Porodówka - zdjęcie Porodówka - zdjęcie Porodówka - zdjęcie Porodówka - zdjęcie Porodówka - zdjęcie

Średnia ocena

129 oddanych głosów
20 zainteresowanych osób

7.8 / 10

Porodówka

7.8/ 10

Czy sprawa tak poważna jak oczekiwanie na poród może być tematem doskonałej komedii? Oczywiście, że tak! Udowadnia to rosyjski współczesny pisarz i dramaturg Aleksiej Słapowski.

Akcja rozgrywa się w poczekalni kliniki położniczej. A tam – zderzenie ludzkich charakterów, oczekiwań, ambicji i prawdziwych emocji.

Oto jedna z bohaterek tuż przed rozwiązaniem wyobraża sobie nienarodzonego syna jako dorosłego i nawet zaczyna z nim rozmawiać, gdy ten nieoczekiwanie pojawia się na scenie. Okazuje się,żę przyszły potomek nie chce się urodzić, bo matka nie dba w ciąży o zdrowie i razem z ojcem nie stworzyła odpowiednich warunków do życia. Buntuje się; „My, siedmiomiesięczne płody mamy mózg i nie godzimy się na taki świat! Nie urodzę się! ONZ powinien zagwarantować nam prawo wyboru!” Krytyczna ocena rzeczywistości przez zbuntowane nienarodzone dzieci – to tylko jeden z wątków tej oryginalne komedii. Są i inne. Pewna dziewczyna zgłasza się na oddzial, usiłując manipulować trzema domniemanymi ojcami. Wśród odwiedzających Panów jest i taki, który omyłkowo umieścił na porodówce zarówno swą żonę jak i kochankę. Jak z tego wybrnie? A może to panie dadzą mu popalić? Wątki zaskakująco przeplatają się ze sobą, a nad wszystkim czuwa demoniczna i korupcyjna siostra oddziałowa.

„Porodówka” – to także arcyzabawne nagromadzenie ludzkich przesądów i wróżb, a nawet sposobów na to czy ma być chłopiec czy dziewczynka…Zachęcamy zatem do obejrzenia!

Teatr XL kolejny raz podejmuje ważki społecznie temat i to w satyrycznej, bezkompromisowej formie. Ponadto w spektaklu nie zabraknie romansów cygańskich i pięknych melodii.

„Porodówka” Aleksieja Słapowskiego będzie pierwszym wystawieniem tego autora w Polsce!

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: teatrxl.com

Realizacja

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Grzegorz Mrówczyński

Autor: Aleksiej Słapowski

Tłumaczenie: Tomasz Leszczyński

Konsultacja scenograficzna: Jerzy Rudzki

Konstiumy: Jerzy Rudzki

Podkłady muzyczne: Andrzej Ciupa i Katarzyna Waszkiewicz

Światlo: Krzysztof Iwanik

Opinie naszych widzów (56)

 • 10.0/ 10

  100% gry w grze. Wszystko, co ma do dyspozycji aktor to sam siebie. I w Porodówce sie to sprawdza. Gratulacje dla wszystkich aktorów.

  go.....@....pl / 13 June 2018

 • 10.0/ 10

  Rewelecyjna komedia z przesłaniami. Fantastyczna gra aktorów, którzy momentami nie ukrywają, że sami też się dobrze bawią.

  za.....@....pl / 13 March 2018

 • 10.0/ 10

  Super komedia! Choć było kilka mocnych dialogów, płakałam ze śmiechu. Polecam! :D

  zy.....@gm...il.com / 12 March 2018

 • 10.0/ 10

  Znakomita gra aktorska, zwłaszcza Grzegorza Jarki oraz Piotra Mrówczyńskiego. Zalecana wymiana miejsc siedzących na wygodniejsze.

  dz.....@gm...il.com / 12 March 2018

 • 10.0/ 10

  Fantastyczny tekst. Zagrany z lekkością i finezją! Wspaniali, młodzi, utalentowani aktorzy. Dawno się tak nie ubawiłam. Polecam gorąco. Rewelacja!!!

  bi.....@te...um.pl / 11 March 2018

Teatr XL

Teatr XL podejmuje ISTOTNIE SPOŁECZNIE TEMATY w SATYRYCZNY I BEZKOMPROMISOWY SPOSÓB. O wyjątkowy poziom niebanalnej rozrywki dba od 2012 roku.

Komediowy repertuar Teatru XL odnosi się do kwestii ważnych dla mieszkańców stolicy, dla współczesnych Polaków. Bawi, ale jednocześnie prowokuje widownie do refleksji nad kondycją społeczeństwa, opowiadając historie jednostek, z którymi widz może się utożsamiać.

Teatr XL łamie stereotypowe wyobrażenie przestrzeni teatralnej, ogranicza scenografię do symbolicznej, ale kładzie nacisk na relacje aktor - widz.

Teatr XL współpracuje z ośrodkami teatralnymi na całym świecie m.in. z Crearc we Francji, Teatrem Litensky w Omsku, Performing Arts at PUC w Rio de Janeiro, Instituto Teatrale Europeo w Rzymie, celem nieustannego rozwoju artystów, wymiany myśli i poszukiwań twórczych.

Jako jedyny teatr w Polsce zajmuje się również spektaklami realizowanymi metodą Teatru Forum, podczas których odpowiednio poprowadzony widz, przekształca się w aktywnego uczestnika i współtwórcę spektaklu, co w założeniu TF jest społecznie wyzwalające.

Przy Teatrze XL działa XS Teatr, który jest ogniskiem teatralnym dla dzieci i młodzieży.

Od początku swojego istnienia Teatr XL, wspiera nieodpłatnymi działaniami grupy zagrożone wykluczeniem społecznym, a także domy dziecka i ośrodki pracy z trudną młodzieżą.

Teatr XL to przede wszystkim ludzie. Pracowici i utalentowani artyści, którzy taką samą uwagę przywiązują do jakości artystycznej tworzonych dzieł jak i do misji jaką Teatr powinien wypełniać wobec społeczeństwa.

Siedziby Teatru XL:

sezon 2012/2013 Teatr nie posiadał swojej siedziby.. Grał gościnnie w Starej Prochowni, Teatrze Rampa, Scenie Lubelskiej i Teatrze Academia

sezon 2013/2014 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

sezon 2014/2015 Stadion Narodowy, ul. Poniatowskiego 1FL

sezon 2015/2016 Stadion PGE Narodowy, ul. Poniatowskiego 1FL

sezon 2016/2017 Stadion PGE Narodowy do stycznia 2017,

od stycznia 2017 siedzibą Teatru jest Niebo, ul. Nowy Świat 21 (w podwórku)

NIEBO, to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń w samym centrum miasta, ale skryta od zgiełku. Zachwyca wystrojem i urzeka różnorodnością. Mieści się tuż przy Rondzie de Gaulle'a, w kamienicy po dawnym kinie i restauracji. W kwietniu 2016 roku wróciły jej lata świetności – otrzymała nowe życie: muzyczne, rozrywkowe, restauracyjne, kulturalne i artystyczne.

Adres i dojazd

ul. Nowy Świat 21
02-029 Warszawa

http://www.teatrxl.com

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.3
Średnia ocena
Mistrzostwo świata! Muszę to powtórzyć!
- Anna

20.12 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
9.4
Średnia ocena

16.12 / 20:30

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
8.9
Średnia ocena
Dwie pełne śmiechu godziny, które przeniosły dobry nastrój na kolejny dzień. Polecam!
- Ewelina

26.12 / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia

Inne wydarzenia w tej instytucji:

7.9
Średnia ocena
Szalona podróż przez historię człowieka, który dąży do celu za wszelką cenę. Zabawne i prawdziwe
- Nadia

16.12 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Tragikomedia
7.3
Średnia ocena
Jestem zachwycona sztuką i profesjonalizmem aktorów!
- Agnieszka

Jutro / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Tragikomedia
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.