Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta - zdjęcie Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta - zdjęcie Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta - zdjęcie Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
14 zainteresowanych osób

7,0 / 10

Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta

Pomysł spektaklu o wydarzeniach Marca 1968 roku chodził za nami od dłuższego czasu. Pomysły teatralne mają to do siebie, że po wyjęciu z szuflady, w której leżały są już innymi pomysłami. Kiedy Gołda Tencer zaproponowała nam zrobienie spektaklu w Teatrze Żydowskim, okazało się, że nasz stary pomysł wyblakł i należało rozpocząć myślenie od nowa.

To nie jest przedstawienie historyczne, czy dokumentalne. To jest przedstawienie o łatwości z jaką ludzie podporządkowują sobie wydarzenia, tak, żeby pasowały do ich poglądów. Trudno o wyciąganie tzw. lekcji z historii, kiedy historię traktuje się jak młotek na politycznych przeciwników.

Być może dlatego nie jest możliwe uczenie się na błędach.

W obecnej debacie politycznej strony interpretują rzeczywistość tak, żeby pasowała im do spójnej niemożliwej do dyskusji całości. To już nie ‘jeżeli fakty się nie zgadzają – to gorzej dla faktów’. Każdy fakt odpowiednio opowiedziany będzie się przecież zgadzał. A konstatacja, że mechanizmy polityczne są ciągle takie same, nie jest konstatacją w żaden sposób odkrywczą, ale zabierającą nadzieję.

W spektaklu występują między innymi Piotr Chomik jako Chór, Monika Chrząstowska jako Córka, Ewa Dąbrowska jako Urzędniczka, Ewa Greś jako Psychoterapeutka, Genady Iskhakov jako Guślarz, Ryszard Kluge jako Gomułka.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Realizacja

Reżyseria: MONIKA STRZĘPKA

Tekst i dramaturgia: PAWEŁ DEMIRSKI

Muzyka: STEFAN WESOŁOWSKI

Scenografia: MARTYNA SOLECKA

Kostiumy: AREK ŚLESIŃSKI

Asystentka reżyserki: SYLWIA MERK

Muzycy: PAWEŁ SZAMBURSKI, PAWEŁ SZPURA, PIOTR WESOŁOWSKI, KSAWERY WÓJCIŃSKI

Przygotowanie wokalne: TERESA WROŃSKA

Suflerka: MAGDALENA JARACZ

Ruch sceniczny: JAROSŁAW STANIEK

Opinie naszych widzów (1)

  • 7,0/ 10

    Miałam wrażenie lekkiej niespójności. Ale było też sporo bardzo poruszających momentów. Całość oceniam bardzo pozytywnie.

    a......@....pl / 16 maja 2016

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.