Idiota | #WspieramKulture - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

8,3 / 10

Idiota | #WspieramKulture

Link do bezpłatnej transmisji znajdziesz na Facebooku Teatru Soho: KLIKNIJ TUTAJ

Według powieści Fiodora Dostojewskiego.

„Wchodziłem tutaj z udręką w sercu. Bo… Bo się was bałem. Słyszałem o was wiele złego, więcej złego, niż dobrego, o waszej małostkowości, o mierności waszych zainteresowań, powierzchowności wykształcenia, o tym że nie ma w was dobrych, czystych uczuć. Szedłem tu dzisiaj z ciekawością, z niepokojem w duszy (…)

Szedłem tutaj i myślałem: „No i jak ja z nimi będę rozmawiał? Od czego mam zacząć, żeby cokolwiek zrozumieli?”. Jak ja się bałem. Ale za was bałem się jeszcze bardziej, strasznie, strasznie! A czy powinienem się bać? Czy nie wstyd się było bać? I co z tego, że na jednego uczciwego człowieka przypada taka otchłań ludzi fałszywych, niedobrych? Dlatego teraz się cieszę. Nie powinniśmy się wstydzić nawet swojej śmieszności, czy nie tak? Bo to przecież prawda, jesteśmy śmieszni, lekkomyślni, znudzeni, mamy złe nawyki, nie umiemy patrzeć, nie umiemy słuchać, rozumieć, przecież wszyscy tacy jesteśmy, wszyscy, i pan, i ja, i oni! – mówi Myszkin, bohater najnowszego spektaklu Igora Gorzkowskiego.

Reżyser zaadaptował słynną rosyjską powieść „Idiota” Fiodora Dostojewskiego komponując scenariusz przedstawienia z losów kilku postaci, a do głównej roli zaprosił Agatę Buzek.

- Tytułowa postać z powieści Dostojewskiego to raczej idea a nie człowiek z krwi i kości. Dlatego tak trudno znaleźć jej ekwiwalent sceniczny. Stąd decyzja obsadowa i rozpisanie postaci Myszkina na aktora i tancerza. Ten ostatni zabieg daje możliwość wejścia w dialog Myszkina z samym sobą. Główny bohater jest lustrem dla pozostałych postaci. Kontrastem dla ludzkich namiętności. Ta realizacje to chyba najtrudniejsze z zadań reżyserskich w mojej teatralnej biografii – mówi Igor Gorzkowski.

Link do bezpłatnej transmisji znajdziesz na facebooku Teatru Soho: KLIKNIJ TUTAJ

Na scenie występuje Magdalena Czerwińska jako Nastazja, Agata Buzek jako Myszkin, Marek Kakareko jako Alter ego Myszkina, Eryk Lubos jako Rogożyn, Joanna Osyda jako Agłaja.

Czas trwania: 100 minut

Obsada

Agata Buzek - zdjęcie

Agata Buzek
Myszkin

Marek Kakareko - zdjęcie

Marek Kakareko
Alter ego Myszkina

Eryk Lubos - zdjęcie

Eryk Lubos
Rogożyn

Realizacja

Przekład: Justyna Gładyś

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

Scenografia:Jan Polivka

Kostiumy: Magdalena Dąbrowska

Muzyka: Piotr Tabakiernik

Dramaturgia ruchu: Iwona Pasińska

Koorydynacja produkcji: Damian Kalita, Monika Wojtasik

Asystentki reżysera: Hanna Kłoszewska, Zofia Smolarska

Patronat medialny: MaleMen, taniecpolska.pl

Partnerzy: ZaGrolschKultury, Soho Factory, Instytut Monitorowania Mediów, Home 360

Projekt współfinansuje: m.st. Warszawa

Teatr Soho - Adres i dojazd

ul. Mińska 25 bud. 74
03-808 Warszawa

http://teatrsoho.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.