Idiota - zdjęcie Idiota - zdjęcie Idiota - zdjęcie Idiota - zdjęcie Idiota - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy
183 zainteresowanych osób

10,0 / 10

Idiota

10,0/ 10

Według powieści Fiodora Dostojewskiego.

„Wchodziłem tutaj z udręką w sercu. Bo… Bo się was bałem. Słyszałem o was wiele złego, więcej złego, niż dobrego, o waszej małostkowości, o mierności waszych zainteresowań, powierzchowności wykształcenia, o tym że nie ma w was dobrych, czystych uczuć. Szedłem tu dzisiaj z ciekawością, z niepokojem w duszy (…)

Szedłem tutaj i myślałem: „No i jak ja z nimi będę rozmawiał? Od czego mam zacząć, żeby cokolwiek zrozumieli?”. Jak ja się bałem. Ale za was bałem się jeszcze bardziej, strasznie, strasznie! A czy powinienem się bać? Czy nie wstyd się było bać? I co z tego, że na jednego uczciwego człowieka przypada taka otchłań ludzi fałszywych, niedobrych? Dlatego teraz się cieszę. Nie powinniśmy się wstydzić nawet swojej śmieszności, czy nie tak? Bo to przecież prawda, jesteśmy śmieszni, lekkomyślni, znudzeni, mamy złe nawyki, nie umiemy patrzeć, nie umiemy słuchać, rozumieć, przecież wszyscy tacy jesteśmy, wszyscy, i pan, i ja, i oni! – mówi Myszkin, bohater najnowszego spektaklu Igora Gorzkowskiego.

Reżyser zaadaptował słynną rosyjską powieść „Idiota” Fiodora Dostojewskiego komponując scenariusz przedstawienia z losów kilku postaci, a do głównej roli zaprosił Agatę Buzek.

- Tytułowa postać z powieści Dostojewskiego to raczej idea a nie człowiek z krwi i kości. Dlatego tak trudno znaleźć jej ekwiwalent sceniczny. Stąd decyzja obsadowa i rozpisanie postaci Myszkina na aktora i tancerza. Ten ostatni zabieg daje możliwość wejścia w dialog Myszkina z samym sobą. Główny bohater jest lustrem dla pozostałych postaci. Kontrastem dla ludzkich namiętności. Ta realizacje to chyba najtrudniejsze z zadań reżyserskich w mojej teatralnej biografii – mówi Igor Gorzkowski.

Na scenie występuje Agata Buzek jako Myszkin, Eryk Lubos jako Rogożyn, Magdalena Czerwińska jako Nastazja, Joanna Osyda jako Agłaja, Marek Kakareko jako Alter ego Myszkina.

Czas trwania: 100 minut

Obsada

Agata Buzek - zdjęcie

Agata Buzek
Myszkin

Eryk Lubos - zdjęcie

Eryk Lubos
Rogożyn

Marek Kakareko - zdjęcie

Marek Kakareko
Alter ego Myszkina

Realizacja

Przekład: Justyna Gładyś

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

Scenografia:Jan Polivka

Kostiumy: Magdalena Dąbrowska

Muzyka: Piotr Tabakiernik

Dramaturgia ruchu: Iwona Pasińska

Koorydynacja produkcji: Damian Kalita, Monika Wojtasik

Asystentki reżysera: Hanna Kłoszewska, Zofia Smolarska

Patronat medialny: MaleMen, taniecpolska.pl

Partnerzy: ZaGrolschKultury, Soho Factory, Instytut Monitorowania Mediów, Home 360

Projekt współfinansuje: m.st. Warszawa

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Wspaniały wieczór wymagający skupienia w odbiorze tekstu . Nagrodą jest jednak możliwość zobaczenia wspaniałych kreacji w niezwykle klimatycznym miejscu . Uwielbiam aktorów charakterystycznych którym niewątpliwie jest Pan Eryk Lubos. Kunszt Agaty Buzek nie wymaga słów a miłą niespodzianką była też rola Pani Joanny Osydy której do tej pory nie miałam przyjemnosci oglądać w teatrze . Sztuka przez duże S a do oryginału tekstu koniecznie warto zajrzeć po tym spektaklu. Dla poszukiwaczy wspaniałych inscenizacji prozy Dostojewskiego polecam Nastazje Filipową w Ateneum.

    jo.....@....nestle.com / 10 stycznia 2016

  • 10,0/ 10

    Rewelacja. Tego się nie da opisać. To trzeba zobaczyć samemu. Myślę że monolog Myszkina powinien wystarczyć na zachętę...

    gr.....@gm...il.com / 05 grudnia 2015

Teatr Soho - Adres i dojazd

ul. Mińska 25 bud. 74
03-808 Warszawa

http://teatrsoho.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.