Skłodowska. Radium Girl - zdjęcie Skłodowska. Radium Girl - zdjęcie Skłodowska. Radium Girl - zdjęcie Skłodowska. Radium Girl - zdjęcie Skłodowska. Radium Girl - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

9,1 / 10

Skłodowska. Radium Girl

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Bartek Warzecha

Realizacja

Tekst i reżyseria: Agata Biziuk

Scenografia: Katarzyna Pielużek

Muzyka: Natasza Topor

Projekcje: Patryk Bychoski

Choreografia: Anna Sawicka-Hodun

Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

Plakat: Paweł Brajczewski

Konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Spektakl naprawdę ciekawy, w barwny, bardzo oryginalny sposób pokazuje życie Skłodowskiej. Łączy dawne czasy z nowoczesnością. Spektakl moim zdaniem głównie dla widowni 23-45 lat.

  ed.....@gm...il.com / 19 maja 2019

 • 9,0/ 10

  Nowatorski, nieszablonowy, odegrany przez aktorów z sercem i zaangażowaniem.

  rk.....@gm...il.com / 03 marca 2018

 • 8,0/ 10

  Chciałabym by scena inspirowana telewizją śniadaniową znalazła się na youtube. Zagrane symbole, polski, kobiety ambitnej, płci bezbłędnie. Mam wrażenie, że każdy aktor mimo różnych scen i przybieranych postaci wybrał inną drogę, inny charakter. Pani Moś zagrała to najlepiej. Bardzo naturalnie, oschle, rzeczowo, bezpłuciowo? Spektakl określiłabym jako komiksowy, zmienny, zabawny, puentujący. Ale bez narzucającego się morału. Scenografia próbuje to pokazać komiksowość ale właściwie jest zbędna, lub zbyt dosłowna. Oprocz ciekawego koloru, kompozycja przestrzenna jest bałaganem. Animacje super. Tylko jedna obawa. Czy ta mnogość pomysłów i intensywność spektakli to już schemat Papahemy? Może kiedyś będzie dramat?

  be.....@....pl / 07 marca 2018

Teatr WARSawy

Teatr WARSawy jest wyjątkowym miejscem na teatralnej mapie Warszawy - zaczął działać w 1997 roku jako Teatr Konsekwentny. Pierwotną siedzibą teatru była Stara Prochownia, jednak w wyniku rozwiązania umowy teatr zmuszony był do znalezienia nowego miejsca, w którym mógłby działać. Przez jakiś czas była to Hala Dawnej Fabryki Wódek, zaś w 2013 roku miejscem tym stał się budynek znajdujący się na Rynku Nowego Miasta - Teatr WARSawy swoją obecną nazwę zawdzięcza istniejącemu niegdyś w tym miejscu dawnemu Kinu Wars. Nowa siedziba Teatru WARSawy oficjalnie została otwarta 18 maja 2013 roku - pierwszym spektaklem, który został zagrany na deskach Teatru WARSawy był spektakl “Wstydźcie się żyć” Studia Teatralnego.

Dyrektorem artystycznym Teatru WASRawy jest Adam Sajnuk. Teatr WARSawy wpisuje się w koncepcję teatru "miejskiego", który jest blisko ludzi i wsłuchuje się w “bijące serce miasta”, obserwuje otaczającą nas rzeczywistość i zaprasza widza do dialogu. Teatr WARSawy prowadzony jest przez organizację pozarządową. Działalność Teatru WARSawy nie pozostała niezauważona - repertuar Teatru WARSawy i grane w nim spektakle były wielokrotnie doceniane przez krytyków teatralnych i nagradzane w ogólnopolskich festiwalach.

Repertuar, który Teatr WARSawy prezentuje swoim widzom, jest niezwykle różnorodny - na deskach Teatru WARSawy zobaczyć możemy spektakle mające formę kabaretu literackiego, takie jak „Pożar w burdelu”, a także spektakle, które zmuszają nas do refleksji, podejmują tematy ważne i trudne. W Teatrze WARSawy zobaczyć można było do tej pory wiele wspaniałych spektakli, takich jak „Ślad”, „Tato nie wraca”, „Wenus w futrze”, “Wraki” i wiele innych.

Teatr WARSawy nie ma stałej grupy aktorskiej, która byłaby z nim związana, lecz stały zespół osób współpracujący z nim - są to reżyserzy, aktorzy, scenografowie.

Sprzedaż biletów do Teatru WARSawy prowadzona jest przez internet - kupić je można za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także w kasie teatru, która czynna jest od wtorku do piątku od godz. 12.30 do godz. 19.00 (lub do rozpoczęcia ostatniego spektaklu) oraz w soboty i niedziele od godz. 14.00 do godz. 19.00 (lub do rozpoczęcia ostatniego spektaklu).

Wejściówki do Teatru WARSawy również można kupić przez internet kilka godzin przed spektaklem za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.

Adres i dojazd

ul. Rynek Nowego Miasta 5/7
00-229 Warszawa

http://www.teatrwarsawy.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,1
Średnia ocena
Wyśmienita zabawa zaprawiona chwilami gorzką ironią
- Agnieszka

Dziś / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,2
Średnia ocena

21.06 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,4
Średnia ocena
Gra aktorów rewelacyjna. Co za emocje
- Magdalena

Dziś / 17:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9,4
Średnia ocena
Świetny, pełen emocji spektakl. Polecam!
- Marta

30.05 / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
10,0
Średnia ocena

29.05 / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
8,9
Średnia ocena
Genialny spektakl. Energia między aktorami i opowiadana historia robią wielkie wrażenie.
- Patrycja

31.05 / 20:00

+ inne terminy

Kup bilet