Koncert: OLEŚ BROTHERS & DOMINIK STRYCHARSKI | „KOPTYCUS”| Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2022 - zdjęcie

Koncert: OLEŚ BROTHERS & DOMINIK STRYCHARSKI | „KOPTYCUS”| Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2022

Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś, kontrabasista i perkusista, okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 (według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM), należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Obaj o kosmicznej wyobraźni i wrażliwości muzycznej, eksplorujący w swoich poszukiwaniach twórczych nie tylko obszar jazzu, ale też szeroko pojętej improwizacji, opierającej się na muzyce współczesnej i etnicznej, komponują również muzykę teatralną i filmową.

Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząc charakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów. Czytelnym tego potwierdzeniem jest specjalnie na festiwal przygotowany projekt „Koptycus”, do udziału w którym zaprosili znaczącą postać na polskiej sceny muzyki improwizowanej, Dominika Strycharskiego – flecistę, wokalistę, kompozytora, improwizatora i performera (a nawet publicystę), który gra i komponuje współczesny jazz, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki (we własnym zespole Pulsarus).

Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów, jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Odszukując i zgłębiając muzyczne kody pierwszych chrześcijan i transliterując je na język i estetykę współczesności artyści stworzyli barwną, wielowątkową historię o świecie starożytnych Kościołów Wschodnich, która korzystając momentami z uniwersalnych w naszej kulturze schematów narracji typowych dla antycznej Grecji, przemawia do nas nowoczesnym, nierzadko nowatorskim językiem muzycznym.

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.