Proszę bardzo - zdjęcie Proszę bardzo - zdjęcie Proszę bardzo - zdjęcie Proszę bardzo - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Proszę bardzo

Spektakl jest próbą zainstalowania w przestrzeni galerii Zachęta powieści autobiograficznej Andy Rottenberg, wieloletniej szefowej tej placówki. Miejsce wydarzenia nie jest bez znaczenia. Wystawy, które miały miejsce za jej dyrekcji po raz pierwszy zwróciły uwagę mediów komercyjnych i wyciągnęły sztukę współczesną z galerii na ulice, do studiów telewizyjnych, do sejmu, przy okazji pokazując, że do rozmowy o sztuce współczesnej polskie społeczeństwo lat dziewięćdziesiątych nie było absolutnie gotowe.

Na pierwszy plan debaty wyciągnięto pochodzenie, nazwisko, postać Andy Rottenberg. Powieść autobiograficzna „Proszę bardzo” to szczera do bólu odpowiedź na domysły, plotki, konfabulacje i ataki pod adresem Andy jako „kontrowersyjnej, skandalizującej kuratorki i dyrektorki”.

„Proszę bardzo” jest badaniem przeszłości, odkrywaniem tragicznych losów nieznanych przodków, członków rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu i syberyjskiej rodziny matki, której losy są równie bolesne i skomplikowane. Książka jest próbą włączenia całej bolesnej genealogii w obręb swojej tożsamości, bez wybielania, czy wypierania się złożonej, niedającej się ujednoznacznić materii.

Wydarzenie teatralne na podstawie tej autobiografii jest montażem motywów dotyczących właśnie tej złożoności oraz intymnych auto-rozpoznań, jest wędrówką po drzewach genealogicznych, odkrywaniem gałęzi i próbą refleksji nad autobiografią - jako tworzywem naszego tu i teraz.

Spektakl Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz powstał we współpracy z Zachętą — Narodową Galerią Sztuki.

Uwaga! Spektakl grany jest w chłodnym, klimatyzowanym pomieszczeniu. Prosimy o zabranie okryć wierzchnich.

Na scenie występują między innymi Ryszard Kluge, Tomasz Nosiński , Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Małgorzata Trybalska.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Realizacja

Reżyseria: Wiktor Rubin

Tekst: Jolanta Janiczak

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Światło: Marek Kozakiewicz

Koncepcja scenograficzna: Wiktor Rubin

Realizacja scenografii: Przemysław Czepurko

Kostiumy: Hanna Maciąg

Video: Marek Kozakiewicz

Asystentki reżysera: Marta Fidura, Monika Winiarska

Producentka: Anna Sieczych

Inspicjentka: Beata Szaradowska

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.