Taneczne Niedziele Centrum Teatru i Tańca w Warszawie: Miejsca niemożliwe - zdjęcie

Taneczne Niedziele Centrum Teatru i Tańca w Warszawie: Miejsca niemożliwe

W ramach cotygodniowych niedzielnych prezentacji Centrum Teatru i Tańca zaprasza na:

TEATR LIMEN BUTOH

„Miejsca niemożliwe”

Koncepcja i wykonanie: Sylwia Hanff i Marzena Brzezińska

Muzyka: Pierre Boeswillwald

Reżyseria świateł: Roman Woźniak

Performans jest częścią projektu Beksiński_Butoh inspirowanego malarstwem Z. Beksińskiego.

„Od obrazu wymagam tego samego, czego od muzyki: by wprawiał mnie w stan ekstazy, ale nie przy pomocy tego, co zostało namalowane, ani jak zostało namalowane, lecz za pośrednictwem czegoś nieuchwytnego, co staram się odnaleźć w sercu i pod powiekami, ale czego nie umiem nazwać.” Z. Beksiński

Projekt Beksiński_Butoh powstał w 2016 wg koncepcji Sylwii Hanff jako otwarty projekt poddawania kolejnym interpretacjom malarstwa Z. Beksińskiego przez kolejnych artystów z Polski i ze świata. Był wielokrotnie prezentowany w Polsce i za granicą (USA, Japonia, Włochy, Francja) w różnych składach we współpracy z performerami (Joan Laage, Magdalena Jakubów) i muzykami (Robert Jędrzejewski, Lori Goldston, Michel Titin-Schaider). Kompozytor Pierre Boeswillwald - zainspirowany performansem Beksiński_Butoh w solowym wykonaniu Sylwii Hanff w Paryżu w 2018 – stworzył nowy utwór zatytułowany „W niemożliwym miejscu”.

Najnowszy performans Teatru Limen Butoh jest inspirowany właśnie tym utworem i stanowi swobodne odniesienie do niektórych aspektów malarstwa Beksińskiego. Niezwykle interesujące z perspektywy butoh są obecne w twórczości Beksińskiego transgresje i transformacje cielesności oraz szczególna relacja ciała z przestrzenią. Artystki podążają jednak głownie za własną wyobraźnią i odczuwaniem świata.

Miejsca niemożliwe – podobnie jak figury niemożliwe, nie istnieją/nie są możliwe w trójwymiarowej rzeczywistości. Nie są jednak tylko złudzeniem czy wytworem wyobraźni. Czy są to inne wymiary opisywane przez teorie fizyki teoretycznej jak hiperprzestrzeń w teorii superstrun? Czy więc żyjemy w realnej przestrzeni wielowymiarowej? Intelekt poszukuje wytłumaczenia tego, co znane z doświadczenia ludzkiego.

„Interpretację tego, czym są ‘miejsca niemożliwe’ chcemy jednak pozostawić widzom. Nas interesuje przede wszystkim to, czym jest spotkanie ze sobą i z drugą osobą w miejscu niemożliwym. Poszukujemy Nieba w miejscach niemożliwych. Nawet jeśli są mroczne jak surrealistyczne przestrzenie obrazów Beksińskiego” [S.H. & M.B.]

Performans przeznaczony dla widzów dorosłych.

Cza trwania: 35 min.

Zapraszamy także na spotkanie z Sylwią Hanff. Rozmowa będzie dotyczyła również twórczości Z. Beksińskiego, a poprowadzi ją Włodzimierz Kaczkowski.

Czas trwania: 35 minut

Obsada

Koncepcja i wykonanie: Sylwia Hanff i Marzena Brzezińska

Muzyka: Pierre Boeswillwald

Reżyseria świateł: Roman Woźniak

Realizacja

Teatr Limen Butoh

Teatr Tańca Zawirowania/ Centrum Teatru i Tańca w Warszawie - Adres i dojazd

Ul. Bruna 9, Warszawa

https://www.facebook.com/zawirowania

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.