Średnia ocena

2 oddane głosy

6,0 / 10

"KRÓL LEAR" / ONLINE

6,0/ 10

#TeatrSohoOnline  zaprasza na "Króla Leara", wideo-spektaklu Igora Gorzkowskiego i artysty sztuk wizualnych Jacka Malinowskiego. W obsadzie Janusz R. Nowicki, Joanna Osyda, Anna Smołowik, Natalia Sikora, Bartłomiej Bobrowski.

Premiera 28.12.2020 na profilu i Vimeo Teatru Soho! Spektakl będzie dostępny do 31.12.2020 Spektakl „Król Lear” w ujęciu Igora Gorzkowskiego i realizacji filmowej Jacka Malinowskiego to wybrane sceny z szekspirowskiego arcydzieła, zarejestrowane cyfrowo. Pięcioro aktorów, w dokamerowych performansach, gra: Leara, Kordelię, Gonerylę, Regan i królewskiego błazna. Aktorzy pokazują się w kostiumach i we własnych mieszkaniach, które zachowują codzienny wygląd i pozór normalnego życia.

Tylko gdzieniegdzie wprowadzone są elementy z innego czasu. Wśród stołów, półek z książkami i suszącej się bielizny wprawne oko zaobserwuje zdekonstruowaną holenderską martwą naturę, reminiscencje angielskiego malarstwa Holbeina czy przestrzenie inspirowane obrazami Vermeera. Pytanie: kim są ludzie widoczni na ekranie – postaciami dramatu, lokatorami mieszkań, prywatnymi osobami – sobą? Kamera rejestruje recytowane teksty, śpiewane piosenki, taniec, ruch i zaczątki akcji. Zachowuje się „dwubiegunowo”: raz statycznie kadruje obraz w manierze teatralnej, a innym razem nerwowo biegnie za aktorem w konwencji dokumentu. Montaż łączy obie estetyki wzbogacając je o realizm facebookowych i youtubowych postów czy podziały ekranu z konferencji na ZOOM-ie.

„Król Lear” Szekspira opisuje konflikt króla i jego progenitury. Rozstrząsa stare mity i nierozstrzygnięte spory rodzinne, polityczne czy natury psychologicznej. Dokonuje uogólnień, odsyłając konkretne sytuacje w obszar symboli i metafor. Spektakl Teatru Soho jest realizowany w drugiej dekadzie XXI wieku, przy szalejącej epidemii „morowego powietrza”, w epoce społecznych niepokojów i kończącego się „świata jaki znamy”.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Realizacja

na podstawie dramatu Williama Shakespeare`a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka

adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

scenografia, zdjęcia, reżyseria, montaż: Jacek Malinowski

kostiumy: Joanna Walisiak

muzyka: Bartłomiej Zajkowski

choreografia: Inga Pilchowska

producent wykonawczy: Marta Wójcicka, Małgorzata Ignatowska

koordynacja produkcji: Zofia Zajkowska

partner: Soho by Yareal

Projekt współfinansuje m.st. Warszawy

W wideo wykorzystano poematy W. Shakespeare’a w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego.

Teatr Soho - Adres i dojazd

ul. Mińska 25 bud. 74
03-808 Warszawa

http://teatrsoho.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.