Aktorzy żydowscy - zdjęcie Aktorzy żydowscy - zdjęcie Aktorzy żydowscy - zdjęcie Aktorzy żydowscy - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
36 zainteresowanych osób

8,3 / 10

Aktorzy żydowscy

U początków spektaklu „Aktorzy żydowscy” znajduje się rozmowa. Spotkanie z kolejnymi osobami należącymi do społeczności liczniejszej, niż występująca na scenie grupa reprezentantów, poznawanie historii ich życia, początków kariery, rozwoju artystycznego, satysfakcji, reakcji otoczenia na wybór ich drogi życiowej. Daleko nam jednak do tego, żeby stwierdzić, że spektakl inspirowany wywiadami z aktorami Teatru Żydowskiego jest wyłącznie głosem tego zespołu. W równym stopniu jest głosem obserwatorów stykających się z badanym terytorium, ich zdziwieniem, fascynacją, próbą rozwikłania pojawiających się na drodze wzajemnego poznawania się zagadek.

Być może właśnie dlatego podjęliśmy próbę nakreślenia tego portretu w konwencji mockumentu – gatunku podszywającego się formalnie pod dokument, jednak nie gwarantującego autentyczności przedstawianych w nim wydarzeń. Aktorzy, występując pod własnymi nazwiskami tworzą z nich jednocześnie nazwy postaci, które wypełnione mogą być treścią bazującą zarówno na własnym życiorysie, jak i doświadczeniu kolegów, lub wreszcie kompletnie zmyśloną. Stąd również, mogące się pojawić w spektaklu, rozmaite niekonsekwencje, na których można by było przyłapać „zwierzających się” gospodarzy szabatowej wieczerzy.

Przyglądanie się przez nas aktorom Teatru Żydowskiego, aby o nich opowiedzieć daje szanse na przyglądanie się przez widzów „Aktorom Żydowskim” aby na podstawie tego spotkania zauważyć, że specyficzny charakter tej grupy ma wiele wspólnego z grupami o wiele szerszymi, bardzo często stawianymi w opozycji wobec któregokolwiek z członów nazwy. Być może właśnie w specyficzności można odkryć drogę ku uniwersalności. W trakcie jednej z rozmów pojawiło się spostrzeżenie: „To przecież jest spektakl o wstydzie”. Można by dodać: „Tak, o wstydzie, ale też o dumie”.

Na scenie występują między innymi Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak.

Czas trwania: 75 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Realizacja

Reżyseria: Anna Smolar

Scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz

Muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka

Scenografia i kostiumy: Anna Met

Asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    W intymnej atmosferze małej sceny Teatru Żydowskiego, w scenografii ograniczonej do posypanego piaskiem podestu/stołu twórcy spektaklu (reż. Anna Smolar, scenariusz i dramaturgia Michał Buszewicz) opowiadają o Teatrze Żydowskim poddając go krytycznej analizie...więcej na: http://www.subiektywnieoteatrze.pl/aktorzy-zydowscy/

    ze.....@gm...il.com / 11 stycznia 2016

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet