Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy - zdjęcie Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy - zdjęcie Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy - zdjęcie Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy - zdjęcie Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy - zdjęcie

Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy

Projekt „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” poświęcony jest zjawisku przerwanych biografii pokoleniowych, które utrudnia, a niekiedy uniemożliwia odtworzenie tożsamości kulturowej jednostki. Poszukiwania Autorów nie skupiają się wyłącznie na skomplikowanych kolejach historii, ale dotyczą takich problemów jak przemilczenie, tajemnica, wstyd, zakłamanie, dzięki czemu do tematu odnajdywania 'żydowskiej prawdy o sobie' podchodzą od strony bardziej społecznej niż martyrologicznej.

Quasi-dokumentalna struktura dramaturgiczna tekstu przedstawia biografie 'przemilczanych' tak, jakby każda z historii była schematem, sposobem na odcięcie się od przeszłości. Przeszłości naznaczonej przemocą, lękiem, zagubieniem. Mechanizmy zamazywania korzeni stają się w tekście fantazmatami, wokół których, jak wokół alternatywnej, skrzywdzonej i fałszywej biografii toczy się życie postaci zbiorowo nazywanych jako AŻP. Kolejne warstwy wykorzeniania i sprytnych przemilczeń, bełkotliwych wyjaśnień w strukturze tekstu doprowadzają do tego, że bohaterowie, żyjący w świecie tajemnicy i lęku o prawdziwej tożsamości, dyskutować mogą jedynie podczas terapeutycznego spotkania Anonimowych Żydów Polskich. Choć nieświadomi prawdy o przeszłości w dorosłym życiu obarczeni są traumami i obsesjami tych, którzy, niekiedy w dobrej wierze, starali się w ich biografiach 'zafałszować' żydowską tożsamość. Pełni lęku, zawstydzeni ale i ciekawi siebie spotykają na tajnych sesjach, by nauczyć się opowiadać siebie.

Na scenie występuje Ewa Greś, Ryszard Kluge, Agnieszka Przepiórska, Dawid Rafalski.

Czas trwania: 60 minut

Realizacja

Reżyseria: Wojciech Klemm

Scenariusz: Wojciech Klemm/ Michał Pabian

Muzyka: Dominik Strycharski

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet