Wiera Gran - zdjęcie Wiera Gran - zdjęcie Wiera Gran - zdjęcie Wiera Gran - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
18 zainteresowanych osób

5,3 / 10

Wiera Gran

Nasza Wiera Gran nie spełni Państwa oczekiwań. Nie zaspokoi pragnień wzruszenia, łez i smutku, i całego tego melodramatu, jaki zwyczajowo się do niej przykleja. To nasza bardzo niedobra polska tradycja: krew, łzy i równanie do wyznaczonego nisko standardu obecności, żeby być jak wszyscy. Wiadomo, że najlepiej byłoby, gdyby było tak, jak być powinno. Ale w naszym spektaklu Wiera mówi dziś, że ma dosyć tego spełniania żądań i narzucania tanich marzeń o innych.

Bo z tego właśnie wzięło się to, co ją zabiło: nieustannie szerzące się pomówienia, uległość, cenzurowany repertuar, odwoływane koncerty, nieustająca walka, ogólna społeczna zgoda na jej lincz – w efekcie 36 lat milczenia. I dziś od naszej wykreowanej Wiery żąda się, żeby była ładna, w oczekiwanym stylu, żeby opowiedziała o swoim bólu i żeby odegrała wszystkie role, które jej narzucano. A ona nie zgadza się na ten fałsz. Pozwalamy jej być taką, jaką chciała być: turbokiczowata, rozkosznie tandetna, samoświadoma, niewykreowana albo właśnie przekreowana, cała w cekinach, nieuchwytna, wyluzowana, z oswojoną przeszłością, wreszcie wolna, formalna, ekscesowa, bez przeżywania i łkania, bez ściemniania ze sklepu wszystko za 2 złote, bez uładniania.

I wreszcie bez kłamania, że się wie, jak to było, i jak wyglądała obiektywna wersja "prawdy”. Wszystkie minione wydarzenia już się wydarzyły i nigdy nie będziemy mieli do nich dostępu. Zostają tylko opisy, a historia to mniej lub bardziej udana literatura. To opisy wydarzeń, a nie same wydarzenia.

W ten oto sposób nasz spektakl stara się przywrócić głos Wierze Gran.

Na scenie występują między innymi Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Paulina Lombarowicz, Joanna Rzączyńska.

Czas trwania: 80 minut
Źródło zdjęcia: fot. Natalia Kabanow

Realizacja

Tekst i scenariusz sceniczny: WERONIKA MUREK

Reżyseria i scenariusz sceniczny: JĘDRZEJ PIASKOWSKI

Scenografia i światło : ALEKSANDR PROWALIŃSKI

Kostiumy: 1683 ATELIER

Muzyka: MICHAŁ LIS, BARTOSZ IGNOR, PIOTR LIS

Ruch sceniczny i choreografia: KATARZYNA SIKORA

Asystentka reżysera: KATARZYNA POST

Asystentka scenografa: JOANNA ANTONIEWICZ

Asystentka choreografki: KATARZYNA GORCZYCA

Przygotowanie wokalne: TERESA WROŃSKA

Opinie naszych widzów (3)

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobra GRA aktorska !

  ew.....@gm...il.com / 02 lutego 2018

 • 8,0/ 10

  Oryginalny i intrygujący jak jej życie...

  hs.....@....pl / 19 lutego 2018

 • 2,0/ 10

  Duże rozczarowanie. Niby w tym spektaklu było aż 8 Wier Gran, ale tak naprawdę wcale nie było to o Wierze :( Miałem raczej skojarzenie z niejasną przypowiastką dla dzieci, coś w stylu Teletubisi. Nawet piosenki się nie broniły. Wielka szkoda :(

  ma.....@....pl / 13 maja 2018

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.