Sonata Jesienna - zdjęcie Sonata Jesienna - zdjęcie Sonata Jesienna - zdjęcie Sonata Jesienna - zdjęcie Sonata Jesienna - zdjęcie Sonata Jesienna - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów

9.2 / 10

Sonata Jesienna

Sztuka autorstwa jednego z największych szwedzkich artystów, Ingmara Bergmana, reżysera filmowego i teatralnego. Jednego z największych reżyserów w historii kina.  

Film Jesienna Sonata miał premierę w 1978 roku. Charlotta jest światowej sławy pianistką. Zostawiła rodzinę dla sztuki. Na zaproszenie córki Ewy i jej męża przyjeżdża do małego prowincjonalnego zboru protestanckiego w Norwegii. Na miejscu okazuje się, że Ewa wzięła pod dach dotkniętą tajemniczą chorobą siostrę Helenę, zamkniętą przed laty przez matkę w domu opieki.

"Matka, egotyczna i autorytarna, wypełnia swoją obecnością dom córki, narusza jej kontemplacyjny tryb życia, kompulsywnie zagaduje ciszę. Córka, z początku podporządkowana matce – wybucha i bez żadnych zahamowań zalewa matkę swoim żalem. Pod jej powściągliwością kryje się morze nienawiści, poczucia krzywdy i niezagojonych ran z dzieciństwa i wczesnej młodości. Matka czuje się przyparta do ściany, przygnieciona zarzutami jednej córki, chorobą i cierpieniem drugiej, wreszcie zżerana przez poczucie winy, błaga o czułość, której nie otrzymuje.  W Sonacie jesiennej Ingmar Bergman tworzy idealny horror psychologiczny i wrzuca bohaterów w potrzask bez wyjścia, z którego ucieczka – nawet ta dosłowna, na którą matka ostatecznie się decyduje, nie może dać ulgi, bo jest tylko ucieczką od samej siebie.

Bergman w swoim tekście w niezwykle przenikliwy sposób pokazuje konfrontację skrzywdzonej córki z matką – nie oszczędzając przy tym bohaterek i nie dając widzowi nadziei na łatwe rozwiązanie. Nie daje też kiczu cudownego pojednania, „nowo narodzonej” matki, fantastycznie odmienionej lub oczyszczonej z żalu córki. Daje nam jednak epilog, gest wyciągnięcia ręki, list córki do matki. Jest nadzieja na przebaczenie.".

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magdalena Charczuk

Realizacja

Autor: Ingmar Bergman

Przekład: Zygmunt Łanowski

Reżyseria: Kuba Kowalski

Scenografia i kostiumy: Arek Ślesiński

Muzyka: Radek Duda

Reżyseria światła: Damian Pawella

Opinie naszych widzów (4)

 • 10.0/ 10

  Świetna, głęboka gra aktorska. W pamięć zapada szczególnie bardzo autentyczna kreacja Aleksandry Justy. To spektakl, który ogląda się z zapartym tchem, skłania do refleksji i wewnętrznego przeżywania świata dramatu przez widza. Polecam, trzeba zobaczyć!

  an.....@gm...il.com / 25 August 2018

 • 10.0/ 10

  Doskonale wyreżyserowany i zagrany klasyczny spektakl. Rodzinna psychodrama - widz koncentruje się na emocjach i relacjach międzyludzkich. Żadnych udziwnień, jakże popularnych we współczesnym teatrze. Brawurowa rola Aleksandry Justy. Gorąco polecam i proszę o więcej takich właśnie sztuk!

  ma.....@....pl / 16 June 2018

 • 9.0/ 10

  Aleksandra Justa była fenomenalna, a pozostali aktorzy na przyzwoitym poziomie. Podobało nam się zastosowanie oszczędnych środków wyrazu, jednocześnie forma spektaklu była bardzo typowa dla współczesnego teatru przez co trochę zbyt konwencjonalna. Na uwagę zasługuje też rozwiązanie obecności niepełnosprawnej córki Heleny w postaci choreografii w wykonaniu Katarzyny Chmielewskiej, która znakomicie się komponował z fabułą sztuki i podkreśla jej charakter. Weronika Nockowska w roli Ewy wypadła bardzo dojrzałe ale świetna Justa jednak skradła jej show. Generalnie polecam!

  al.....@gm...il.com / 27 August 2018

 • 9.0/ 10

  Wyśmienicie zagrany, przejmujący spektakl. Każda z postaci intrygująca i zmuszająca do refleksji. Uniwersalny, ponadczasowy temat tekstu Bergmana ze świetnymi rolami aktorów - trudno przejść obok niego obojętnie. Chapeau-bas!

  pa.....@....pl / 25 August 2018

Teatr WARSawy

Teatr WARSawy jest wyjątkowym miejscem na teatralnej mapie Warszawy - zaczął działać w 1997 roku jako Teatr Konsekwentny. Pierwotną siedzibą teatru była Stara Prochownia, jednak w wyniku rozwiązania umowy teatr zmuszony był do znalezienia nowego miejsca, w którym mógłby działać. Przez jakiś czas była to Hala Dawnej Fabryki Wódek, zaś w 2013 roku miejscem tym stał się budynek znajdujący się na Rynku Nowego Miasta - Teatr WARSawy swoją obecną nazwę zawdzięcza istniejącemu niegdyś w tym miejscu dawnemu Kinu Wars. Nowa siedziba Teatru WARSawy oficjalnie została otwarta 18 maja 2013 roku - pierwszym spektaklem, który został zagrany na deskach Teatru WARSawy był spektakl “Wstydźcie się żyć” Studia Teatralnego.

Dyrektorem artystycznym Teatru WASRawy jest Adam Sajnuk. Teatr WARSawy wpisuje się w koncepcję teatru "miejskiego", który jest blisko ludzi i wsłuchuje się w “bijące serce miasta”, obserwuje otaczającą nas rzeczywistość i zaprasza widza do dialogu. Teatr WARSawy prowadzony jest przez organizację pozarządową. Działalność Teatru WARSawy nie pozostała niezauważona - repertuar Teatru WARSawy i grane w nim spektakle były wielokrotnie doceniane przez krytyków teatralnych i nagradzane w ogólnopolskich festiwalach.

Repertuar, który Teatr WARSawy prezentuje swoim widzom, jest niezwykle różnorodny - na deskach Teatru WARSawy zobaczyć możemy spektakle mające formę kabaretu literackiego, takie jak „Pożar w burdelu”, a także spektakle, które zmuszają nas do refleksji, podejmują tematy ważne i trudne. W Teatrze WARSawy zobaczyć można było do tej pory wiele wspaniałych spektakli, takich jak „Ślad”, „Tato nie wraca”, „Wenus w futrze”, “Wraki” i wiele innych.

Teatr WARSawy nie ma stałej grupy aktorskiej, która byłaby z nim związana, lecz stały zespół osób współpracujący z nim - są to reżyserzy, aktorzy, scenografowie.

Sprzedaż biletów do Teatru WARSawy prowadzona jest przez internet - kupić je można za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także w kasie teatru, która czynna jest od wtorku do piątku od godz. 12.30 do godz. 19.00 (lub do rozpoczęcia ostatniego spektaklu) oraz w soboty i niedziele od godz. 14.00 do godz. 19.00 (lub do rozpoczęcia ostatniego spektaklu).

Wejściówki do Teatru WARSawy również można kupić przez internet kilka godzin przed spektaklem za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.

Adres i dojazd

ul. Rynek Nowego Miasta 5/7
00-229 Warszawa

http://www.teatrwarsawy.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.5
Średnia ocena
Bardzo mocny spektakl. Płakałam
- Katarzyna

14.11 / 20:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
8.8
Średnia ocena
Bardzo polecam! Zabawnie, przerażająco, refleksyjnie...
- Justyna

Dziś / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9.0
Średnia ocena

27.10 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
8.8
Średnia ocena
Genialny spektakl. Energia między aktorami i opowiadana historia robią wielkie wrażenie.
- Patrycja

25.10 / 19:00

+ inne terminy

-,-
Średnia ocena

Jutro / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Tragikomedia
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.