Clairobscur Dance -

Clairobscur Dance - " Supremacy Ride" | XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania

Inspiracją dla “Supremacy Ride” były wybory Prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2016 roku. Artystka skupiła się na sztuce mowy ciała 45. Prezydenta USA oraz przywódców innych krajów. Praca została stworzona, by nakłaniać nie tylko do refleksji dotyczącej gestów Prezydenta, ale także do zastanowienia się nad tym jak miażdżące wtargnięcie polityków w przestrzeń mediów doprowadziło mieszkańców do niespodziewanej wędrówki pełnej codziennej frustracji, strachu, złości i nadziei. Laurie Sefton brała pod uwagę gesty światowych przywódców (zarówno przeszłych jak i obecnych) oraz 45. Prezydenta USA w celu stworzenia instynktownej tyrady pełnej znaczeń i insynuacji. Praca zgłębia problematykę właściwości i przypuszczalnego znaczenia tych gestów - ich dynamikę oraz fakt jak czuje się odbiorca ruchów i jak na nie odpowiada. Co więcej, praca bada akt zmagania się z próbę uporania się z nowa normalnością oraz towarzyszącym nam codziennie zamieszaniem i strachem.

Clairobscur Dance powstało w 1987 roku z inicjatywy choreografki - Laurie Seftona. Nazwa grupy jest francuskim tłumaczeniem słowa „Chiaroscuro” (tłum. Światłocień), siedemnastowiecznego terminu malarskiego, oznaczającego podkreślanie kontrastu pomiędzy światłem i cieniem, osiągane za pomocą różnicowania natężenia światła. O ile światło (ruch) jest aspektem oczywistym i łatwo dostrzegalnym, o tyle cień padający na przedmiot musi być odszukany i dostrzeżony zarówno przez wykonawcę ruchu jak i widza. Clairobscur Dance tworzy i prezentuje bardzo emocjonalne spektakle, dostępne dla ogólnoświatowej publiczności. Przez współpracę z przykuwającymi uwagę artystami; grupa dąży do innowacji, produkuje doskonały artystycznie i znaczący repertuar. Tworzą kreatywne prace dla teatrów, filmów, video VR360, sztuki site-specific, w których taniec wykorzystywany jest jako główne medium do dyskusji na temat uniwersalnych pytań dotyczących emocji, człowieczeństwa i kondycji psychicznej człowieka.

Projekt współfinansuje:

Miasto Stołeczne Warszawa

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy: Ambasada Izraela w Polsce, taniecPOLSKA.pl, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Patronat: TVP kultura, e-teatr.pl, Radio Kampus, kwartalnik Taniec, Presto, dlastudenta.pl

Dokładny program i szczegółowe informacje: ttzawirowania@gmail.com

Strona internetowa: www.zawirowania.pl

Facebook: www.facebook.com/zawirowania/

Instagram: www.instagram.com/ttzawirowania/

Obsada

Choreografia: Laurie Sefton

Muzyka: Górecki QUASI UNA FANTASIA, Movements I, II & III (aranżacja Boosey & Hawkes, Inc., wydawca i właściciel praw autorskich)

Kostiumy: Stephanie Luckey

Teatr Tańca Zawirowania

Teatr Tańca Zawirowania powstał w 2004 roku pod auspicjami Fundacji Scena Współczesna. Założycielem oraz dyrektorem Teatru Tańca Zawirowania jest Włodzimierz Kaczkowski. Kierownikiem artystycznym zespołu jest od początku Elwira Piorun, była solistka Teatru Wielkiego. Obecnie trzon Teatru Tańca tworzą: Elwira Piorun, Karolina Kroczak, Bartosz Figurski oraz Szymon Osiński. Niemalże od początku swojego istnienia Teatr Tańca Zawirowania nie tylko czynnie uczestniczy w procesach kulturotwórczych kraju, ale występuje ze swoimi spektaklami na festiwalach całego świata, począwszy od naszych europejskich sąsiadów, poprzez Azję, Afrykę skończywszy na Ameryce Północnej i Południowej.

Teatr wraz z Fundacją Scena Współczesna jest organizatorem MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW TAŃCA ZAWIROWANIA, odbywającego się w Warszawie corocznie od 2005 roku. Wydarzenie to gromadzi w czasie tygodniowego przeglądu teatry tańca z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Izraela, Rosji i innych krajów, dając twórcom możliwość spotkania i konfrontacji dokonań artystycznych. Teatry porównują swoje doświadczenia, wzajemnie się inspirują i nawiązują znajomości, które często owocują powstawaniem wspólnych projektów artystycznych. Festiwal ma także na celu popularyzację współczesnego teatru tańca i prezentację w Polsce najnowszych światowych tendencji. Kilkudniowe warsztaty prowadzone przez instruktorów wielu rodzajów tańca współczesnego, wieczory pełne niezapomnianych wrażeń teatralnych, zażarte dyskusje, całodniowe próby. Świat wirujący od tańca.

Teatr prowadzi także działalność edukacyjną – w AKADEMII TAŃCA ZAWIROWANIA odbywają się stałe zajęcia i warsztaty, których częstym efektem są spektakle wieńczące pracę młodych tancerzy.

Zespół Teatru Tańca Zawirowania składa się z tancerzy o wykształceniu baletowym i takich, którzy zdobywali szlify na warsztatach tańca współczesnego. Połączenie różnych doświadczeń tancerzy daje ciekawy efekt sceniczny i rozszerza możliwości kreacyjne uprawianego przez nich teatru. Teatr tworzy autorskie spektakle, których zadaniem jest opowiadanie o emocjach przy pomocy ruchu. Ambicją twórców jest, aby przy zastosowaniu współczesnych technik tańca powstawały spektakle narracyjne, fabuły opowiadane poprzez taniec.

Adres i dojazd

http://zawirowania.com

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.