O!ŻENEK - zdjęcie

O!ŻENEK

„Ożenek” w jego klasycznej formie to obyczajowość i związki, próby tworzenia relacji podszytej czystą kalkulacją oraz wchodzenie na rynek matrymonialny. Kto, z kim i za ile? Wszystko to osadzone w realiach XIX-wiecznej Rosji…

A gdyby tak spojrzeć na utwór Gogola od nieco innej strony i pokusić się o jego współczesną interpretację? Ukazać perspektywę psychologiczną potrzeb i tęsknot współczesnego człowieka? Zdiagnozować obecne poszukiwania partnerów, randki rodem z portali internetowych czy gry, które prowadzą między sobą obie strony? Tego wyzwania podjęła się Anna Gryszkówna tworząc słodko-gorzki spektakl muzyczny o miłości i relacjach. Co więcej, zdecydowała się również wnikliwie pokazać w nim perspektywę męską. Dzisiejszego mężczyznę, próbującego tworzyć związki i pogubionego w próbie sprostania oczekiwaniom kobiet.

„O!żenek” pokazuje jak ogromną potrzebę miłości, przytulenia, czułości, bycia z drugim człowiekiem nosi w sobie każdy z nas, a jednocześnie jak duża jest niemożność stworzenia udanej relacji i kalectwo emocjonalne młodych ludzi. Mierzy się ze sprawami patriarchatu i prorodzinną perspektywą naszego kraju, w której kobiety „zachęcane” są do rodzenia dzieci i wychodzenia za mąż.

Spektakl dedykowany jest osobom będącym obecnie w temacie tworzenia związków, ale również tym, którzy za moment w nim będą, lub przeciwlegle – byli, oraz wszystkim chcącym pokusić się o chwilę refleksji nad kondycją współczesnych relacji, również z sobą samym.

„O!żenkowi” towarzyszy niezwykła forma wyrazu jaką jest wodewil. Lekki, muzyczny utwór sceniczny o cechach farsy, ze śpiewami i tańcami. Pozwala intensywniej, dogłębniej i dowcipniej wyrazić emocje. Jak twierdzi reżyserka spektaklu – ta forma teatralnej estetyki daje prawdziwą petardę. Tam, gdzie braknie emocji w monologu lub dialogu – zaczyna się śpiewanie, a uczucia, kiedy braknie już słów, można już tylko pięknie wyśpiewać.

W spektaklu występują między innymi Dorota Rubin jako Arina Pantalejmonowna, matka, Michał Hytroś jako Agaf Tichonow, jej syn, Magdalena Walkiewicz jako Fiekła, Angelika Kurowska jako Podkolesina, Elżbieta Nagel jako Koczkariewa, Paulina Krupa jako Jajecznica.

Obsada

Dorota Rubin - zdjęcie

Dorota Rubin
Arina Pantalejmonowna, matka

Michał Hytroś - zdjęcie

Michał Hytroś
Agaf Tichonow, jej syn

Angelika Kurowska
Podkolesina

Elżbieta Nagel - zdjęcie

Elżbieta Nagel
Koczkariewa

Paulina Krupa
Jajecznica

Realizacja

REŻYSERIA: Anna Gryszkówna

PROWADZENIE MUZYCZNE: Aneta Todorczuk

ARANŻACJE: Tomasz Krezymon

ASYSTENTKA REŻYSERKI: Katarzyna Faszczewska

KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA POSTACI I RELACJI: Anna Szulc-Rudzińska

Teatr WARSawy - Adres i dojazd

ul. Rynek Nowego Miasta 5/7
00-229 Warszawa

http://www.teatrwarsawy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.