Królestwo Wszechwanny - zdjęcie Królestwo Wszechwanny - zdjęcie Królestwo Wszechwanny - zdjęcie Królestwo Wszechwanny - zdjęcie Królestwo Wszechwanny - zdjęcie

Królestwo Wszechwanny

Królowa wanny, bohaterka sceny, powracającej jak refren, jest uosobieniem władzy. Zamiast tronu siada jednak na desce klozetowej, a w miejsce berła dzierży szczotkę. Wanną jest łódź wypełniona wodą – statek szaleńców – z rodzinką na pokładzie, której głównym zajęciem jest nienawiść do kuzyna i zakaz wpuszczania go do toalety.

Na wyjątkowy stan wojny wszyscy przyjmują bojowe przydomki, np. Książę Pompa, pogromca lewatywy i Lord Niagary, jego wysokość As A-la-Kutas, czy Księżniczka Sedesu, dolnej klapy sedesowej i strefy spuszczania wody, strażniczka królewskiego odbytu – jej wysokość, Kądziela Fon-Piździela! Pomimo zaawansowanych strategii bojowych i knowania wysiłki bohaterów płoną na panewce, gdyż wszystkim i tak kręci cukierkowa blondyneczka, która pojawia się często, mówi mało, a na imię jej Mawet (śmierć)... Postaciom towarzyszy skromna orkiestra pogrzebowo-weselna, która podąża za nimi i popierduje do dziwnego i szalonego rytmu życia.

Spektakl na podstawie prozy, poezji, skeczy, piosenek izraelskiego skandalisty Hanocha Levina według wyboru Pawła Paszty. Niektóre utwory tego dnia doczekają się swojej światowej prapremiery.

Reżyser Paweł Paszta o spektaklu: To sztuka o miłości i wojnie – dwóch nieuniknionych i zarazem podstawowych elementach życia. Z miłości rodzą się konflikty, z konfliktów wypływają nowe miłości. Każda miłość jednak dąży do rozstania, a każda wieczność wcześniej czy później przegrywa ze śmiercią. Bez miłości i konfliktów nie możemy żyć, jak bez wody. Akcja skupiona jest wokół wanny, a woda z niej używana jest zarówno do mycia, jak i do wojowania. Obowiązuje poetyka karnawału, w której cały porządek świata zostaje odwrócony.

Na scenie występują między innymi Ewa Dąbrowska jako Jochmes, Monika Chrząstowska jako Królowa Jewtuszewa, Ryszard Kluge jako Kuzyn Jekutieli, Małgorzata Majewska jako Szirli, Henryk Rajfer jako Czopek, Izabella Rzeszowska jako Mawet (Śmierć).

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: fot. Marta Kuśmierz

Obsada

Monika Chrząstowska - zdjęcie

Monika Chrząstowska
Królowa Jewtuszewa

Ryszard Kluge - zdjęcie

Ryszard Kluge
Kuzyn Jekutieli

Izabella Rzeszowska - zdjęcie

Izabella Rzeszowska
Mawet (Śmierć)

Dawid Szurmiej - zdjęcie

Dawid Szurmiej
Syn Moguncja

Jerzy Walczak - zdjęcie

Jerzy Walczak
Mąż Hillel

Realizacja

Reżyseria i scenariusz: Paweł Paszta

Scenografia: Ewelina Brudnicka

Muzyka: Tomasz Jakub Opałka

Choreografia: Joanna Lichorowicz

Przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, Michał Salamon

Przekład: Agnieszka Olek, Ela Sidi, Włodzimierz Leder, Michał Sobelman

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.