Jentl - zdjęcie Jentl - zdjęcie Jentl - zdjęcie Jentl - zdjęcie Jentl - zdjęcie Jentl - zdjęcie Jentl - zdjęcie Jentl - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Jentl

Współczesne odczytanie tekstu Singera rozsławionego przez film w reżyserii Barbry Streisand. Jej hollywoodzką interpretację uznaje się za kanoniczną, ale przez samego Singera uznana została za niezgodną z sensem i ideą za­wartą w jego opowiadaniu „Jentl, chłopak z jesziwy”.

Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imie­niu Anszel to przejmujący opis walki o wolność. Wolności rozumianej jako prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem i wizją własnej osoby w otaczają­cym nas świecie. „Chciałam być wolna, mam czego chcę” – śpiewa Jentl w spektaklu Roberta Talarczyka. Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, któ­ra nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych.

Ten świat, doskonale znany z kanonicznych dzieł scenicz­nych i filmowych, jak „Skrzypek na dachu”, „Sztukmistrz z Lu­blina” czy „Dybuk” zostaje przez Jentl-Anszela postawiony przed pręgierzem walki o wolność jednostki, a szczególnie walki o samostanowienie kobiet.

Spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzony­mi przez Hadriana Filipa Tabęckiego z muzyką graną na żywo.

Spektakl dla Widzów od lat 16.

Na scenie występują między innymi Henryk Rajfer, Małgorzata Trybalska, Adrianna Dorociak, Piotr Sierecki, Piotr Wiszniowski, Adrianna Kieś.

Czas trwania: 165 minut

Zwiastuny

Realizacja

Tłumaczenie

REMIGIUSZ GRZELA

Reżyseria i teksty piosenek

ROBERT TALARCZYK

Muzyka

HADRIAN FILIP TABĘCKI

Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł

KATARZYNA BORKOWSKA

Choreografia

JAKUB LEWANDOWSKI

Producentka

ROKSANA SZMIGIERO

Inspicjentka

BEATA SZARADOWSKA

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Spektakl na bardzo wysokim poziomie, który robi ogromne wrażenie. Można zanurzyć się w klimacie żydowskiej kultury, zobaczyć huczne, tradycyjne wesele i wciągnąć się w odważną historię Jentl. Nastrój buduje też niesamowita muzyka grana na żywo, światła i genialna charakteryzacja. Wielkie brawa dla aktorów, muzyków i wszystkich, którzy tworzyli spektakl!

    ma.....@gm...il.com / 27 maja 2022

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.