Czarodziejska Góra - zdjęcie Czarodziejska Góra - zdjęcie Czarodziejska Góra - zdjęcie Czarodziejska Góra - zdjęcie Czarodziejska Góra - zdjęcie

Średnia ocena

42 oddanych głosów
398 zainteresowanych osób

6.4 / 10

Czarodziejska Góra

„Czarodziejska Góra” to jedno z najważniejszych wydarzeń jubileuszu Teatru Syrena, który obchodzi w tym roku 70-lecie działalności.

„Czarodziejska góra” to najsłynniejsza powieść Tomasza Manna, arcydzieło o ogromnym wpływie na światową literaturę i kolejne pokolenia czytelników. Powieść o czasie, dojrzewaniu, chorobie, przemijaniu. Dzieło wieńczące belle époque, wieszczące kataklizmy, które spadły na Europę w XX w.

Wojciech Malajkat, reżyser przedstawienia: „Mówią, że Wielka Wojna stanowiła koniec czasu Czarodziejskiej góry i początek rzeczywistości, w której jednostka stawała się mało znaczącym trybem w ogromnej maszynie - postępu, rozwoju gospodarczego, konsumpcji. Ale także w maszynie wojennej.

Nie zgadzam się z tym, że czas Czarodziejskiej góry przeminął; że współczesność to nie miejsce na rozważania o przemijaniu, moralności i czasie (który kiedyś płynął, a teraz pędzi). Również z tego powodu chciałbym po wielu latach przemyśleń i przygotowań zrealizować na deskach teatru mój wymarzony projekt—inscenizację powieści Tomasza Manna. Dlaczego to robię? Odpowiadając słowami Manna: Najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się.”

Czas trwania: 180 minut

Obsada

Daniel Olbrychski - zdjęcie

Daniel Olbrychski
Mynheer Peeperkorn

Przemysław Bluszcz - zdjęcie

Przemysław Bluszcz
Doktor Behrens

Wojciech Malajkat - zdjęcie

Wojciech Malajkat
Lodovico Settembrini

Antoni Pawlicki - zdjęcie

Antoni Pawlicki
Joachim Ziemssen

Maria Seweryn - zdjęcie

Maria Seweryn
Kławdia Chauchat

Aleksandra Justa - zdjęcie

Aleksandra Justa
Karolina Stöhr

Mariusz Drężek - zdjęcie

Mariusz Drężek
Lodovico Settembrini

Iwo Pawłowski - zdjęcie

Iwo Pawłowski
Siostra Przełożona Von Mylendonk

Przemysław Glapiński - zdjęcie

Przemysław Glapiński
Doktor Krokowski

Patryk Pietrzak - zdjęcie

Patryk Pietrzak
Hans Castorp

Realizacja

Tytuł oryginalny: Der Zauberberg

Reżyseria: Wojciech Malajkat

Autor: Thomas Mann

Przekład: Józef Kramsztyk, Władysław Tatarkiewicz

Adaptacja: Tomasz Chyła, Wojciech Malajkat, Marcin Brzozowski

Opinie naszych widzów (9)

 • 10.0/ 10

  Spektakl oddaje atmosferę powieści

  pi.....@gm...il.com / 07 March 2015

 • 9.0/ 10

  Kreacja Olbrychskiego genialna - brawurowa i żywiołowa, co idealnie komponowało się z nęcącą postacią graną przez Marię Seweryn. Cały zespół generalnie wciągał w świat Manna dynamizmem i różnorodnością charakterów.

  p......@gm...il.com / 29 April 2015

 • 8.0/ 10

  Stanowczo nie jest łatwo przenieść na scenę dzieło tak wielkie jak "Czarodziejska Góra". Dlatego bardzo doceniam wysiłek podjęty przez Pana Wojciecha Malajkata i cały zespół. Mimo drobnych niedostatków jest to przedstawienie zdecydowanie warte zobaczenia.

  ma.....@ku...rt.com.pl / 11 May 2015

 • 7.0/ 10

  Dużo dobrego aktorstwa. Sztuka powoli wciąga w atmosferę sanatoryjną i snuje się powoli, co pomaga przemyśleniach. Drugi akt nieco za krótki - można go było polączyć z trzecim. Niektóre wątki znów bardzo aktualne.

  ma.....@....pl / 13 May 2015

 • 6.0/ 10

  Rewelacyjny Olbrychski, świetna Seweryn, świetny Mariusz Drężek i Mariusz Bluszcz, ciekawy Iwo Pawłowski. Gra innych aktorów mniej przekonująca, ale mogę się nie znać. Trochę dłużyzny i mało polotu. Wejście Olbrychskiego w 3 akcie diametralnie odmienilo przyciężkie wrażenie. Spektakl ogólnie dobry. Nie bardzo rozumiem, dlaczego tak uboga, ascetyczna scenografia. Ale największy walor przedstawienia jest taki, że zachęcil mnie do przeczytania literackiego pierwowzoru.

  ba.....@....pl / 16 February 2015

Recenzje krytyków (1)

 • Sceniczna wyprawa do Berghofu to przedsięwzięcie heroiczne. Treść powieści wydawała się być materią niemożliwą do przeniesienia na teatralne deski. Jej wielowymiarowość i uniwersalność, bez wątpienia wymagały od twórców adaptacji wielu kompromisów.

  Aleksandra Szymankiewicz - www.e-kulturka.pl Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Syrena

Teatr Syrena założony został w 1945 roku przez znanego poetę i satyryka - Jerzego Jurandota, zaś w 1948 roku przeniesiony został do Warszawy. Siedziba teatru znajduje się w miejscu wyjątkowym – jest to lokal znajdujący się przy ulicy Litewskiej 3, w którym mieściła się niegdyś przedwojenna ujeżdżalnia.

Do pierwszego zespołu artystycznego, który zagościł na deskach Teatru Syrena, należeli: Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Jadwiga Andrzejewska, Mira Zimińska. Z Teatrem Syrena związanych było również wielu wybitnych polskich pisarzy m. in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Sławomir Mrożek, Antoni Słonimski, Julian Tuwim.

Teatr Syrena ma niezwykle bogaty repertuar, o wyjątkowość którego dba dyrektor artystyczny teatru – Wojciech Malajkat. Spektakle znajdujące się w repertuarze wyróżniają się przede wszystkim najwyższej jakości aktorstwem. Na scenie Teatru Syrena obejrzeć możemy wiele koncertów recitalowych, spektakli muzycznych i musicali, ale także wiele klasycznych sztuk opartych na znanych dziełach. Teatr Syrena ma także bogatą ofertę skierowaną do najmłodszych – znaleźć możemy w repertuarze wiele spektakli tworzonych z myślą o dzieciach. Teatr Syrena organizuje również warsztaty oraz lekcje teatralne dla dzieci.

Spektakle Teatru Syrena są wyjątkowe, dzięki ich doskonałej obsadzie. Z miejscem tym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Hanka Bielicka, Irena Kwiatkowska, Kazimierz Brusikiewicz, Zofia Czerwińska. Do dziś w Teatrze Syrena gra wielu wybitnych aktorów m. in. Wojciech Malajkat, Piotr Siejka, Albert Osik, Zbigniew Zamachowski, Jolanta Fraszyńska, Emilia Komarnicka, Kinga Preis, Anna Dereszowska, Hanna Śleszyńska i wielu innych.

Bilety do Teatru Syrena kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl oraz strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.

Wystrój Teatru Syrena jest unikalny – wnętrze teatru wykonane zostało w inspirującym widzów stylu art déco. Teatr Syrena oprócz sceny i widowni udostępnia również swoim widzom miejsce jedyne w swoim rodzaju – Bistro Goodie Foodie, w którym miło i smacznie można spędzić przerwę w spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Litewska 3
00-589 Warszawa

http://teatrsyrena.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8.9
Średnia ocena
Bardzo polecam! Zabawnie, przerażająco, refleksyjnie...
- Justyna

23.03 / 20:00

24.03 / 20:00

Gatunek: Dramat
8.8
Średnia ocena

13.02 / 19:00

14.02 / 19:00

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9.3
Średnia ocena
Bardzo udany koncert pod każdym względem - wokalnym, muzycznym i scenograficznym.
- Jan

25.01 / 19:00

09.02 / 19:00

Gatunek: Muzyczny
7.8
Średnia ocena
Spektakl świetny, rozrywka w dobrym guście. Rozważam obejrzenie go ponownie.
- Julita

Dziś / 19:00

Jutro / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Komedia
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.