MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie MADONNY I LADACZNICE - zdjęcie

Średnia ocena

65 oddanych głosów
2 zainteresowane osoby

9,0 / 10

MADONNY I LADACZNICE

Madonny i ladacznice to wartka, żartobliwa i dająca do myślenia opowieść o kobiecych postawach wobec rodziny, pracy i świata, o kobiecych aspiracjach i narzuconych przez płeć ograniczeniach, o poszukiwaniu sensu istnienia z miłością, zdradą i obyczajowymi tabu w tle.

W krótkich obrazach widz śledzi losy Kasi i Lizy, kuzynek i przyjaciółek, od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Rodzice, szkoła, pierwsza miłość, niezadowalająca dorosła codzienność, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, aż wreszcie szok – przełomowe zdarzenie inicjujące nowe otwarcie dla każdej z nich... Która lepiej poradzi sobie z wyzwaniem? Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w córkę nie wierzyła i zawsze skrupulatnie ją kontrolowała? Czy przebojowa Liza, świetnie ustawiona zawodowo singielka, wychowana w atmosferze zaufania i aprobaty?

Z problemem „jak żyć?” Kasia i Liza mierzą się do ostatniej odsłony. W domu spokojnej starości dawne emocje i zdarzenia wciąż wracają na pamięć i wyciskają piętno na relacji między bohaterkami, a wiecznie stawiana do kąta kobieca seksualność nadal domaga się swoich praw.

Sztuka na podstawie utworu: "Kto odkrył Amerykę?"/ "Who discovered America?"

Autor: Chrisa Spilioti

Tłumaczenie: Ewa T. Szyler

O AUTORCE

Chrisa Spilioti (1956-2018) – grecka aktorka i dramatopisarka. Absolwentka Szkoły Dramatycznej Teatru Narodowego w Atenach stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie w dziełach takich mistrzów jak Ajschylos, Sofokles, Szekspir czy Czechow. Szeroko znana greckiej publiczności także z ról w filmach telewizyjnych oraz z autorskich audycji radiowych.

Spośród napisanych przez nią utworów teatralnych największy rozgłos zdobyła sztuka Kto odkrył Amerykę? (prezentowana w Teatrze XL pod znamiennym tytułem Madonny i ladacznice) . Utwór ten, grany nieprzerwanie od dwudziestu dwóch lat, doczekał się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach, a jego popularność uważana jest za zjawisko wyjątkowe we współczesnej dramaturgii greckiej. Przetłumaczony na sześć języków wystawiany był także na Cyprze, w Nowym Jorku, Holandii i Chorwacji.

Chrisa Spilioti odeszła przedwcześnie w lipcu 2018 roku. Zginęła w tragicznym pożarze we wschodniej Attyce, który pochłonął ponad sto ofiar.

Drodzy Widzowie,

ze względu na organizację sali teatralnej informujemy,iż nie mamy możliwości wpuszczenia na widownię osób spóżnionych na spektakl.

BEZPIECZNY TEATR

Od 1 grudnia zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów Poz. 2177 z dnia 29 listopada 2021 r., w instytucjach kultury aktualny limit miejsc na widowni wynosi 50%, przy czym do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione. Jesteśmy zatem zobligowani do prowadzenia sprzedaży biletów i obsługi widowni zgodnie z obowiązującymi restrykcjami.

Z uwagi na wprowadzone obostrzenia prosimy o zgłaszanie się do obsługi teatru przez osoby niezaszczepione. Pozwoli nam to skutecznie pilnować wyznaczonych limitów oraz dbać o Państwa bezpieczeństwo.

Zakup biletu jest jednoznaczny z zapoznaniem się i zaakceptowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w teatrze.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

- nałóż maseczkę

- zachowaj odstęp

- dezynfekuj ręce

- stosuj się do komunikatów graficznych, głosowych oraz zaleceń obsługi teatru w zakresie właściwej organizacji wydarzenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wynikających z przedmiotowego regulaminu oraz aktualnych zasad, publikowanych na stronie: kultura i rozrywka – koronawirus: informacje i zalecenia – portal gov.pl (www.gov.pl)

- jeżeli nie zostałeś poddany szczepieniu zgłoś się do obsługi teatru.

Ogromnie dziękujemy za Państwa wyrozumiałość!

Teatr XL

Na scenie występuje Diana Karamon jako Liza, Izabela Górska jako Kasia.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: teatrxl.com

Realizacja

PRODUKCJA- TEATR XL

AUTORKA: Chrisa Spilioti

TYTUŁ ORYGINAŁU: Kto odkrył Amerykę?// Who discovered America?

TŁUMACZENIE: Ewa T.Szyler

REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE: Grzegorz Mrówczyński

Opinie naszych widzów (29)

 • 10,0/ 10

  Doskonale zagrane role, dobra rozrywka na wieczór. Będę do Was zaglądać.

  ma.....@po...ta.onet.pl / 06 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Wspaniały spektakl! Trzymający w napięciu, z elementami zabawnymi, świetne wykonanie aktorskie. Atmosfera w teatrze klimatyczna. Na pewno wrócę i będę polecać.

  Sz.....@se...am.cz / 05 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Świetne aktorstwo😁

  jo.....@gm...il.com / 05 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Super, warto się wybrać

  pi.....@sz...er.com / 05 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Bardzo trafna i dobrze zagrana :)

  fi.....@gm...il.com / 04 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Wspaniały, poruszający od początku do końca spektakl. Gra aktorska Diany i Izy jest prawdziwą sztuką na najwyższym poziomie. Polecam Teatr XL, ja poszłam raz i wiem,, że będę tu wracać regularnie. Dziękuję za emocjonujący wieczór i możliwość rozmowy z aktorkami - Dianą i Izą po spektaklu. To była prawdziwa uczta dla duszy. Dziękuję bardzo.

  Ma.....@gm...il.com / 04 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Świetna gra Pań! Genialna ocena pscyhologiczna życia i relacji międzyludzkich.

  ek.....@gm...il.com / 29 listopada 2021

 • 10,0/ 10

  Super aktorki dobrze trzymają tę wymagające role.

  di.....@gm...il.com / 27 listopada 2021

 • 10,0/ 10

  Bardzo fajna sztuka, między aktorkami jest mega chemia, co pozwala stworzyć dwóm osobom cały spektakl. Nie nudziłam się ani minutę.

  pa.....@gm...il.com / 27 listopada 2021

 • 10,0/ 10

  Gratuluję spektaklu. obie Panie Aktorki przez duuuże A. Myślałam, że będzie łatwo i przyjemnie, a było na poważnie. Przez 90 minut nie było słabego momentu. Na pewno wrócę...

  ma.....@gm...il.com / 10 października 2021

 • 10,0/ 10

  Jako kobieta - POLECAM - bardzo prawdziwy i daje do myślenia

  ma.....@ho...il.com / 14 października 2020

 • 10,0/ 10

  ciekawa fabuła, wspólczesna, aktualna, świetna gra aktorska, będę wracać

  jo.....@....pl / 12 października 2020

 • 10,0/ 10

  Gra profesjonalna, aktorki z łatwością wcielały się w inne role, co ułatwiało widzowi rozpoznawanie bohaterów sztuki. Bardzo dobra rezyseria

  ja.....@gm...il.com / 11 października 2020

 • 10,0/ 10

  Świetna gra aktorska, tematyka uniwersalna, o problemach kobiet na różnym etapie życia. Warte obejrzenia!

  pa.....@gm...il.com / 05 października 2020

 • 10,0/ 10

  Spektakl był wspaniały!!! Polecam z całego serca.

  yu.....@gm...il.com / 18 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Genialny spektakl. Cudownie było wziąć w tym udział. Rewelacyjna gra aktorek!

  za.....@gm...il.com / 17 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Świetna gra obu aktorek!

  el.....@gm...il.com / 08 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Spektakl bardzo nam się podobał, aktorstwo na najwyższym poziomie. Kameralny i przytulny Teatr XL spełnił wszystkie nasze oczekiwania jakie mogliśmy mieć względem udanego wieczoru. Przy Teatrze mieści się kawiarnio księgarnia- tam również grzech nie przysiąść przed lub po spektaklu :)

  ha.....@gm...il.com / 06 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Wspaniała atmosfera w teatrze. Ciekawy secenariusz. Doskonała gra aktorska, dwie osoby na scenie wcieliły się w całą plejadę postaci.

  an.....@in...ia.pl / 06 marca 2020

 • 10,0/ 10

  od początku istnienia teatru XL jestem jego fanem, obejrzałem wszystkie spektakle tego teatru i zawsze chętnie wracam, Madonny i Ladacznice - jak każdy spektakl zachwyca

  ja.....@gm...il.com / 06 marca 2020

 • 10,0/ 10

  wykorzystane ekonomiczne scenografii i treści podkreślające dobrą grę aktorską

  ja.....@....pl / 02 marca 2020

 • 10,0/ 10

  "Madonny i ladacznice" to odwieczny problem przyjaźni, trudnych wyborów, życiowych dylematów i rozterek pokazany oczami dwóch bohaterek. Bliski nam wszystkim temat, świetna gra aktorska sprawia, że czas mija szybko i niepostrzeżenie. Gorąco polecam

  j......@gl...ce.pl / 25 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Przy minimalnej, oszczędnej scenografii świetna gra aktorska. Trzyma w napięciu i zaciekawieniu przez cały czas trwania.

  am.....@....pl / 22 lutego 2020

 • 9,0/ 10

  To niesamowite, że dwie aktorki przez półtorej godziny opwiedziały, ze swadą historię życia w bardzo niekonwencjonalny sposób. Brawo za pomysł i realizację. Należy też powiedzieć o bardzo przyjaznym otoczeniu teatru, kawiarni i widzach.

  mi.....@gm...il.com / 21 listopada 2021

 • 9,0/ 10

  Doskonałe kreacje aktorskie, kontrast postaci i emocjonalna gra z nutą humoru to właśnie to, co tworzy dobry spektakl :) Kameralna atmosfera miejsca dodaje przedstawieniu dodatkowego klimatu. Polecam.

  zb.....@....pl / 29 września 2021

Teatr XL - Adres i dojazd

Pl. Hallera 5
03-464 Warszawa

http://www.teatrxl.com

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.