Niepoprawni (Fantazy) - zdjęcie Niepoprawni (Fantazy) - zdjęcie Niepoprawni (Fantazy) - zdjęcie Niepoprawni (Fantazy) - zdjęcie Niepoprawni (Fantazy) - zdjęcie Niepoprawni (Fantazy) - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów
39 zainteresowanych osób

8,1 / 10

Niepoprawni (Fantazy)

Do siedziby hrabiostwa Respektów, gdzieś na Podolu, na kresach byłej Rzeczypospolitej (jest rok 1841) zjeżdżają goście. Żeby ratować podupadły majątek, hrabia Respekt stara się dobrze wydać córkę za mąż. Akcja sztuki toczy się właśnie wokół zaplanowanego mariażu.

Ale oprócz oczekiwanego przyszłego zięcia, bogatego hrabiego Fantazego, przyjeżdżają też goście nieoczekiwani: z mroźnego Sybiru rosyjski major z zesłańcem Janem - niezapomnianym ukochanym hrabianki, a ze słonecznego Rzymu – porzucona duchowa kochanka Fantazego, hrabina Idalia i… skutecznie zakłócają misternie ułożone plany. Wszystko teraz miesza się jak w tyglu: miłość, zazdrość, poświęcenie, duma, honor, poniżenie, blichtr wielkopański z prostotą, przyziemność z duchowością, groźba nędzy z mnożącymi się milionami. Komedia ściera się z tragedią, patos z groteską…

Czas trwania: 160 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Obsada

Damian Damięcki - zdjęcie

Damian Damięcki
Stary Hrabia Respekt, ojciec Hr. Respekta

Jan Pęczek - zdjęcie

Jan Pęczek
Pafnucy Świętosz, jego druh

Krzysztof Wakuliński - zdjęcie

Krzysztof Wakuliński
Hrabia Respekt, były marszałek powiatowy

Agnieszka Pilaszewska - zdjęcie

Agnieszka Pilaszewska
Hrabina Respektowa, jego żona

Weronika Nockowska - zdjęcie

Weronika Nockowska
Dianna, ich córka

Ewa Porębska - zdjęcie

Ewa Porębska
Stella, ich córka

Michał Mikołajczak - zdjęcie

Michał Mikołajczak
Hrabia Fantazy Dafnicki

Rafał Zawierucha - zdjęcie

Rafał Zawierucha
Rzecznicki, marszałek powiatowy, jego przyjaciel

Katarzyna Dąbrowska - zdjęcie

Katarzyna Dąbrowska
Hrabina Idalia

Jacek Bursztynowicz - zdjęcie

Jacek Bursztynowicz
Ksiądz Loga, kapelan

Leon Charewicz - zdjęcie

Leon Charewicz
Ksiądz Loga, kapelan

Janusz Michałowski - zdjęcie

Janusz Michałowski
Wołdemar Hawryłowicz, rodem Czerkies, stary major rosyjski

Mateusz Król - zdjęcie

Mateusz Król
Jan, zesłany na Sybir w sołdaty

Remigiusz Jankowski - zdjęcie

Remigiusz Jankowski
Kajetan, kamerdyner hr. Respektów

Kinga Tabor - zdjęcie

Kinga Tabor
Helenka, pokojowa Idalii

Mateusz Grydlik - zdjęcie

Mateusz Grydlik
Lokaj Idalii

Mikołaj Chroboczek - zdjęcie

Mikołaj Chroboczek
Kałmuk, sługa majora

Realizacja

Autor: Juliusz Słowacki

Opracowanie tekstu i reżyseria: Maciej Englert

Scenografia: Marcin Stajewski

Muzyka: Zygmunt Konieczny

Kostiumy: Anna Englert

Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka

Plastyka ruchu scenicznego: Jan Pęczek

Realizacja dźwięku: Maria Olszewska

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Spektakl cudowny! wartka akcja, Główny bohater zagrany PERFEKCYJNIE.! jestem pełna uznania dla aktora.

  be.....@....com / 22 marca 2017

 • 10,0/ 10

  Spektakl w którym jest 12 aktorów, scenografia i stroje. Daje to świetny efekt wizualny, a w połączeniu ze znakomitą grą miło spędzony wieczór.

  wl.....@ga...ta.pl / 12 września 2016

 • 8,0/ 10

  tekst słowackiego nieco trudny, niełatwo się na nim skoncentrować i nadążyć za aktorami, zwłaszcza przy braku klimatyzacji i tlenu na sali:) następnym razem do współczesnego wybiorę się w chłodniejszy dzień. niemniej jednak spektakl oceniam wysoko, brawa dla aktorów

  su.....@gm...il.com / 12 września 2016

 • 7,0/ 10

  Spektakt zagrany dobrze, ale w swojej wymowie nieco depresyjny.

  to.....@....pl / 08 grudnia 2016

 • 6,0/ 10

  Składa się wrażenie, że spektakl jest prezentowany naraz dla dwóch widowni, tej przed sceną i jakiejś niewidocznej po drugiej stronie sceny. Widz, zważywszy na wielowarstwowość wątków, musi się domyślać, co takiego wydarzyło przed tamtą niewidzialną widownią, że losy się potoczyły tak a nie inaczej. Jeden z nielicznych spektakli, wychodząc z którego nie rozumiałem co tak naprawdę się działo na scenie. Bardzo "powolna, chilloutowa" gra. Wszystko odbywa się jakby w spowolnionym kadrze. Komedia nie tryskająca zabawnością.

  bo.....@gm...il.com / 10 września 2016

Recenzje krytyków (2)

 • W tej sytuacji warto zwrócić uwagę, w jaki sposób swe role budują świetnie dysponowani aktorzy. Idalia w znakomitej interpretacji Katarzyny Dąbrowskiej bawi się inteligencją swojej bohaterki i tym, że bez trudu owija sobie ona wszystkich wokół palca. Dobry jest Michał Mikołajczak jako Fantazy – obdarzony mocnym głosem pokazuje szeroki gest, podkreśla emfazę i dystans hrabiego. Z dużą przyjemnością partnerują sobie Pilaszewska i Wakuliński. W dialogach, w których akurat Respektowie wiodą prym, widać, że wciąż wyjątkową siłą Współczesnego jest sztuka konwersacji.

  Jacek Wakar - Dziennik Gazeta Prawna - Kultura Całą recenzję przeczytasz tutaj

 • Premiera Macieja Englerta zatytułowana „Niepoprawni" przywraca wiarę w to, że warto wierzyć w mądrość Słowackiego. Zwyczajność tej inscenizacji jest jej atutem. Tadeusz Boy-Żeleński słusznie zauważył, że „Fantazy" swym realizmem wyprzedził późniejszą dramaturgię mieszczańską i jest „czymś jedynym zarówno w twórczości Słowackiego, jak i w dziejach teatru". W tej romantycznej tragikomedii liczy się i rachuje, uczucie przekłada na język cyfr. Postaci noszą maski, które poeta z nich zdziera, ukazując je takimi, jakimi są w rzeczywistości.

  Jan Bończa-Szabłowski - Rzeczpospolita Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Współczesny

Teatr Współczesny powstał w 1949 roku za sprawą przeniesienia Teatru Kameralnego z Łodzi do Warszawy, który po zmianie lokalizacji zaczął funkcjonować już pod nazwą Teatr Współczesny. Do 1981 roku teatrem zarządzał Erwin Axer, zaś od 1981 roku funkcję tę pełni Maciej Englert – aż do dnia dzisiejszego. Siedziba Teatru Współczesnego znajduje się w samym sercu Mokotowa – jest to była sala parafialna kościoła Najświętszego Zbawiciela.

Spektakle Teatru Współczesnego od wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem wśród widzów i krytyków teatralnych. W repertuarze Teatru Współczesnego znaleźć można wiele spektakli inspirowanych wielkimi dziełami polskim i światowymi – jest to przede wszystkim sztuka współczesna, ale nie tylko – wystawiane są tu również spektakle oparte na wielkich dziełach klasycznych, którym w umiejętny i wyszukany sposób nadawany jest współczesny charakter.

Spektakle Teatru Współczesnego są niezwykle aktualne – znaleźć w nich możemy niekiedy cenny komentarz dotyczący aktualnych wydarzeń i problemów, które są ważne dla współczesnego społeczeństwa.

Z Teatrem Współczesny od zawsze związani byli wielcy aktorzy, tacy jak Tadeusz Łomnicki, który był twórcą wielu wspaniałych ról, a także inni wybitni artyści m. in Zofia Mrozowska, Henryk Borowski, Zbigniew Zapasiewicz. Również dziś na deskach teatru zobaczyć możemy znakomitych aktorów, takich jak Marta Lipińska, Stanisława Celińska, Borys Szyc, Damian Damięcki, Andrzej Zieliński.

Teatr Współczesny dysponuje dwoma scenami – Sceną Główna oraz mającą znacznie bardziej kameralny charakter Sceną w Baraku, która funkcjonuje od 1997 roku, a nazwę swą zawdzięcza miejscu, w którym się znajduje – jest to dawny barak usytuowany niedaleko głównego budynku Teatru Współczesnego.

Bilety i wejściówki do Teatru Współczesnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru oraz standardowo w kasie teatru, która czynna jest od wtorku do soboty od godz. 11.00 do rozpoczęcia spektaklu, w poniedziałki i inne dni, w które nie są grane spektakle od godz. 11.00 do godz. 17.00, zaś w niedziele i święta od godz. 13.00 do rozpoczęcia spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Mokotowska 13
00-640 Warszawa

http://www.wspolczesny.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,6
Średnia ocena

30.07 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
9,1
Średnia ocena
Spektakl naprawdę bardzo mnie rozbawił. Wyszłam odprężona i zrelaksowana
- Magda

17.09 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
9,2
Średnia ocena
Komiczny, a jednocześnie poruszający poważne tematy. Duet Szczepkowskiej i Jurkowskiego genialny
- Maria

25.09 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8,8
Średnia ocena
Dwie godziny fantastycznej zabawy, Pani Lipińska rewelacyjna - kunszt aktorstwa na najwyższym poziomie
- Dorota

28.08 / 19:15

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
8,5
Średnia ocena
Emocje, sporo wzruszeń, szczypta śmiechu - ot,życie. Przemyślenia pozostają na długo...
- Lidia

30.08 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.