Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

9,6 / 10

Rewolucja, której nie było

9,6/ 10

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem "Rewolucja, której nie było" jest protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w sejmie 18 kwietnia i potrwał do 27 maja 2018 roku.

"Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych" (Justyna Sobczyk, reżyserka)

Spektakl "Rewolucja, której nie było" nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w sejmie. Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

„Rewolucja, której nie było” to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.

TEATR 21

Teatr 21 zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Aktorami są przede wszystkim uczniowie oraz absolwenci szkoły - osoby z zespołem Downa i autyzmem. Ich dawna zabawa w teatr zmieniła się w pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie. Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Studio, Powszechny, Nowy, Baj, Soho), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Grupa występowała również na festiwalach w kraju (Wrocław, Poznań, Węgajty, Gdańsk, Kalisz, Łódź, Kielce, Białystok, Pszczyna, Lublin) i za granicą (Praga, Neratov, Berlin, Helsinki, Freiburg). Z Teatrem 21 współpracują artyści, edukatorzy i badacze działający na co dzień w instytucjach kultury w całej Polsce. Grupę prowadzi Justyna Sobczyk.

Czas trwania: 120 minut

Zwiastuny

Obsada

Beata Bandurska

Teresa Foks

Daniel Krajewski

Maja Kowalczyk

Barbara Lityńska

Aleksander Orliński

Martyna Peszko

Maciej Pesta

Aleksandra Skotarek

Magdalena Świątkowska

Piotr Sakowski

Realizacja

Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich

Reżyseria: Justyna Sobczyk

Dramaturgia: Justyna Lipko Konieczna

Scenariusz: Justyna Lipko Konieczna, Justyna Sobczyk

Ruch sceniczny: Justyna Wielgus

Kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja

Asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk

Reżyser światła: Sebastian Klim

Muzyka na żywo: zespół Pokusa- Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter

Koordynacja produkcji: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Niesamowite doświadczenie... Gorąco polecam. Ważny temat, doskonały spektakl pod każdym względem.

  zu.....@ya...oo.com / 16 września 2019

 • 10,0/ 10

  Mocny&zabawny. Polecam.

  ja.....@gm...il.com / 28 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Przykład udanej integracji środowisk. Teatr 21 urzeka autentycznością i szczerością wypowiedzi. Temat aktualny i ważny dla nas wszystkich. Spektakl wzrusza i bawi. Polecam. Trzeba zobaczyć.

  ka.....@gm...il.com / 04 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Cudowny pomysł i świetna gra aktorska. Bardzo dziękuję za to co robicie😉

  ma.....@gm...il.com / 11 stycznia 2019

Teatr Soho - Adres i dojazd

ul. Mińska 25 bud. 74
03-808 Warszawa

http://teatrsoho.pl/

Kup bilet