Śmieszne miłości - zdjęcie Śmieszne miłości - zdjęcie Śmieszne miłości - zdjęcie Śmieszne miłości - zdjęcie Śmieszne miłości - zdjęcie Śmieszne miłości - zdjęcie Śmieszne miłości - zdjęcie

Średnia ocena

36 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

8,6 / 10

Śmieszne miłości

„Śmieszne miłości” to adaptacja luźno oparta na zbiorze opowiadań Milana Kundery pod tym samym tytułem. „Nikt nie będzie się śmiał”, „Fałszywy autostop”, „Edward i Bóg”, „Niechaj dawno zmarli ustąpią miejsca świeżo zmarłym” to tytuły czterech z siedmiu opowiadań, które w dowcipnym ale i gorzko-ironicznym sosie opisują miłosne sprawy i sprawki kilkorga bohaterów, mieszkańców jednego z dużych europejsko-wschodnich miast. Bohaterów uwikłanych w skomplikowane ale i niezwykle komiczne miłosne przygody, tak sytuacyjne, jak i duchowe czy fizyczne. Niejednorodność gatunkowa poszczególnych historii prowadzi do podobnych refleksji i wniosków na temat miłosnych zmagań i perypetii bohaterów Kundery.

„Fałszywy autostop”

Mamy tu prowadzone ze zdumiewająca konsekwencją i okrucieństwem erotyczną grę dwojga młodych kochanków.

„Niechaj dawno zmarli ustąpią miejsca świeżo zmarłym”

Jest to wspomnienie o miłości dawnych kochanków, które niespodziewanie dla wszystkich kończy się wskrzeszeniem ale odbitym w krzywym zwierciadle upływającego czasu.

„Edward i Bóg”

Mamy toczoną pomiędzy światem polityki a kościołem walkę o dusze młodego nauczyciela, której dwa punkty kulminacyjne mają miejsce w dwóch różnych lóżkach.

„Nikt nie będzie się śmiał”

Mamy wreszcie historie pracownika wyższej uczelni, który za sprawą serii niefortunnych przypadków traci wszystko i wszystkich, na których mu zależało, ale który uświadomiwszy sobie, że jego przygoda należała raczej do komicznych niż tragicznych odczuwa rodzaj oczyszczającej ulgi.

Różne odcienie miłości, różne skutki fatalnych decyzji, ironia losu, zagmatwane społecznie warunki, pycha, zazdrość i kompleksy bohaterów. Wszystko to daje ponadczasowy i na każdym końcu świata aktualny obraz śmieszności i bezcelowości miłosnych zmagań. Jednocześnie opowieści te pozostają okrutną lekcją i przestrogą przed lekceważeniem autentyczności swoich uczuć i bezwzględnym, aczkolwiek tak popularnym w naszych czasach stawieniem znaków wyższości rozumu nad potrzebami serca. Kundera w swoich rozważaniach na przemian śmieszy i przeraża. Nie oszczędzając swoich postaci ostatecznie lituje się nad nimi i niczym wyrozumiały stwórca pozwala im wyciągnąć wnioski ze swoich haniebnych czynów. A nam uświadamia jak śmieszni i daremni jesteśmy pozostając w przekonaniu o pełnej kontroli nad biegiem zdarzeń.

Na scenie występują między innymi Julia Borkowska, Malwina Laska, Weronika Łukaszewska, Bartosz Bednarski, Ignacy Liss, Michał Pawlik.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: Rafał Meszka

Realizacja

Społeczna Scena Debiutów

na motywach książki Milana Kundery

Reżyseria i scenariusz: Adam Sajnuk

Opinie naszych widzów (15)

 • 10,0/ 10

  Niesamowita gra aktorska, wspaniały scenariusz. Polecam każdemu!

  ma.....@gm...il.com / 29 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Świetna reżyseria

  ag.....@....pl / 29 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Fantastyczne przedstawienie, , historie sa wciagajace, postaci ciekawie przedstawione, wszystko zagrane w sposob niezwykle interesujacy, perfekcyjne!

  ma.....@gm...il.com / 28 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Świetnie zrealizowany spektakl, czysta przyjemność

  Ew.....@on...et.eu / 28 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Cały Kundera:) dodatkowo reżyseria Sajnuka i wspaniali młodzi aktorzy! Nic dodać nic ująć.

  na.....@gm...il.com / 28 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Spektakl lekki a jednocześnie uruchamiający głęboką refleksję. Pokazuje rzeczy oczwyiste, codzienne, powszechne w sposób zabawny, pozwalający odnleźć liczne analogie do własnych związków, zachowań, przemyśleń, obserwacji. Doskonała gra aktorska.

  b......@gm...il.com / 28 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  O tak... Choć łatwiej byłoby wszystko opowiedzieć.. przekazać...przy unoszącym się aromacie kawy w powietrzu.. Ale postaram się w kilku zdaniach Spektakl ma w sobie wszystko, czego ja   oczekiwałam  po adaptacji literackiego dzieła, spora doza humoru  gorycz... melancholia...  wzruszenie... Różne odcienie miłości, różne skutki  decyzji, ironia losu...  wyższości rozumu nad potrzebami serca On mnie zawsze  w swoich rozważaniach na przemian śmieszy i przeraża....

  ag.....@gm...il.com / 28 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobrze, że Młodzi Ludzie pamiętajà o Kunderze.Celny wybòr opowiadań na obecne czasy.

  bs.....@....pl / 27 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Świetni młodzi aktorzy.Blisko 2 godziny super zabawa.

  kl.....@gm...il.com / 22 listopada 2019

 • 9,0/ 10

  Bliski kontakt z aktorami. Świetna gra. Wjeżdżasz głową i ciałem w scenę. Akcja która wciąga. Bardzo polecam

  da.....@in...ia.pl / 29 sierpnia 2021

 • 8,0/ 10

  Bardzo fajny. Niby nie komedia, ale sytuacyjne zwroty akcji i gra aktorów nadaje humoru całemu spektaklowi

  ve.....@....pl / 02 września 2021

 • 8,0/ 10

  dziękuję za miły wieczór w Państwa teatrze i wrażenia. Sztuka ciekawie wyreżyserowana i barwnie zagrana przez młodych aktorów wcielających się w różne postaci.

  no.....@gm...il.com / 01 września 2021

 • 8,0/ 10

  Polecam

  se.....@in...ia.pl / 29 sierpnia 2021

 • 7,0/ 10

  Miły spektakl choć pierwsza część dość słaba aktorsko i mocno przestarzała, pozostałe jednak ratują spektakl i są zarówno świetnie zagrane jak i na czasie

  Mo.....@gm...il.com / 29 sierpnia 2021

 • 2,0/ 10

  Nie jestem zwolenniczką takiej konwencji, spodziewałam się czegoś innego, a nie sztuki na "mało poważnie". Wszystko tu było jak dla mnie mocno takie sobie - i scenariusz, i gra aktorska. Czas poświęcony na obejrzenie "Śmiesznych miłości" uważam za stracony. Mogłam w to miejsce obejrzeć jakiś wartościowy spektakl.

  ma.....@gm...il.com / 12 września 2021

Teatr WARSawy - Adres i dojazd

ul. Rynek Nowego Miasta 5/7
00-229 Warszawa

http://www.teatrwarsawy.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet