Rewolucja balonowa - zdjęcie

Rewolucja balonowa

Ten monodram / muzodram jest drugą odsłoną, po premierze w Teatrze Powszechnym w Warszawie, lecz w zupełnie nowej niekonwencjonalnej formie. Ta niezależna produkcja to połączenie spektaklu teatralnego z koncertem. Aktorce towarzyszy kontrabasista – Ksawery Wójciński. Instrument dialoguje, uzupełnia monolog, w jednej chwili podążając za jego rytmem a w innej skłaniając do wyśpiewania tekstu. Spektakl zbudowany jest jak muzyczna partytura. Kontrabas ilustruje, rytmizuje, przywołuje cytaty muzyczne *. Aktorka mówi, śpiewa, naśladuje dźwięki natury i głosy przeróżnych postaci. Finezyjnej formie muzycznej towarzyszą migawki starych zdjęć przedstawiających rzeczywistość przełomu 89 roku.

Jest to barwna, a jednocześnie sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat ‘90, widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako kilkuletnie dzieci obserwowali zachodzące w Polsce zmiany. Kim są? Które z ich marzeń się spełniły, a z którymi musieli się rozstać?

Rewolucja uruchamia u widzów lawinę wspomnień dotyczących tamtego czasu. Po wyjściu z teatru jeszcze długo rozmawiają o wspólnych przeżyciach. Wspólne przeżycia, wizje i często naiwne fascynacje z tamtych czasów łączą i na swój sposób podkreślają wspólnotowość.

Spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty teatru dokumentalnego, podczas których jako materia literacka posłużą wspomnienia uczestników warsztatów. Każda osoba przygotuje konspekt dotyczący konkretnego wspomnienia z tamtego okresu. Po krótkim szkoleniu aktorskim osoby po kolei przedstawią swoje opowieści w scenografii spektaklu. Efektem więc będzie mini- spektakl dokumentalny.

Co zostało z zachwytu kapitalizmem i demokracją? Co tak naprawdę pamiętamy z lat ‘90? Kolorowe produkty w sklepach? Mydełko Fa? Stana Tymińskiego? A może po prostu smak gumy balonowej?

W spektaklu występuje Katarzyna Zielińska-Jaworska.

Czas trwania: 75 minut

Realizacja

Autor; Julia Holewińska

Reżyser: Sławomir Batyra

Scenograf: Katarzyna Maria Zielińska

Wizualizacje: Katarzyna Kural Sadowska

Choreografia: Kaya Kołodziejczyk

Kierownik produkcji; Katarzyna Wojciechowska-Reiber

Muzyka: Ksawery Wójciński

Teatr WARSawy - Adres i dojazd

ul. Rynek Nowego Miasta 5/7
00-229 Warszawa

http://www.teatrwarsawy.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.