Madagaskar - zdjęcie Madagaskar - zdjęcie Madagaskar - zdjęcie Madagaskar - zdjęcie Madagaskar - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

8,5 / 10

Madagaskar

Horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia

Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: „Żydzi na Madagaskar” – plan nigdy nie doszedł do skutku.

Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych… Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…?

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2021 oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Na scenie występują między innymi Piotr Sierecki, Paulina Moś, Marek Węglarski, Gołda Tencer, Mateusz Trzmiel, Helena Radzikowska.

Czas trwania: 90 minut

Zwiastuny

Realizacja

Tekst

MAGDALENA DRAB

Reżysersia

GOSIA DĘBSKA

Scenografia

ĽUDMILA BUBÁNOVÁ

Muzyka

IGNACY ZALEWSKI

Ruch sceniczny

AGNIESZKA KONOPKA

Multimedia

MARIA PORZYC

Multimedia

TOMASZ JÓŹWIN

Reżyseria światła

MACIEJ IWAŃCZYK

Produkcja

TEATR PAPAHEMA

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Świetnie zainscenizowany i zagrany, daje do myślenia, czy rzeczywiście nie możemy sie pozbyć grzechu szufladkowania każdego, zawsze i wszędzie..

    to.....@gm...il.com / 02 maja 2022

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet