w podmiejskiej daczy nad jeziorem, w której spotyka się na weekendowym wyjeździe grupa bliższych i dalszych znajomych. Towarzyskie spotkanie przenika atmosfera lęku, traumy i realnego zagrożenia. Durnienkow nawiązuje w swojej sztuce do klasycznych dramatów Antoniego Czechowa i Maksyma Gorkiego, wprowadzając jednocześnie odniesienia do dzisiejszego kryzysu w Europie i groźby wojny. Sztuka powstała na zamówienie Gogol Center w Moskwie, gdzie została wystawiona w 2015 roku. Premiera w TR Warszawa jest pierwszą realizacją dramatu poza Rosją.

Sztuka pokazuje zwykłą, codzienną apokalipsę wschodnioeuropejskiej klasy średniej. Dzieło jest uderzające – skłania do namysłu nad odpowiedzialnością w naszym pasywno-agresywnym, pełnym obojętności społeczeństwie. Durnienkowowi udało się uchwycić powszednią rozpacz, eskalację przemocy, panikę, którym towarzyszy kryzys europejskiego ducha.

„Jezioro” ewidentnie nawiązuje dialog z twórczością Czechowa. Podczas weekendu nad jeziorem bohaterowie jedzą, piją i prowadzą rozmowy. Na pozór nie dzieje się nic, a jednak czujemy, że świat z ponaddźwiękową prędkością spada prosto w przepaść. Na próbę wystawiona zostanie nasza moralność, etyka. Jest w tym hipokryzja i samozadowolenie, pseudointelektualna wyższość, strach przed żywotnością niższych klas.

W warstwie dosłownej mamy trzy pary, które toczą swą codzienną walkę – są tu zdrady, jest wychowywanie dzieci, są i duchowe poszukiwania. Pod mętną powierzchnią tych osobowości kryje się przestwór etycznych występków, winy i lęku przed wojną w sąsiedztwie.

Yana Ross

Na scenie występują między innymi Agnieszka Grochowska, Adam Woronowicz, Cezary Kosiński, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Agnieszka Podsiadlik.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia:

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Yana Ross

Tekst: Michaił Durnienkow

Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Współpraca dramaturgiczna: Wojciech Sobolewski

Scenografia: Justyna Elminowska

Kostiumy: Anna Nykowska

Światła: Karolina Gębska

Wideo: Algirdas Gradauskas

Opracowanie muzyczne: Piotr Domiński

Asystent reżysera: Paweł Kulka

Tłumaczenie na próbach: Marcin Zawada

Asystentka scenografki: Alicja Antoszczyk

Asystentka kostiumografki: Zuzanna Kwapisz

Opinie naszych widzów (2)

  • 8,0/ 10

    duzo bardzo dobrych dialogów, całość świetnie zagrana, ale.... permamentna nagość D.O. naprawdę konieczna?

    pa.....@gm...il.com / 18 maja 2018

  • 7,0/ 10

    Oceniają widzowie i większość nagrodziła spektakl owacją na stojąco, ja osobiście nie byłem tak entuzjastycznie nastawiony, brakowało mi więcej gry aktorskiej ale ...nie jestem znawcą, jedynie korzystam z wielu możliwości teatralnych zarówno w Trójmieście jak i w Warszawie gdzie bywam często służbowo.

    sl.....@gm...il.com / 01 czerwca 2018

TR Warszawa - Adres i dojazd

http://www.trwarszawa.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.