Tropicalismo - Marita Albán Juárez - zdjęcie Tropicalismo - Marita Albán Juárez - zdjęcie

Tropicalismo - Marita Albán Juárez

Tropicalismo to program inspirowany latynoskimi klasycznymi piosenkami/melodiami z lat 70 i wcześniejszych, które stały się tematami improwizacji i wypełniają w części pierwszą płytę artystów: Aguas Calientes wydaną w kwartecie przez hiszpańskie wydawnictwo Youkali Music, 2015. Z ideą tropicalismo, jako ważnego nurtu sztuki, zapoznał Maritę jej wujek, Milton Alban-Zapata, pierwszy Peruwiańczyk z rodziny, muzyk i budowniczy instrumentów, który w latach 50-tych osiadł w Europie i zamieszkał w Paryżu.

Fascynacja Marity Elis Reginą, Caetano Veloso czy Miltonem Nascimento, a także Mercedes Sosą rosła z każdą chwilą. W bardzo skontrastowanym programie, do którego zaledwie pretekstem jest tropicalismo artyści pokazują subiektywny wybór tego, co najbardziej wyraziste emocjonalnie od ballad, przez protesty, aż po utwory pełne humoru. O ile w kwartecie artystka skupia się bardziej na inspiracjach Afro-peru, to w duecie tropicalismo oddaje głos twórczości kobiet z Brazylii i Argentyny.

Marita Albán Juárez - pół Polka, pół Peruwianka, jest absolwentką muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Jazzu w Warszawie, gdzie kształciła się m.in pod okiem Ewy Bem. Debiutowała ze swoim pierwszym zespołem na Warsaw Summer Jazz Days i od kilku lat koncertuje w Polsce i zagranicą z repertuarem latin-jazzowym w klubach, teatrach i na festiwalach jazzowych.

Dominik Wania - ukończył z wyróżnieniem Akademie Muzyczną w Krakowie i kształcił się u Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA). Obsypany w ostatnich latach licznymi nagrodami za debiut i dla najlepszego pianisty jazzowego.

W spektaklu występuje Marita Albán Juárez, Dominik Wania.

Realizacja

Autor: Marita Albán Juárez

Teatr Syrena - Adres i dojazd

http://teatrsyrena.pl/

Kup bilet