Marienbad - zdjęcie Marienbad - zdjęcie Marienbad - zdjęcie Marienbad - zdjęcie Marienbad - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
37 zainteresowanych osób

7,2 / 10

Marienbad

Utwory Szolema Alejchema uczyły, że nawet w czasach największego smutku, należy się śmiać, a humor jest najlepszym lekarstwem na problemy. Stworzył najsłynniejszą postać w kulturze żydowskiej – Tewjego Mleczarza, skrzypka na dachu, biednego Żyda czerpiącego z tradycji swą siłę do walki z trudnościami. Jest jednym z najczęściej i najchętniej tłumaczonych pisarzy jidysz. Pozostawił po sobie około 40 tomów opowiadań, humoresek, monologów, powieści i sztuk teatralnych. Okrzyknięto go orędownikiem jidysz jako języka literackiego.

A tymczasem zapraszamy na spektakl oparty na jego twórczości.

„Marienbad” to pełna wdzięku proza Szolema Alejchema zaadaptowana na przedstawienie muzyczne to wybitna pozycja i niezwykle oryginalna. Przedstawienie o miłości, tęsknocie oraz wiecznie niespełnionych pragnieniach. „Marienbad czyli qui pro quo między dwoma miastami w listach i telegramach” to śpiewane kompozycje Jerzego Derfla.

Panie wyjeżdżają do uzdrowiska, żeby się poprawić, a panowie aby ubyć. Jednocześnie religijne żony, które znalazły się w europejskim kurorcie, błyskawicznie stają się nowoczesne. Mężowie natomiast robią wszystko, by uchodzić za pozbawionych zobowiązań kawalerów. Każdy stara się wypaść jak najlepiej wśród innych uczestników uzdrowiska.

Portret świata zamożnych Żydów z warszawskich Nalewek, pokazany z dobrotliwym humorem, wielką przenikliwością i talentem w dostrzeganiu detali

Na scenie występują między innymi Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Ewa Greś, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Andrzej Wencel

Realizacja

Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Adaptacja: Henryka Królikowska-Wojtyszko

Kostiumy: Ewa Łaniecka

Choreografia: Emil Wesołowski

Muzyka: Jerzy Derfel

Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska

Światła: Ewa Garniec

Asystent reżysera: Henryk Rajfer

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  spektakl na wysokim poziomie, starannie przygotowany, ciekawa scenografia, aktorzy profesjonaliści, zachęca do następnych odwiedzin

  be.....@tl...en.pl / 21 marca 2016

 • 9,0/ 10

  Piękne kostiumy, zabawna akcja. Aktorzy bardzo dobrzy, utalentowani, przekonywujący w swojej grze, bardzo ładnie śpiewali. Choreografia stanowiła duży atut.

  be.....@po...ta.onet.eu / 04 marca 2015

 • 7,0/ 10

  Trochę brakowało charakteryzacji u aktorów. Nie wyglądali na scenie jak przedstawiciele społeczności żydowskiej.

  na.....@....pl / 21 marca 2016

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.