Ceremonie zimowe - zdjęcie Ceremonie zimowe - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów
11 zainteresowanych osób

8,0 / 10

Ceremonie zimowe

”Ceremonie zimowe” to tragikomiczna opowieść o współczesnej rodzinie, klasy średniej, której codzienną monotonią wstrząsa wiadomość o śmierci blisko spokrewnionej ciotki Alte Bobiczkowej. Na domiar złego informacja ta ”przychodzi” pod drzwi ich domu (w osobie syna zmarłej, Laczka Bobiczka) w przeddzień ślubu i wesela ich jedynej córki Welwecji. Członkowie rodziny chcąc ratować ceremonię zaślubin i kosztowne wesele, postanawiają udawać, że nie ma ich w domu i tym samym nie przyjmować do wiadomości tragicznej nowiny o śmierci krewnej...

Jej syn Laczek nie poddaje się jednak i rozpoczyna istną okupację pod wejściowymi drzwiami ich domu. Ta swoista wojna postu z karnawałem osiągając szczyty absurdu doprowadza bohaterów nad skraj przepaści ich mentalnych Himalajów. Hanoch Levin w swoim niepowtarzalnym stylu „punktuje” bohaterów wydobywając na światło dzienne szereg ich kompleksów uprzedzeń i lęków. Bezlitośnie obnaża ich drobnomieszczańską naturę, małostkowość, skrajną nietolerancję oraz pełną egoizmu i nacechowaną całkowitym brakiem empatii egzystencję.

„Ceremonie zimowe” to opowieść o wiecznym konflikcie między postem i karnawałem, śmiercią i życiem. Co jest ważniejsze: wesele, czy pogrzeb; eros, czy tanatos? Hanoch Levin zjadliwym, prześmiewczym, a monetami wręcz brutalnym językiem opisuje świat małomiasteczkowych rytuałów, kompleksów i ambicji. Zarówno reżyser, jak i Teatr Montownia doskonale odnajdują się w tego typu stylistyce.

Na scenie występują między innymi Izabela Dąbrowska, Adam Krawczuk, Justyna Kowalska, Anna Moskal, Rafał Rutkowski, Henryk Simon.

Realizacja

Autor: Hanoch Levin

Przekład: Agnieszka Olek

Reżyseria: Adam Sajnuk

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Muzyka: Michał Lamża

Opinie naszych widzów (4)

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobry słodko-gorzki spektakl często wystawianego w Warszawie dramaturga. Każdy aktor stworzył ciekawą i oryginalną postać. Duża rola naszej ulubionej Izy Dąbrowskiej :-)

  ma.....@....pl / 22 marca 2017

 • 9,0/ 10

  Humor i liryzm, świetne aktorstwo.

  to.....@po...ta.onet.pl / 06 września 2016

 • 8,0/ 10

  Kondycja człowieka, temat wieczny. Czeskie spojrzenie ni to żartobliwe, ni to poważne pokazane przez groteskową formę. Świetna rola matki panny młodej.

  ag.....@gm...il.com / 13 marca 2017

 • 8,0/ 10

  Fantastycznie zagrana rola matki! Nie do końca zrozumiałe łażenie po ścianie, ale generalnie polecam (świetna przerwa w codzienności)

  ma.....@gm...il.com / 15 listopada 2016

Teatr WARSawy - Adres i dojazd

ul. Rynek Nowego Miasta 5/7
00-229 Warszawa

http://www.teatrwarsawy.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.