Psie serce - zdjęcie Psie serce - zdjęcie Psie serce - zdjęcie Psie serce - zdjęcie

Średnia ocena

16 oddanych głosów
74 zainteresowanych osób

8.8 / 10

Psie serce

Adaptacja opowiadania Michała Bułhakowa – "PSIE SERCE". Spektakl przygotowany przez Macieja Englerta z udziałem zespołu teatru z Borysem Szycem i Krzysztofem Wakulińskim na czele.

Zima 1925 roku w Moskwie. Świat kończącego się okresu NEP (Nowej Ekonomicznej Polityki) w państwie radzieckim, w dobie nadchodzącego stalinizmu, widziany oczami bezdomnego psa. Profesor Preobrażeński, luminarz nauki radzieckiej i europejskiej, prowadzi eksperymenty naukowe w poszukiwaniu sposobów odmładzania ludzkiego organizmu. Pies zostaje poddany eksperymentalnemu przeszczepowi, który przynosi nieoczekiwane skutki.

To zdarzenie rodem z science fiction, staje się dla autora pretekstem do niezwykle przenikliwej, gorzkiej diagnozy świata stworzonego przez rewolucyjną ideologię, napisanej przez autora ze specyficznym poczuciem humoru i w formie ocierającej się o groteskę. Wielowarstwowość utworu zmusza do stawiania sobie pytań uniwersalnych o wartości i o porządek świata, szczególnie aktualnych gdy „świat wypadł z formy*”.

* W.Szekspir – „Hamlet”

Realizacja

Autor: Michał Bułhakow

Tłumaczenie: Irena Lewandowska

Adaptacja i reżyseria: Maciej Englert

Scenografia: Marcin Stajewski

Kostiumy: Anna Englert

Muzyka: Jerzy Satanowski

Układy i przygotowanie ruchowe: Janusz Sieniawski

Opinie naszych widzów (8)

 • 10.0/ 10

  Wyrafinowanej prozie Bułhakowa kroku dotrzymuje maestria Pana Macieja Englerta oraz Panów Szyca i Wakulińskiego -chociaż tak naprawdę każdy z aktorów tworzy wyjątkową kreację. Doskonale zaakcentowana przenikliwość obserwacji i humor Bułhakowa. Wyśmienita zabawa zaprawiona chwilami gorzką ironią.

  ga.....@gm...il.com / 06 November 2017

 • 10.0/ 10

  Spektakl, świetny, role odegrane znakomicie. Polecam,

  an.....@....pl / 05 November 2017

 • 10.0/ 10

  Godne polecenia!

  id.....@....pl / 15 October 2017

 • 9.0/ 10

  Świetna postać Borysa Szyca. Polecam ten spektakl! Wszyscy aktorzy super.

  k......@gm...il.com / 04 November 2017

 • 9.0/ 10

  Wyśmienita adaptacja Psiego Serca. Spektakl trzyma poziom, kreacje aktorskie wyborne, zwłaszcza postać Poligrafa Poligrafowicza Szarikowa :) Zachęcam do zanurzenia się w świat rubasznej, moskiewskiej i nieco odrealnionej wizji Bułhakowa.

  Pt.....@gm...il.com / 16 October 2017

Teatr Współczesny

Teatr Współczesny powstał w 1949 roku za sprawą przeniesienia Teatru Kameralnego z Łodzi do Warszawy, który po zmianie lokalizacji zaczął funkcjonować już pod nazwą Teatr Współczesny. Do 1981 roku teatrem zarządzał Erwin Axer, zaś od 1981 roku funkcję tę pełni Maciej Englert – aż do dnia dzisiejszego. Siedziba Teatru Współczesnego znajduje się w samym sercu Mokotowa – jest to była sala parafialna kościoła Najświętszego Zbawiciela.

Spektakle Teatru Współczesnego od wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem wśród widzów i krytyków teatralnych. W repertuarze Teatru Współczesnego znaleźć można wiele spektakli inspirowanych wielkimi dziełami polskim i światowymi – jest to przede wszystkim sztuka współczesna, ale nie tylko – wystawiane są tu również spektakle oparte na wielkich dziełach klasycznych, którym w umiejętny i wyszukany sposób nadawany jest współczesny charakter.

Spektakle Teatru Współczesnego są niezwykle aktualne – znaleźć w nich możemy niekiedy cenny komentarz dotyczący aktualnych wydarzeń i problemów, które są ważne dla współczesnego społeczeństwa.

Z Teatrem Współczesny od zawsze związani byli wielcy aktorzy, tacy jak Tadeusz Łomnicki, który był twórcą wielu wspaniałych ról, a także inni wybitni artyści m. in Zofia Mrozowska, Henryk Borowski, Zbigniew Zapasiewicz. Również dziś na deskach teatru zobaczyć możemy znakomitych aktorów, takich jak Marta Lipińska, Stanisława Celińska, Borys Szyc, Damian Damięcki, Andrzej Zieliński.

Teatr Współczesny dysponuje dwoma scenami – Sceną Główna oraz mającą znacznie bardziej kameralny charakter Sceną w Baraku, która funkcjonuje od 1997 roku, a nazwę swą zawdzięcza miejscu, w którym się znajduje – jest to dawny barak usytuowany niedaleko głównego budynku Teatru Współczesnego.

Bilety i wejściówki do Teatru Współczesnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru oraz standardowo w kasie teatru, która czynna jest od wtorku do soboty od godz. 11.00 do rozpoczęcia spektaklu, w poniedziałki i inne dni, w które nie są grane spektakle od godz. 11.00 do godz. 17.00, zaś w niedziele i święta od godz. 13.00 do rozpoczęcia spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Mokotowska 13
00-640 Warszawa

http://www.wspolczesny.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

10.0
Średnia ocena

15.12 / 18:00

16.12 / 18:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.6
Średnia ocena
Jeden z najważniejszych spektakli w polskim teatrze ostatnich lat. Obowiązkowo!
- Sebastian

Dziś / 18:00

Jutro / 18:00

+ dostępnych 3 innych terminów

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

7.6
Średnia ocena
Uniwersalny temat, dobra gra aktorska. Oszczędna, ale bardzo dobra scenografia. Naprawdę warto to obejrzeć
- Urszula

Dziś / 19:00

Jutro / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
9.0
Średnia ocena
Zaskakujący! Teatr pachniał starymi książkami i już sam ten zapach mnie wzruszył, piękna atmosfera, piękny tekst i świetne wykonanie!
- Hanna

25.11 / 19:00

26.11 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

9.0
Średnia ocena
Świetna gra aktorów, niesamowita pamięć, ciekawe przełożenie sztuki Szekspira na współczesne prawie czasy. Nic tylko polecić.
- Ewelina

28.11 / 18:30

29.11 / 18:30

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Tragedia
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.