Rejwach - zdjęcie Rejwach - zdjęcie Rejwach - zdjęcie Rejwach - zdjęcie Rejwach - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów
4 zainteresowane osoby

6,0 / 10

Rejwach

Są książki, które po przeczytaniu nie pozwalają zasnąć. Zmuszają do refleksji, dotykają niezagojonych ran, szarpią struny obnażonych nerwów.

Taką książką jest dla reżysera Andrzeja Krakowskiego książka Mikołaja Grynberga „Rejwach” nominowana do tegorocznej Nagrody Nike. Podczas gdy Grynberg bohaterami czyni głównie różnych generacji Żydów, żyjących w Polsce, dla Krakowskiego sam autor staje się podmiotem opowieści. To przez pisarza, zmagającego się z materią otaczającego świata i niezgadzającego się na zastaną rzeczywistość, zdają się przemawiać ludzie, pojawiający się na scenie. W umownej kawiarni, na umownym dworcu, z zakamarków peronów i ulic wyłaniają się rozmówcy, którzy są już zmęczeni samotnym noszeniem własnych sekretów.

Spektakl „Rejwach” jest o lęku, o bólu, nietolerancji, ksenofobii, antysemityzmie. Jest pełen pytań o odpowiedzialność za krzywdę drugiego człowieka, o szeroko pojętą moralność, o imponderabilia. Czy istnieją racje, które legitymizują przemoc? Czy są takie kategorie, które upoważniają do użycia siły, stosowania prawa pięści, terroru?

Bohaterowie „Rejwachu” dzielą się swoimi przeżyciami, nie dając prostych odpowiedzi. Mówią, by móc dalej żyć lub spokojnie odejść. Ich doświadczenia będą żyły w kolejnych pokoleniach.

Na scenie występują między innymi Jerzy Walczak jako Autor, Henryk Rajfer jako Skrzypek, Daniel Antoniewicz jako Klarnecista, Marek Węglarski jako Łodzianin, Barbara Szeliga jako Dewotka, Joanna Przybyłowska jako Nauczycielka.

Realizacja

Autor tekstu: Mikołaj Grynberg

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Krakowski

Opinie naszych widzów (3)

 • 8,0/ 10

  Przejmujący spektakl o relacjach polsko-żydowskich, ciekawie zainscenizowany, bardzo dobrze zagrany.

  to.....@in...ny.pl / 31 października 2018

 • 5,0/ 10

  Ciekawe i często przejmujące historie przedstawione w taki sposób, że nie poruszają tak jak mogłyby.

  ka.....@....pl / 09 listopada 2018

 • 1,0/ 10

  proszę sobie nie zartować i nie wystawiać tego tekstu. Wszystko było źle lub bardzo bardzo źle. Jeśli jednak ktos na własną odpowiedzialność się zdecyduje uczestniczyć, proszę później pójść na Zapiski z Wygnania w Polonii i sobie porównać jak można skutecznie i emocjonalnie mówić o antysemityzmie.

  gr.....@br...na.pl / 29 października 2018

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.