Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta - zdjęcie Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta - zdjęcie Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta - zdjęcie Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
14 zainteresowanych osób

7,0 / 10

Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta

Pomysł spektaklu o wydarzeniach Marca 1968 roku chodził za nami od dłuższego czasu. Pomysły teatralne mają to do siebie, że po wyjęciu z szuflady, w której leżały są już innymi pomysłami. Kiedy Gołda Tencer zaproponowała nam zrobienie spektaklu w Teatrze Żydowskim, okazało się, że nasz stary pomysł wyblakł i należało rozpocząć myślenie od nowa.

To nie jest przedstawienie historyczne, czy dokumentalne. To jest przedstawienie o łatwości z jaką ludzie podporządkowują sobie wydarzenia, tak, żeby pasowały do ich poglądów. Trudno o wyciąganie tzw. lekcji z historii, kiedy historię traktuje się jak młotek na politycznych przeciwników.

Być może dlatego nie jest możliwe uczenie się na błędach.

W obecnej debacie politycznej strony interpretują rzeczywistość tak, żeby pasowała im do spójnej niemożliwej do dyskusji całości. To już nie ‘jeżeli fakty się nie zgadzają – to gorzej dla faktów’. Każdy fakt odpowiednio opowiedziany będzie się przecież zgadzał. A konstatacja, że mechanizmy polityczne są ciągle takie same, nie jest konstatacją w żaden sposób odkrywczą, ale zabierającą nadzieję.

Na scenie występują między innymi Piotr Chomik jako Chór, Monika Chrząstowska jako Córka, Ewa Dąbrowska jako Urzędniczka, Ewa Greś jako Psychoterapeutka, Genady Iskhakov jako Guślarz, Ryszard Kluge jako Gomułka.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Realizacja

Reżyseria: MONIKA STRZĘPKA

Tekst i dramaturgia: PAWEŁ DEMIRSKI

Muzyka: STEFAN WESOŁOWSKI

Scenografia: MARTYNA SOLECKA

Kostiumy: AREK ŚLESIŃSKI

Asystentka reżyserki: SYLWIA MERK

Muzycy: PAWEŁ SZAMBURSKI, PAWEŁ SZPURA, PIOTR WESOŁOWSKI, KSAWERY WÓJCIŃSKI

Przygotowanie wokalne: TERESA WROŃSKA

Suflerka: MAGDALENA JARACZ

Ruch sceniczny: JAROSŁAW STANIEK

Opinie naszych widzów (1)

  • 7,0/ 10

    Miałam wrażenie lekkiej niespójności. Ale było też sporo bardzo poruszających momentów. Całość oceniam bardzo pozytywnie.

    a......@....pl / 16 maja 2016

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet