Bonjour Monsieur Chagall - zdjęcie Bonjour Monsieur Chagall - zdjęcie Bonjour Monsieur Chagall - zdjęcie Bonjour Monsieur Chagall - zdjęcie Bonjour Monsieur Chagall - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy
16 zainteresowanych osób

8,3 / 10

Bonjour Monsieur Chagall

Czy da się pokonać odległość, dzielącą obraz od jego odbiorcy, i wskoczyć w sam środek czyjejś twórczości? Taką próbę stanowi muzyczny spektakl „Bonjour Monsieur Chagall”, zainspirowany biografią tego wielkiego artysty, jego poezją w języku jidysz oraz dwoma spotkaniami, jakie odbył z malarzem Szymon Szurmiej.

Na chwilę wszystko staje się możliwe – świat wymyka się jawie, ale nie jest też snem; pary zakochanych i zwierzęta latają nad kopułami cerkwii i ubogich domostw w Witebsku – rodzinnej miejscowości Chagalla. Przedstawienie nie jest tylko ukazaniem osobowości twórczej malarza, ale odwołuje się do źródeł żydowskiej tradycji, doli i niedoli narodu żydowskiego, humoru i nuty smutnej refleksji, która emanuje tak z jego dzieł, jak i poszczególnych sekwencji spektaklu.

Bo między tymi kontrastami rozpięte było życie Chagalla, które sam skomentował: „Kiedy Żyd siedzi zamyślony i nie chwyta, co do niego mówią, mówi się: <>. A gdy Żyd coś opowiada i macha rękami, żywo gestykulując, wniosek jest jeden” <>”.

Spektakl grany jest w języku jidysz z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Na scenie występują między innymi Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Genady Iskhakov, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska.

Czas trwania: 100 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Jacek Barcz

Realizacja

Reżyseria i Scenariusz: Szymon Szurmiej, Gołda Tencer

Scenografia: Marian Stańczak

Choreografia: Mariusz Bach

Asystent reżysera: Henryk Rajfer

Kierownictwo Muzyczne: Teresa Wrońska

Wizualizacja: Dawid Kozłowski, Krzysztof Ryniewicz

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet