Ginczanka. Chodźmy stąd - zdjęcie Ginczanka. Chodźmy stąd - zdjęcie Ginczanka. Chodźmy stąd - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Ginczanka. Chodźmy stąd

Opowieść – o czym? – o życiu i śmierci – kogo? – Zuzanny Poliny Gincburg czy Zuzanny Ginczanki? – opowieść o miłości czy o wojnie? – o życiu czy umieraniu?

„Nie boję się ogromu świata” – pisała mała dziewczynka któregoś ostatniego dnia lata, w jakichś ostatnich latach pokoju, w świecie pięknej przeszłości. To inicjujące zdanie rozpoczyna opowieść, której tytuł dałby się streścić w dwóch słowach: moje życie. Nie wie jeszcze, że będzie to brutalnie przerwana, niedokończona opowieść: o nieuczciwej śmierci, o przedwczesnym umieraniu.

To otwierające zdanie wypowiada do nas z końca przedwojennej Warszawy. Już nie będzie takiego lata, już nie będzie takiego miasta i już nie będzie takiego świata. Kolejne miejsca, z których trzeba uciekać – Warszawa, Lwów, Kraków – staną się ciągiem nie tylko geograficznym. To przede wszystkim łańcuch stanów lękowych, przez które przechodzi Ginczanka. W spektaklu obserwujemy kondycję człowieka nieuchronnie zbliżającego się do własnego końca.

„Coś przyjdzie: miłość albo wojna” – pisze na długo przed 1939 rokiem. „Zdychasz, stara Europo”. Nieustanne przeczucie nadciągającej katastrofy, poczucie, że może nas nie być, generuje pytania: jak pożegnać się ze światem, wiedząc, że nadchodzi koniec? Jakimi słowami zbudować schron na kartach literatury, żeby móc obronić siebie? I wreszcie, kiedy wszystko poprzednie się nie uda: jakimi słowami podsumować tę opowieść: moje życie.

A tak chciałoby się żyć. O sekundę, o milimetr dłużej...

Na scenie występuje Ewa Dąbrowska.

Czas trwania: 50 minut
Źródło zdjęcia: fot. B. Warzecha

Realizacja

Reżyseria, adaptacja, video: KRZYSZTOF POPIOŁEK

Scenografia: ANNA WOŁOSZCZUK

Kompozytorka: DOMINIKA ŚWIĄTEK

Obsada dodatkowa:

Dziewczynka: ZOFIA MŁYŃSKA / SONIA VINYAVSKAYA

Muzyka na żywo: ANDRZEJ PERKMAN

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Aktorstwo na 6!

    ad.....@....pl / 03 września 2018

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet