Dotknij wiatru, dotknij wody - zdjęcie Dotknij wiatru, dotknij wody - zdjęcie Dotknij wiatru, dotknij wody - zdjęcie Dotknij wiatru, dotknij wody - zdjęcie

Dotknij wiatru, dotknij wody

„Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja sceniczna powieści „Touch the water, touch the wind” Amosa Oza.

„Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu…” Tak rozpoczyna się niezwykła opowieść izraelskiego pisarza Amosa Oza snuta przez grupkę aktorów na scenie. Na naszych oczach przywołują świat ogarnięty wojną, w którym uznane autorytety rzuca się na pożarcie niedźwiedziom, żydowscy uchodźcy śnią o swojej Ziemi Obiecanej, owce potrafią marzyć, a agenci obcych wywiadów prowadzą nieustanną grę.

To wielobarwna historia, czasem czuła, czasem okrutna i gorzka a także poetycka i pełna humoru. Aktorzy użyczają swoich ciał postaciom, aby powiedzieć nam, co oznacza strach, tęsknota za nieśmiertelnością, co znaczy do bólu kochać, jak boli samotność i dlaczego ziemskie zło rozsiewa smrodliwą woń słoniny. To opowieść o tym, jak głęboko w człowieku tkwi wojna i jak dotyczy go na wielu poziomach. Spektakl próbuje opowiedzieć co się dzieje, gdy upada stary porządek, wokół panuje chaos, choć człowiek od zawsze pragnie ukojenia i spokoju.

Główny bohater Elisza Pomeranz ucieka przed Niemcami aby dotrzeć do swojej Ziemi Obiecanej i podarować ludziom Formułę Nieskończoności, która przywróci światu pokój. Jednak czy świat będzie potrafił ją przyjąć?

Na scenie występuje Ernestyna Winnicka, Sylwia Najah, Andrzej Blumenfeld, Piotr Chomik, Piotr Sierecki.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: fot. Janusz Paliwoda

Realizacja

Reżyseria: Karolina Kirsz

Przekład: Danuta Sękalska

Scenografia: Anna Skupień

Kostiumy: Anna Skupień

Adaptacja: Karolina Kirsz

Kompozycja motywu przewodniego: Marcin Adamczyk

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet