Żyjemy w najlepszym z możliwych światów - zdjęcie Żyjemy w najlepszym z możliwych światów - zdjęcie Żyjemy w najlepszym z możliwych światów - zdjęcie Żyjemy w najlepszym z możliwych światów - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów

8,8 / 10

Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

8,8/ 10

Przedstawienie powstało w ramach trzeciej edycji projektu "Muzeum Społeczne".

Fotoreporter “Ilustrowanego Kuriera Codziennego” uwiecznia cztery dziewczyny biegnące po plaży nieopodal Mostu Poniatowskiego. Zdjęcie powstało w 1927 roku i dzięki przedrukowi w przedwojennej gazecie przetrwało do dzisiejszych czasów.

Spektakl “Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” to artystyczna interpretacja losów bohaterek przedstawionych na fotografii oraz opowieść o światach, które mogą się kryć za chwilą uchwyconą przez aparat. Wariacja na temat życia dziewczyn dwudziestolecia międzywojennego niepostrzeżenie zamienia się w opowieść o kobiecości, młodości i kryjącej się za nią wolności. A jaką historię kryją Wasze fotografie z nadwiślańskich bulwarów i klubokawiarni? Przedstawienie powstało w ramach trzeciej edycji projektu “Muzeum Społeczne”. W spektaklu wykorzystano wiersz “Autoportret” Kadii Mołodowskiej w tłumaczeniu Joanny Lisek oraz wiersz “Fotografia” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Projekt „Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” to trzecia odsłona cyklu „MUZEUM SPOŁECZNE”. Muzeum jest próbą artystycznej i społecznej redefinicji warszawskiej Pragi z perspektywy działań i wspomnień jej mieszkańców. Pierwszą edycje poświęciliśmy opowieściom i wspomnieniom pracowników Polskich Zakładów Optycznych, mieszczących się od początku lat 20. w budynku przy ul. Grochowskiej. W drugiej zajęliśmy się historią toru kolarskiego Orzeł. W ramach projektu powstał wówczas film dokumentalny oparty na archiwalnych materiałach i spotkaniach z ludźmi związanymi z Orłem. Dzięki zbiórce społecznej na portalu PolakPotrafi odbył się finał projektu „Nowe Dynasy”, będący imprezą rowerową z kolarskimi konkurencjami, warsztatami, koncertem, premierą filmu, wystawą zdjęć, rowerowym przejazdem przez opuszczone obiekty sportowe i otwarciem mini welodromu. W ramach trzeciej edycji MS Studio Teatralne Koło uruchomiło poszukiwania bohaterek z przedwojennego zdjęcia zrobionego nad Wisłą.

Rozmawiamy z seniorami, prowadzimy badania we współpracy z Muzeum Warszawy. Równolegle artystyczną interpretacją zdjęcia czyli ze spektaklem “Żyjemy gdzie indziej”, powstał scenariusz do filmu dokumentalnego o naszych poszukiwaniach pt. „Jedyna możliwość” w reżyserii Joanny Kuźmienko (premiera 16 stycznia 2017). Wciąż poszukujemy wszelkich informacji o fotografii i miejscu, w którym została wykonana. Jeśli wiesz cokolwiek na temat historii dziewczyn lub autora/autorki fotografii – prosimy o kontakt. Może to czyjaś babcia, może jakaś postać pojawia się też na Waszych starych fotografiach? A może potrafisz pomóc nam w ustaleniach, kto niemal 90 lat temu stanął za obiektywem aparatu? Ważne są dla nas również przedwojenne i powojenne wspomnienia warszawiaków z nadwiślańskich plaż.

Na scenie występuje Magdalena Hertrich-Woleńska jako Zofia Krzeszowiak, Anna Lemieszek jako Rebeka Elzenberg, Joanna Osyda jako Wanda Rudzińska, Joanna Rozkosz jako Hanna Zakrzewska, Mateusz Korsak jako Stanisław Skwierczyński.

Źródło zdjęcia: http://studiokolo.com/

Obsada

Anna Lemieszek - zdjęcie

Anna Lemieszek
Rebeka Elzenberg

Joanna Osyda - zdjęcie

Joanna Osyda
Wanda Rudzińska

Joanna Rozkosz - zdjęcie

Joanna Rozkosz
Hanna Zakrzewska

Mateusz Korsak - zdjęcie

Mateusz Korsak
Stanisław Skwierczyński

Realizacja

Reżyseria: Karolina Kowalczyk

Dramaturgia: Alicja Kobielarz

Muzyka na żywo: Kazimierz Nitkiewicz, Mateusz Kowalski

Scenografia i kostiumy: Joanna Walisiak-Jankowska

Dramaturgia ruchu: Magdalena Ptasznik

Kwerenda: Justyna Martynek, Alicja Brudło

Koordynacja produkcji: Alicja Brudło

Asystentka produkcji: Paulina Majewska

Make up: Ali Kosoian-Koźbielska, Katarzyna Bielińska, Agata Król, Olga Dackiewicz

Producent: Studio Teatralne Koło

Koproducent: Narodowy Instytut Audiowizualny

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Sponsor: Gaz System

Partnerzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe Muzeum Warszawy – Muzeum Warszawskiej Pragi Soho Factory Retromania.pl

Partner medialny: AMS

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Jak na razie to najlepszy spektakl jaki widziałem w soho factory (Po ościach i Kysiu) obrazki z przedwojennego życia kobiet świetnie zagrane i aż za krótkie człowiek by chętnie zobaczył co było dalej z bohaterkami choćby w formie jakiegoś czytanego postscriptum.

  da.....@....pl / 23 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Dobra gra aktorów. Panie doskonale wchodziły w role. Fajna "orkiestra", ugrana w klimat międzywojenny i używająca oryginalnych instrumentów. Kameralne miejsce Teatru Soho sprawia że czujemy się bliżej aktorów (nie tylko dosłownie). Inne odczucia niż w wielkich salach.

  ja.....@gm...il.com / 11 grudnia 2017

 • 10,0/ 10

  niezwykła gra aktorska, dykcja i ruch sceniczny!

  ma.....@gm...il.com / 04 października 2017

 • 8,0/ 10

  Jedno jest pewne - potrzeba szczególnej wrażliwości, aby wpaść na pomysł "dopisania" do fotografii całej historii, z której udało się następnie stworzyć spektakl. Pomysł ciekawy! Szkoda, że sama akcja przedstawienia została oparta na fragmentarycznym, niedopowiedzianym ukazaniu światów poszczególnych bohaterek. Miałam nadzieję, że w którymś momencie nastąpi swego rodzaju rozwiązanie akcji w postaci rozwiązania problemów bohaterek, jakiekolwiek miałoby ono być. Ale chyba w tym miała tkwić magia - w niedopowiedzeniu. Ja jakoś tego nie kupuję jednak, nie w przypadku tej opowieści ;) I czuję lekki niedosyt. Na zdecydowaną pochwałę zasługuje to gra w szczególności dwóch aktorek - Joanny Osydy i Joanny Rozkoszy. Na tych paniach skupiła się moja uwaga, obie autentyczne, fajna gra ciałem, dobrze oddane emocje i dużo uroku, dla mnie skradły całe przedstawienie. Wszystkim aktorom się należy pochwała za dykcję. Być może to zasługa również dobrej akustycznie sali, jednak faktem jest, że każde słowo ze sceny było dobrze słyszalne dla widza. A nie jest to wcale standard w warszawskich teatrach. Pierwszy raz byłam w Teatrze Soho i tu też pochwała - klimatyczne, kameralne, niby surowe, ale zarazem przytulne miejsce. Idealne na wieczory spędzone na widowni :) Pewnie się pojawię tam kolejny raz z dużą chęcią :)

  ka.....@....pl / 18 stycznia 2017

Teatr Soho - Adres i dojazd

ul. Mińska 25 bud. 74
03-808 Warszawa

http://teatrsoho.pl/

Kup bilet