MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie

Średnia ocena

43 oddanych głosów

8,8 / 10

MADONNY I LADACZNICE

Madonny i ladacznice to wartka, żartobliwa i dająca do myślenia opowieść o kobiecych postawach wobec rodziny, pracy i świata, o kobiecych aspiracjach i narzuconych przez płeć ograniczeniach, o poszukiwaniu sensu istnienia z miłością, zdradą i obyczajowymi tabu w tle.

W krótkich obrazach widz śledzi losy Kasi i Lizy, kuzynek i przyjaciółek, od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Rodzice, szkoła, pierwsza miłość, niezadowalająca dorosła codzienność, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, aż wreszcie szok – przełomowe zdarzenie inicjujące nowe otwarcie dla każdej z nich... Która lepiej poradzi sobie z wyzwaniem? Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w córkę nie wierzyła i zawsze skrupulatnie ją kontrolowała? Czy przebojowa Liza, świetnie ustawiona zawodowo singielka, wychowana w atmosferze zaufania i aprobaty?

Z problemem „jak żyć?” Kasia i Liza mierzą się do ostatniej odsłony. W domu spokojnej starości dawne emocje i zdarzenia wciąż wracają na pamięć i wyciskają piętno na relacji między bohaterkami, a wiecznie stawiana do kąta kobieca seksualność nadal domaga się swoich praw.

sztuka na podstawie utworu: "Kto odkrył Amerykę?"/ "Who discovered America?"

autor: Chrisa Spilioti

tłumaczenie: Ewa T. Szyler

Chrisa Spilioti (1956-2018) – grecka aktorka i dramatopisarka. Absolwentka Szkoły Dramatycznej Teatru Narodowego w Atenach stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie w dziełach takich mistrzów jak Ajschylos, Sofokles, Szekspir czy Czechow. Szeroko znana greckiej publiczności także z ról w filmach telewizyjnych oraz z autorskich audycji radiowych.

Spośród napisanych przez nią utworów teatralnych największy rozgłos zdobyła sztuka Kto odkrył Amerykę? (prezentowana w Teatrze XL pod znamiennym tytułem Madonny i ladacznice) . Utwór ten, grany nieprzerwanie od dwudziestu dwóch lat, doczekał się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach, a jego popularność uważana jest za zjawisko wyjątkowe we współczesnej dramaturgii greckiej. Przetłumaczony na sześć języków wystawiany był także na Cyprze, w Nowym Jorku, Holandii i Chorwacji.

Chrisa Spilioti odeszła przedwcześnie w lipcu 2018 roku. Zginęła w tragicznym pożarze we wschodniej Attyce, który pochłonął ponad sto ofiar.

Na scenie występuje Diana Karamon jako Liza, Izabela Górska jako Kasia.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: teatrxl.com

Realizacja

PRODUKCJA- TEATR XL

AUTORKA: Chrisa Spilioti

TYTUŁ ORYGINAŁU: Kto odkrył Amerykę?// Who discovered America?

TŁUMACZENIE: Ewa T.Szyler

REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE: Grzegorz Mrówczyński

Opinie naszych widzów (19)

 • 10,0/ 10

  Gratuluję spektaklu. obie Panie Aktorki przez duuuże A. Myślałam, że będzie łatwo i przyjemnie, a było na poważnie. Przez 90 minut nie było słabego momentu. Na pewno wrócę...

  ma.....@gm...il.com / 10 października 2021

 • 10,0/ 10

  Jako kobieta - POLECAM - bardzo prawdziwy i daje do myślenia

  ma.....@ho...il.com / 14 października 2020

 • 10,0/ 10

  ciekawa fabuła, wspólczesna, aktualna, świetna gra aktorska, będę wracać

  jo.....@....pl / 12 października 2020

 • 10,0/ 10

  Gra profesjonalna, aktorki z łatwością wcielały się w inne role, co ułatwiało widzowi rozpoznawanie bohaterów sztuki. Bardzo dobra rezyseria

  ja.....@gm...il.com / 11 października 2020

 • 10,0/ 10

  Świetna gra aktorska, tematyka uniwersalna, o problemach kobiet na różnym etapie życia. Warte obejrzenia!

  pa.....@gm...il.com / 05 października 2020

 • 10,0/ 10

  Spektakl był wspaniały!!! Polecam z całego serca.

  yu.....@gm...il.com / 18 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Genialny spektakl. Cudownie było wziąć w tym udział. Rewelacyjna gra aktorek!

  za.....@gm...il.com / 17 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Świetna gra obu aktorek!

  el.....@gm...il.com / 08 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Spektakl bardzo nam się podobał, aktorstwo na najwyższym poziomie. Kameralny i przytulny Teatr XL spełnił wszystkie nasze oczekiwania jakie mogliśmy mieć względem udanego wieczoru. Przy Teatrze mieści się kawiarnio księgarnia- tam również grzech nie przysiąść przed lub po spektaklu :)

  ha.....@gm...il.com / 06 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Wspaniała atmosfera w teatrze. Ciekawy secenariusz. Doskonała gra aktorska, dwie osoby na scenie wcieliły się w całą plejadę postaci.

  an.....@in...ia.pl / 06 marca 2020

 • 10,0/ 10

  od początku istnienia teatru XL jestem jego fanem, obejrzałem wszystkie spektakle tego teatru i zawsze chętnie wracam, Madonny i Ladacznice - jak każdy spektakl zachwyca

  ja.....@gm...il.com / 06 marca 2020

 • 10,0/ 10

  wykorzystane ekonomiczne scenografii i treści podkreślające dobrą grę aktorską

  ja.....@....pl / 02 marca 2020

 • 10,0/ 10

  "Madonny i ladacznice" to odwieczny problem przyjaźni, trudnych wyborów, życiowych dylematów i rozterek pokazany oczami dwóch bohaterek. Bliski nam wszystkim temat, świetna gra aktorska sprawia, że czas mija szybko i niepostrzeżenie. Gorąco polecam

  j......@gl...ce.pl / 25 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Przy minimalnej, oszczędnej scenografii świetna gra aktorska. Trzyma w napięciu i zaciekawieniu przez cały czas trwania.

  am.....@....pl / 22 lutego 2020

 • 9,0/ 10

  Doskonałe kreacje aktorskie, kontrast postaci i emocjonalna gra z nutą humoru to właśnie to, co tworzy dobry spektakl :) Kameralna atmosfera miejsca dodaje przedstawieniu dodatkowego klimatu. Polecam.

  zb.....@....pl / 29 września 2021

 • 9,0/ 10

  Oszczędna forma, głęboka treść. Spektakl w telegraficznym skrócie prezentuje relacje dwóch spokrewnionych i uwiklanych kobiet, ukazując, że idea siostrzeństwa ma sens.

  an.....@....pl / 16 marca 2020

 • 9,0/ 10

  Przede wszystkim atmosfera po wejsciu do kawiarni i teatru. Bylismy tu po raz I i od razu poczuliśmy sie "jak u siebie" dzieki powitaniu z duzym ciepłym usmiechem i niezwykle sympatycznemu kontaktowi z obslugą kawiarni, Historia powstania sceny budzi respekt a jej kameralny charakter jest unikatowy. Spektakl świetnie zrobiony minimalizm środków. 2 aktorki nie schodzą przez 90 min ani razu ze sceny grając postacie od dziewczynek przez panny mężatki i staruszki. Brawo bedziemy tu wracac dla atmosfery tego miejsca.

  sk.....@gm...il.com / 08 marca 2020

 • 3,0/ 10

  Bardzo dobra gra aktorska, natomiast sam spektakl oceniam słabo. Pomieszanie z poplątaniem, sam syndrom Madonny i Ladacznicy nie został w pełni rozwinięty, czego spodziewałabym się patrząc na tytuł przedstawienia.

  da.....@gm...il.com / 06 października 2021

 • 3,0/ 10

  Fabuła słaba raczej dla nastolatek bardzo przewidywalna. Ani komedia ani dramat. Teatrzyk raczej za 30 zł a nie za 60. Trudno wysiedzieć 1,5 godziny a drzwi wyjściowe znajdują się za scena.

  Kl.....@gm...il.com / 06 marca 2020

Teatr XL - Adres i dojazd

Pl. Hallera 5
03-464 Warszawa

http://www.teatrxl.com

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.