Dadaida: Startegia / Why Don't You Like Sadness - zdjęcie Dadaida: Startegia / Why Don't You Like Sadness - zdjęcie Dadaida: Startegia / Why Don't You Like Sadness - zdjęcie Dadaida: Startegia / Why Don't You Like Sadness - zdjęcie

Dadaida: Startegia / Why Don't You Like Sadness

STRATEGIA

One-man show o próbie przetrwania w ciężkich czasach. Jasiu, bohater „Strategii”, we śnie jest w roku 2018, kiedy się budzi, zauważa, że ciągle tkwi w orwellowskim roku 1984. Koło historii PAŃSTWA NA PE znowu utknęło w swoim piekielnym punkcie. Co zrobiliśmy z naszym buntem, nadzieją na wolność, nieustępliwością wobec zła? Może nasz bunt był pozorny, może nadzieję wypaliliśmy z gandzią, a nieustępliwość utopili w postmodernistycznym relatywizmie?

Pracę nad solowym przedstawieniem „Strategia” o człowieku, zagubionym w metaforycznej polskiej rzeczywistości, Leszek Bzdyl rozpoczął jeszcze w roku 2003. Rok 2005 i zmiana polityczna w Polsce radykalnie zmieniły wydźwięk spektaklu. Twórca zdecydował się wycofać go z repertuaru, aby uwolnić się od konieczności opowiadania się po jednej ze stron politycznego konfliktu. Ale w 2016 roku, kiedy do polskiego życia publicznego wróciła Historia, a z nią podziały i retoryka bieli-czerni, reżyser powrócił do „Strategii”.

Leszek Bzdyl o „Strategii”: „Zastanawiałem się, czy nie zaryzykować, czy nie wznowić tego spektaklu. Mój bohater byłby już pięćdziesięcioletnim mężczyzną, a jego przemieszczanie się z teraz, które jest snem, w przeszłość, która jest przebudzeniem, byłoby jeszcze dotkliwsze. Koniec końców, podejmuję ryzyko ponownego wejścia do tej samej rzeki. Muszę sprawdzi, czy STRATEGIA, ten one-men-show o próbie przetrwania w ciężkich czasach, spotka się z widownią, podobnie, jak bohater STRATEGII, zagubioną w PAŃSTWIE NA PE?”

WHY DON'T YOU LIKE SADNESS

Drugi z solowych spektakli Teatru Dada von Bzdülöw, którego premiera odbyła się w roku 2016 w Teatrze Wybrzeże. "Why don't you like sadness" to zainspirowana twórczością Orhana Pamuka teatralna podróż przez labirynt emocji, którą artystka przyrównuje do przechodzenia z pokoju do pokoju. Jakie uczucia odkryjemy w każdym z nich? O melancholii, uważnym przyglądaniu się sobie i łapaniu dystansu Chmielewska opowie ruchem. Na scenie Chmielewskiej towarzyszy Radek Duda, który na żywo dopełnia jej taniec muzyką, zmieniającą emocjonalne zabarwienie.

Katarzyna Chmielewska o „Why don’t you like sadness”: „Spektakl jest subtelną podróżą przez labirynt stanów emocjonalnych, którą można porównać do przechodzenia z pokoju do pokoju. Każdy z tych pokoi nasycony jest innym odcieniem i bywa, że wchodząc do jakiegoś z nich odkrywamy nie po raz pierwszy, że jest nam cholernie smutno. Otulamy się tym smutkiem jak kołderką i nie śpieszymy się by spod niej wyjść. Ta melancholia wywołuje spowolnienie, dzięki któremu możemy z uwagą przyjrzeć się wszystkiemu, a przeżywając ten stan jednocześnie staramy się złapać do niego dystans by móc z nową energią otworzyć kolejne drzwi.

Spektakle gościnne Teatru Dada von Bzdülöw w ramach przeglądu DADAIDA.

Na scenie występuje Leszek Bzdyl, Katarzyna Chmielewska.

Czas trwania: 110 minut

Realizacja

TWÓRCY / STRATEGIA

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Leszek Bzdyl

Muzyka: Blurt

Teksty piosenek: Lech Janerka

Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

TWÓRCY / WHY DON'T YOU LIKE SADNESS

Koncept i wykonanie: Katarzyna Chmielewska

Współpraca artystyczna: Anna Steller

Muzyka na żywo: Radek Duda

Światła: Michał Kołodziej

TR Warszawa - Adres i dojazd

http://www.trwarszawa.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.