FLOATING + TO BE HEARD / Vittoria Franchina & Giovanni Leone, B’cause Dance Company & Bartek Woszczyński - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

FLOATING + TO BE HEARD / Vittoria Franchina & Giovanni Leone, B’cause Dance Company & Bartek Woszczyński

Zapraszamy do siedziby CENTRUM TEATRU i TAŃCA w Warszawie gdzie artyści z Włoch i z Polski, Vittoria Franchina, Giovanni Leone i Bartek Woszczyński, pokażą swoje prace. Double bill, dwa spektakle, jeden taneczny wieczór, FLOATING i TO BE HEARD.

Vittoria Franchina & Giovanni Leone "FLOATING"

Jedną z głównych cech charakterystycznych dla epoki cyfrowej, w której żyjemy, jest nieustanna stymulacja zmysłów. Internet daje nam łatwy, wolny i nieograniczony dostęp do wszelkich informacji, a przez to ciągle chcemy więcej. Spędzamy mnóstwo czasu na poszukiwaniu i gromadzeniu danych, których w końcu i tak nie będziemy w stanie udźwignąć. Problem ten znany jest jako „przeciążenie informacyjne”. Dochodzi do niego, kiedy nasza uwaga jest zakłócana przez nadmierną liczbę faktów. Doprowadzić to może do tego, że nie będziemy w stanie rozróżnić, co jest wartościowe, a co nie. Nasz umysł ogarnia pustka, odłączamy się od rzeczywistości, myśli płyną swobodnie jak woda w nieokreślonym miejscu i czasie. Myśli gubią się w strumieniu słów i obrazów, który manipuluje naszą uwagą, nie pozwala nam myśleć i czuć. Czy możliwe jest odzyskanie kontroli nad mózgiem i życiem? Czy może skazani jesteśmy na wieczne przytłoczenie tą sytuacją?

Pomysłodawcami projektu są Vittoria Franchina i Giovanni Leone, tancerze i performerzy, którzy szkolili się w Accademia Susanna Beltrami / Dancehaus w Mediolanie. Od początku kariery mieli okazję współpracować ze sobą w Compagnia Susanna Beltrami. Brali także udział w spektaklach różnych choreografów i zespołów, takich jak Matteo Bittante, Diego Tortelli, grupa MK, Ariella Vidach czy kompania Dèjà Donné. Podobne spojrzenie na ruch i kompozycję choreograficzną sprawiło, że stworzyli swój pierwszy wspólny projekt, „Floating”, w którym skupiają się na badaniu konkretnego języka ciała. Vittoria Franchina urodziła się w Mediolanie w 1994 roku. Zaczęła studia w Accademia Susanna Beltrami / Dancehaus, które ukończyła w 2016 roku. Występowała w spektaklach takich choreografów, jak Susanna Beltrami, Diego Tortelli, Matteo Bittante czy Virginia Spallarossa (kompania Déjà Donné). Należy również do grupy artystycznej I FIGLI DI MARLA w Mediolanie, a także jest współzałożycielką kolektywu tańca współczesnego dueditre, którego producentem jest DANCEHAUSpiù. Giovanni Leone urodził się w Borgosesii (prowincja Vercelli) w 1995 roku. W latach 2015-2018 studiował w Accademia Susanna Beltrami / Dancehaus. Obecnie jako tancerz współpracuje z Compagnia Susanna Beltrami, MK (Michele di Stefano) i Esklan Art’s Factory (Erika Silgoner). Występował w spektaklach takich choreografów, jak Matteo Bittante, Diego Tortelli, Stefano Fardelli, Lara Guidetti (kompania Sanpapiè), Virginia Spallarossa (kompania Déjà Donné) i Ariella Vidach.

Reżyseria i choreografia: Vittoria Franchina, Giovanni Leone

Muzyka: Aurora – Alva Noto, Ryuichi Sakamoto,

Mars – Alex Mein Smith

Produkcja: Associazione ContART, DANCEHAUSpiù

B’cause Dance Company & Bartek Woszczyński "TO BE HEARD"

Inspiracją do spektaklu były historie ludzi, którzy opuścili dom i zaczęli podążać za swoimi marzeniami. Część z tych marzeń spełniła się, a część została porzucona. Niektóre marzenia się zmieniły, a niektóre nadal są tylko marzeniami. Performerzy są zawieszeni w hipotetycznej, surrealistycznej przestrzeni, w której personifikują się różne historie. Relacje między nimi zmieniają się, podobnie jak historie, które przedstawiają. To opowieści o poszukiwaniu i odpuszczaniu. O wyjazdach i powrotach. O strachu i przezwyciężeniu go. O zależności i niezależności. To opowieści o samotności i tęsknocie. Każda podróż ma jednak swój własny cel, swoją własną drogę, swój początek i swój własny koniec i podobnie jak te historie - każda podróż jest indywidualna i ambiwalentna. Ale czym jest właściwie podróż? Czy to tylko fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy może jest to stan naszej duszy? Czy performerzy tylko personifikują cudze historie, czy może jednocześnie przeżywają własne, indywidualne podróże? Czy wyruszycie z nami w tę podróż? A może jesteście już w jakiejś podróży?

Spektakl został stworzony w ramach projektu „Dream Traces. Travelling Container” w ramach programu Kreatywna Europa współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt realizowany był we współpracy z Odin Teatret (Dania), Teatro Valmisa (Włochy), Atalaya TNT (Hiszpania) i Omma Studio Theater (Grecja).

B’cause Dance Company to teatra tańca z siedzibą w Warszawie, który działa pod artystycznym kierownictwem Bartka Woszczyńskiego. Celem Teatru jest tworzenie spektakli na najwyższym poziomie tanecznym i artystycznym, poruszających jednocześnie tematy aktualne, ważne i warte komentowania. Teatr tworzy międzynarodowy zespół artystów tworzących niepowtarzalną estetykę każdego swojego spektaklu. B’cause Dance Company wierzy, że taniec jako język międzynarodowy jest najbardziej szczerym środkiem wyrazu, który w prosty sposób może przedstawić nawet najbardziej złożone emocje i relacje. Dlatego misją B’cause Dance Company jest artystyczne angażowanie się w najważniejsze sprawy współczesnego społeczeństwa i nieustanne inspirowanie ludzi do czynienia świata lepszym. Premiera B’cause Dance Company ze spektaklem „Homesick | Sick Home” odbyła się w 2018 roku. Od tego czasu spektakl pokazano ponad 17 razy w 15 różnych miejscach. Oprócz wcześniej wspomnianego spektaklu oraz spektaklu „To be heard”, Teatr ma w swoim repertuarze jeszcze 4 produkcje - „Faceless | Less Face” (premiera 2019), „Kepler 22b” (premiera 2020), „Do łez” (premiera 2021) oraz produkcja internetowa „Podróż | Journey”, który jest dostępny na kanale Youtube B’cause Dance Company. B’cause Dance Company entuzjastycznie współpracuje z różnymi formami sztuki i angażuje się w wiele działań edukacyjnych mających na celu rozwój i popularyzację tańca współczesnego. Spektakle B’cause Dance Company były pokazywane w kilkudziesięciu miastach i 6 państwach w Europie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.bcausedancecompany.com

Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

Teatr Tańca Zawirowania - Adres i dojazd

Bruna 9

http://zawirowania.com

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.