Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej - zdjęcie Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej - zdjęcie Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej - zdjęcie Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej - zdjęcie Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej - zdjęcie Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów
8 zainteresowanych osób

7,8 / 10

Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej

Kiedy Max Frisch pisał „Biedermanna i podpalaczy”, Europejczycy nie mogli się jeszcze otrząsnąć po koszmarze wojny, a pisarze większość swojej twórczości poświęcali analizie wydarzeń, stawiali pytania, jak w ogóle mogło do niej dojść. W alegorii, którą stworzył Frisch, pan Biedermann, przeciętny przedstawiciel mieszczaństwa, przyjął pod swój dach podpalaczy i udawał, że nie widzi z ich strony zagrożenia, aż puścili go z dymem. Pan Ein, bohater Szenderowicza, antykwariusz i restaurator, żyje współcześnie w jednym z miast gdzieś w Europie. Jest dobrym obywatelem, płaci regularnie podatki. Nie wtrąca się do polityki. Do czasu! Spokojny byt pana Eina i jego rodziny zakłócają włodarze miasta, którzy, ofiarowują mu - rzekomo dla jego dobra - opiekę przed szerzącymi się pożarami. Eskalacja tej „opieki” zmusza pana Eina do działania. W przeciwieństwie do Biedermanna, pan Ein nie jest obojętny.

Czy samotnie wygra ten pojedynek z bezwzględną władzą?

Wiktor Szenderowicz, uznany za „mistrza satyry politycznej” w Rosji, ostrym piórem kreśli obraz zmagań szarego obywatela z wszechwładzą. I „smieszno i straszno”, jak mówią Rosjanie.

SPEKTAKL PRZEZNACZONY DLA WIDZÓW OD 16 ROKU ŻYCIA.

Źródło zdjęcia: Fot. Marta Ankiersztejn

Obsada

Zbigniew Suszyński - zdjęcie

Zbigniew Suszyński
Ojciec Teufel, pastor

Mateusz Król - zdjęcie

Mateusz Król
Drugi mieszkaniec

Ewa Porębska - zdjęcie

Ewa Porębska
Helga, ich córka

Sebastian Świerszcz - zdjęcie

Sebastian Świerszcz
Pierwszy mieszkaniec

Remigiusz Jankowski - zdjęcie

Remigiusz Jankowski
Komendant straży pożarnej

Monika Pikuła - zdjęcie

Monika Pikuła
Gryzka, służąca

Monika Kwiatkowska - zdjęcie

Monika Kwiatkowska
Prześliczna, jego żona

Jan Pęczek - zdjęcie

Jan Pęczek
Pan Norm, fryzjer

Szymon Roszak - zdjęcie

Szymon Roszak
Inspektor

Kinga Tabor - zdjęcie

Kinga Tabor
Dziennikarka

Joanna Jeżewska - zdjęcie

Joanna Jeżewska
Berta, jego żona

Realizacja

Autor: Wiktor Szenderowicz

Przekład: Jerzy Czech

Reżyseria: Wojciech Adamczyk

Scenografia: Marcelina Kunikowska - Początek

Kostiumy: Anna Englert

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Niby prosty tekst i forma z polityką jako tło, ale gra aktorów czyni ten spektakl pełnym mocy.

  Ka.....@In...ia.pl / 19 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Uniwersalna prawda o każdej władzy

  Wa.....@....pl / 17 maja 2019

 • 7,0/ 10

  Tekst aż do bólu aktualny. Przestawione sytuacje mogą pojawić się zawsze i wszędzie. Bakcyl dżumy nie został zniszczony.

  be.....@ga...ta.pl / 05 maja 2019

 • 4,0/ 10

  Szkoda tylu świetnych aktorów to takiego słabego projektu.

  ag.....@ga...ta.pl / 06 maja 2019

 • 4,0/ 10

  Nudny, niewyrafinowany, słuszna krytyka władzy przeprowadzona w tak błachy sposób, że aż żenujący. Gra aktorska ujdzie, bez odchyleń w dół czy w górę.

  fi.....@go...il.com / 05 maja 2019

Teatr Współczesny

Teatr Współczesny powstał w 1949 roku za sprawą przeniesienia Teatru Kameralnego z Łodzi do Warszawy, który po zmianie lokalizacji zaczął funkcjonować już pod nazwą Teatr Współczesny. Do 1981 roku teatrem zarządzał Erwin Axer, zaś od 1981 roku funkcję tę pełni Maciej Englert – aż do dnia dzisiejszego. Siedziba Teatru Współczesnego znajduje się w samym sercu Mokotowa – jest to była sala parafialna kościoła Najświętszego Zbawiciela.

Spektakle Teatru Współczesnego od wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem wśród widzów i krytyków teatralnych. W repertuarze Teatru Współczesnego znaleźć można wiele spektakli inspirowanych wielkimi dziełami polskim i światowymi – jest to przede wszystkim sztuka współczesna, ale nie tylko – wystawiane są tu również spektakle oparte na wielkich dziełach klasycznych, którym w umiejętny i wyszukany sposób nadawany jest współczesny charakter.

Spektakle Teatru Współczesnego są niezwykle aktualne – znaleźć w nich możemy niekiedy cenny komentarz dotyczący aktualnych wydarzeń i problemów, które są ważne dla współczesnego społeczeństwa.

Z Teatrem Współczesny od zawsze związani byli wielcy aktorzy, tacy jak Tadeusz Łomnicki, który był twórcą wielu wspaniałych ról, a także inni wybitni artyści m. in Zofia Mrozowska, Henryk Borowski, Zbigniew Zapasiewicz. Również dziś na deskach teatru zobaczyć możemy znakomitych aktorów, takich jak Marta Lipińska, Stanisława Celińska, Borys Szyc, Damian Damięcki, Andrzej Zieliński.

Teatr Współczesny dysponuje dwoma scenami – Sceną Główna oraz mającą znacznie bardziej kameralny charakter Sceną w Baraku, która funkcjonuje od 1997 roku, a nazwę swą zawdzięcza miejscu, w którym się znajduje – jest to dawny barak usytuowany niedaleko głównego budynku Teatru Współczesnego.

Bilety i wejściówki do Teatru Współczesnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru oraz standardowo w kasie teatru, która czynna jest od wtorku do soboty od godz. 11.00 do rozpoczęcia spektaklu, w poniedziałki i inne dni, w które nie są grane spektakle od godz. 11.00 do godz. 17.00, zaś w niedziele i święta od godz. 13.00 do rozpoczęcia spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Mokotowska 13
00-640 Warszawa

http://www.wspolczesny.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8,8
Średnia ocena
Dwie godziny fantastycznej zabawy, Pani Lipińska rewelacyjna - kunszt aktorstwa na najwyższym poziomie
- Dorota

28.08 / 19:15

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
-,-
Średnia ocena

15.09 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
8,5
Średnia ocena
Emocje, sporo wzruszeń, szczypta śmiechu - ot,życie. Przemyślenia pozostają na długo...
- Lidia

30.08 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.