Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie

Średnia ocena

47 oddanych głosów

9.4 / 10

Baba-Dziwo

Baba-Dziwo! Ale czym właściwie jest to „dziwo”? Czy to jakaś sztuczna inteligencja, mit narodowy, czy może po prostu sfrustrowana kobieta? Nic z tych rzeczy! Baba-Dziwo to genialny babski łeb, który chce uzdrowić wszystkie kobiety. Przebrana za domokrążcę, księdza czy listonosza może pojawić się w każdym domu i to w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystko po to, by sprawdzić, czy jej poddani żyją w szczęściu, czy kobiety służą Ojczyźnie, pamiętając przy tym o tygodniowym limicie jaj, i czy zgodnie z nowym prawem nie uchylają się od dostarczania małych obywateli.

Wszak w świecie Baby-Dziwo dzieci są najważniejsze! Każda kobieta powyżej osiemnastego roku życia ma obowiązek dostarczyć państwu obywatela. Te niezamężne zaś stawić się muszą przed komisją poborową. W przypadku otrzymania kategorii „A” państwo ma im zapewnić odpowiedniego „repopulatora”. Po dziewięciu miesiącach następuje roczny okres przygotowawczy, a potem uroczyste przekazanie obywatela w ciepłe ramiona Ojczyzny, która przecież też jest kobietą.

Jak żyć w świecie Baby-Dziwo? Czy stawiać jej opór? Przecież została wybrana większością głosów. Czy można postawić granicę przed tym wścibskim babskiem? Kiedy należy skorzystać z nielegalnych środków, by obalić legalnie wybraną Babę?

Czas trwania: 100 minut
Źródło zdjęcia: Teatr Wolandejski

Obsada

Petronika Selen-Gondor – Katarzyna Kobylińska-Żółcik

Norman Gondor – Piotr Błędowski

Valida Vrana – Magdalena Dwurzyńska / Katarzyna Faszczewska / Paulina Dąbrowska

Baronowa Lelika Skwaczek – Izabela Szymkuć / Magdalena Siudyka

Ninika – Antonina Cydzik

Kołopuk Genor – Kacper Putynkowski

Agatika Kormor – Joanna Krupińska / Magdalena Siudyka

Muk Kormor – Maciej Like / Maciej Kerner

Komisarka 1 – Gabriela Wywrocka / Marta Łącka (gościnnie)

Komisarka 2 – Magdalena Dudek

Realizacja

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Jacek Stachowicz

MUZYKA: Marcin Steczkowski

CHARAKTERYZACJA: Dominika Godziemba-Trytek

PRODUCENT: Aleksandra Szklarczyk

Opinie naszych widzów (15)

 • 10.0/ 10

  Bardzo dobra gra aktorska, w szczególności Piotra Błędowskiego - czuło się szczere emocje i zaangażowanie w odgrywaną przez niego rolę, był bardzo wyrazisty. Gratuluję również odtwórczyniom ról Validy i Baronowej.

  ma.....@gm...il.com / 03 December 2017

 • 10.0/ 10

  Sztuka super tematyczna, świetna obsada i gra młodych aktorów! Główna aktorka zachwyciła mnie swoją grą po prostu niesamowicie !!! Bardzo wszystkim polecam !!!

  la.....@gm...il.com / 03 December 2017

 • 10.0/ 10

  Cudowny spektakl! Wywołuje wielkie emocje, szczerze polecam!

  ju.....@gm...il.com / 03 December 2017

 • 10.0/ 10

  Bardzo sprawny i wciągający spektakl. Mimo, że satyra polityczna, na której bazowali twórcy Teatru Wolandejskiego ma już 80 lat, poruszane problemy są zaskakująco aktualne. Jak bardzo absurdalne muszą być działania władz by wywołać w nas sprzeciw. Kiedy kontrola państwa nad naszym życiem przestaje być oznaką troski, a staje się więzieniem? Z drugiej strony, czy nieskrępowana wolność jest dobra? Czy mimo trudnych okoliczności pozostać wiernym swoim ideałom czy płynąć z nurtem? Czy płynięcie z nurtem jest zawsze łatwiejsze od drogi pod prąd? Spektakl "Baba-Dziwo" pozostawi nas z wieloma pytaniami, nie udzielając jednocześnie moralizatorskiej odpowiedzi. Mimo ciężkiej tematyki, twórcy świetnie żonglują napięciem - gdy wchodzi tytułowa Baba, powietrze aż bzyczy z napięcia. Za chwilę sala śmieje się ze zwykłej ludzkiej niezdarności aparatczyków. To był świetnie spędzony wieczór! Gorąco polecam ten spektakl!

  ma.....@gm...il.com / 04 November 2017

 • 10.0/ 10

  Spektakl we wszystkich aspektach dopracowany. Mlodzi, swietni aktorzy. Wczulam sie w historie do samego konca! Postaci Normana, Validy i Petroniki zagrane po mistrzowsku z pelnym profesjonalizmem i oddaniem. Napewno z wielka przyjemnoscia zawitam na kolejne spektakle tego teatru.

  ha.....@gm...il.com / 30 October 2017

Teatr Wolandejski

Teatr Wolandejski jest teatrem dramatycznym, realizującym sztuki o tematyce współczesnej lub adaptującym w sposób współczesny dzieła literatury, jest teatrem opowieści i silnych postaci. Teatrem wierzącym w siłę konstrukcji dramaturgicznej.

Teatr Wolandejski jest teatrem, w którym pokazuje się różne punkty widzenia na dany temat i odrzuca każde podejście jednoznacznie ideologiczne. Teatr Wolandejski nie jest teatrem formy, ale korzysta z formy w swoich spektaklach. Wierzymy, że wszelkie symbole i działania formalne są ważne dla istoty teatru, ale muszą one być komunikatywne, zrozumiałe dla widza i podporządkowane opowieści, jaką przedstawiamy, a nie oderwane od niej.

Teatr Wolandejski nie jest teatrem eksperymentalnym ani awangardowym. Teatru Wolandejskiego nie interesuje bycie nowoczesnym i nowatorskim. Teatr Wolandejski chce być rzetelny, szczery i zrozumiały. Ambitny, ale nie hermetyczny. Powszechny, ale nie bulwarowy.

Bilety do Teatru Wolandejskiego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub wchodząc na stronę internetową teatru.

Scena Teatru Wolandejskiego znajduje się w Domu Kultury Stokłosy przy ul. Lachmana 5 w Warszawie - jest to główna siedziba teatru.

Adres i dojazd

ul.Lachmana 5

http://www.wolandejski.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8.7
Średnia ocena

29.01 / 19:00

30.01 / 19:00

Gatunek: Dramat
8.8
Średnia ocena

13.02 / 19:00

14.02 / 19:00

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

7.9
Średnia ocena

27.01 / 19:00

Gatunek: Dramat
9.6
Średnia ocena

17.02 / 19:00

18.02 / 19:00

9.5
Średnia ocena
Wspaniała sztuka, doskonały kunszt aktorski i piękne przesłanie!
- Joanna

04.02 / 19:00

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.