Circus Kafka - zdjęcie Circus Kafka - zdjęcie Circus Kafka - zdjęcie Circus Kafka - zdjęcie Circus Kafka - zdjęcie Circus Kafka - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów

8,9 / 10

Circus Kafka

Rośnie liczba nękanych plagą bezsenności mieszkańców miasta, którzy nocą opuszczają domy i nie wracają. Jedni mówią, że to spragnieni karnawału widzowie, którzy mają dość pracy, szefów, rodzin i poszukują alternatywnych światów. Inni – że to konsumenci, zwabieni na nocne bazary, gdzie swój asortyment – naczynia, kurtyny, aktorów – wyprzedają bankrutujące restauracje, teatry i kina. Jeszcze inni twierdzą, że lunatyków przyciąga hipnotyzer, pracujący w cyrku snów, prowadzonym przez rodzinę Kafków. O ich mrożących krew w żyłach spektaklach krążą legendy. Trupa Circus Kafka to gabinet osobliwości i osobowości, wśród których jest Gregor Samsa – człowiek insekt, siłacz Zishe Breitbart – pierwowzór postaci Supermana, mistrz ucieczek Harry Houdini, Golem, a przede wszystkim gwiazda żydowsko-czesko-niemiecko-polskiego variété: Franz Kafka. Franz jest przywiązany do trupy-rodziny, z której czerpie inspiracje do pisania, ale równocześnie próbuje się od niej uwolnić i rozpocząć normalne życie. Gdy podczas spektaklu zakochuje się w siedzącej na widowni nauczycielce Dorze, postanawia porzucić rodzinę i osiąść we współczesnej Warszawie. Czy Kafka poradzi sobie z prozą życia? Jak na jego twórczość wpłynie terapia, na którą wysyła go Dora? Czy Kafka wreszcie odnajdzie miłość i przetnie pępowinę łączącą go z demoniczną familią? Czy uda mu się wyzwolić od prześladujących go demonów – postaci z książek, rodziny, zwierząt a przede wszystkim – ojca i równocześnie dyrektora Circus Kafka? Co zrobi Franz, kiedy wygłodniała show i widzów trupa porwie ukochaną Dorę i zmieni ją w monstrum, należące do imaginarium doktora K.?

Circus Kafka to oparty na motywach książki Remigiusza Grzeli „Bagaże Franza K. Podróż której nigdy nie było” cyrkopunkowy musical o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania. Franz Kafka i jego przyjaciel – aktor Icchak Levi – są w spektaklu nie tylko przewodnikami po stanach izolacji, klaustrofobii i wyobcowania ale także medium przenoszącym widza do Niewarszawy – miasta kabaretów, teatrzyków i cyrków, którego nie ma. W spirytystycznym variete pojawią się postaci literackie, aktorki i aktorzy objazdowych, odrzucanych przez elity teatrzyków, którymi zachwycał się autor „Procesu”. Jarmarczne, pełne surrealnej wyobraźni, czarnego humoru i elementów cyrkowych przedstawienia zainspirowały powieści Kafki. Wraz ze spektaklami warszawskiej trupy teatralnej, jakie pisarz zobaczył w praskim Cafe Savoy, jego życie wzbogaciła barwna menażeria postaci – obok Leviego, pochodząca z Częstochowy Madame Czyżyk, parodystka panów Flora Klug czy „niejaki Pipes”. Zaś sam Levi, któremu Isaac Bashevis Singer poświęcił opowiadanie „Przyjaciel Kafki”, stał się dla Franza K. przewodnikiem po świecie judaizmu i kultury żydowskiej. W „Circus Kafka” pojawią się również Michał Waszyński, Caligari, Houdini, a nawet Sophia Loren.

Circus Kafka to opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych. Cyrkowy musical o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat.

Na scenie występują między innymi Sylwia Najah, Marcin Błaszak, Ernestyna Winnicka, Gołda Tencer, Rafał Rutowicz, Ewa Dąbrowska.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Reżyseria i teksty piosenek

MICHAŁ WALCZAK

Scenariusz na motywach książki Remigiusza Grzeli

MICHAŁ WALCZAK

Muzyka

MARTA ZALEWSKA

Scenografia i kostiumy

JOANNA WALISIAK

Choreografia

PIOTR STANEK

Kamera, dźwięk, światło, montaż

PIOTR PAWLUS

Reżyseria świateł

MARIUSZ JAROSZ

Przygotowanie wokalne

TERESA WROŃSKA

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  spektakl jest fenomenalny. Gorąco polecam :)

  ad.....@be...en.pl / 06 lipca 2022

 • 10,0/ 10

  Wspaniale kostiumy i muzyka. Wiele trafnych odniesień do biografii Kafki oraz współczesnych wydarzeń/zjawisk społecznych. Spektakl wystawiany na scenie letniej-na powietrzu, przyjemna atmosfera.

  ir.....@gm...il.com / 27 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl ukazujący kafkowskie imaginarium w cyrkowym anturażu.

  ag.....@gm...il.com / 25 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Wspaniała sztuka, charakterystyczni i znakomicie dobrani aktorzy :) Na coś takiego właśnie liczyłam i się nie zawiodłam! :D

  an.....@gm...il.com / 24 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Pomimo upalnej pogody, przedstawienie było żywe. Artyści byli niesamowici, komediowi. Przedstawiali Polską obecną rzeczywistość, odwzorowanie na podstawie książki Franza Kafki Bagaż, czyli podróży której nigdy nie było. Podobał mi się Gregor no i zwinna Morfina :)

  pi.....@gm...il.com / 20 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, gorąco polecam!

  gy.....@gm...il.com / 07 maja 2022

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.